Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Psychoterapia powiązana z antydepresantem uwalnia od fobii

Psychoterapia powiązana z antydepresantem uwalnia od fobii

dodane 2012-01-03 13:55

Badacze z Finlandii i ze Stanów Zjednoczonych odnieśli sukces w leczeniu fobii u myszy, łącząc fluoxetynę, główny związek aktywny Prozaku, z psychoterapią. Jeżeli metodę tę da się zastosować u człowieka, będzie można leczyć w ten sposób różnego rodzaju lęki, czego do tej pory nie udawało się robić.Boisz się myszy? A jednak, to właśnie być może dzięki nim fobie lękowe zostaną zwyciężone. Fobie definiujemy jako nieracjonalny paniczny lęk. Zwykły widok węża na ekranie telewizora może obudzić intensywne poruszenie. Mimo że wąż, tam gdzie jest, nie może zrobić nam absolutnie żadnej krzywdy.

Jeżeli nawet niektóre lęki nie są upośledzające w życiu codziennym, to inne okazują się dość ciężkie do zniesienia, jak na przykład fobia społeczna, czyli lęk przed wejściem w relacje społeczne z innymi ludźmi. Aby je zwalczyć, specjaliści uciekają się do pomocy psychoterapii, która ma załagodzić objawy pacjenta w obliczu źródła lęku.

Chodzi o to, żeby pacjent zrozumiał, krok po kroku, nieszkodliwą naturę przedmiotu swojego lęku, i aby się do niego przyzwyczaił. A jednak. Te terapie leczą jedynie objawy, a nie przyczyny. Co nie oznacza, że pacjent dzięki nim nie jest w stanie prowadzić normalnego życia.

Leczyć fobie u źródła


Od tej pory, możliwe będzie dogłębne leczenie tego typu problemów. Tak przynajmniej wykazały badania przeprowadzone przez zespoły badawcze z Centrum nauk neurologicznych w Helsikach, w Finlandii, z uniwersyteckiego centrum medycznego w Nowym Jorku, a także z uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Rezultaty tych prac zostały opublikowane w naukowym przeglądzie Science.

Gryzonie wcześniej zostały uwarunkowane tak, iż wiązały pewien dźwięk z nieprzyjemnym szokiem, a wiec bały się tego dźwięku. Ale połowa z nich była leczona lekiem antydepresyjnym na bazie fluoksetyny, od trzech tygodni. Następnie, niektóre z tych myszy przeszły coś na kształ psychoterapii, którą badacze nazywają terapią wygaszania.

Chodziło tutaj o emitowanie dźwięku bez nieprzyjemnego wstrząsu, a więc zwierzęta odzwyczajały się do kojarzenia jednego z drugim. Pod koniec doświadczenia, naukowcy uderzyli myszy, bez emitowania dźwięku, pięć razy pod rząd. Nazajutrz, przeanalizowali rezultaty swoich doświadczeń.

Okazalo się, że jedynie 15% gryzoni podwójnie leczonych bało się jeszcze dźwięku, przeciwko 40% tych, które otrzymywały jedynie fluoksetynę, a także 60% tych, które przeszły jedynie psychoterapię.

Antydepresanty i psychoterapia: zwycięski duet

Jak wyjaśnić takie wyniki? Prozac jest znany z tego, że poprawia plastyczność synaps. Pozwala on więc obwodowi nerwowemu, prowadzącemu do tego irracjonalnego strachu, na odzyskanie stanu niedojrzałości, który można zmodyfikować i nawet wyeliminować poprzez ćwiczenia wygaszające w czasie psychoterapii.

To właśnie dlatego obydwie strategie się uzupełniają i są niezbędne, jeżeli chcemy zapobiec na zawsze nawrotowi fobii. Takie efekty powinny teraz być zaobserwowane u człowieka. Jeżeli metoda okaże się skuteczna, wielu pacjentów będzie mogło powrócić do normalnego życia i nie cierpieć więcej z powodu upośledzających lęków.

Objawy Fobii pracy

Fobia pracy... zjawisko, o którym mało się mówi. Do przyczyn należą głównie: niska samoocena, a ta zaś pociąga za sobą kolejne - poczucie inności, niechęć do podejmowania nowych zadań, trudność współdziałania w grupie. To wszystko sprawia, że czujemy lęk, który narasta. Przeradza się w fobię. To z kolei działa w ten sposó... czytaj więcej

Objawy fobii

Fobia jest zaburzeniem nerwicowym na tle lękowym. Lęk taki jest wywołany przez sytuacje lub przedmioty zewnętrzne np. zwierzęta, osoby, zjawiska. Powoduje to wystąpienie niepokoju i przerażenia u osoby dotkniętej fobią. Często reakcja lękowa jest bardzo gwałtowna i może pojawić się na samą myśl o potencjalnym zagrożeniu.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy