Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Przełom w badaniach nad Alzheimerem

Przełom w badaniach nad Alzheimerem

dodane 2014-07-15 20:24

Naukowcy uważają, że brak efektów w leczeniu choroby Alzheimera wynika ze zbyt późnej diagnozy i co się z tym wiąże, ze zbyt późno rozpoczętego leczenia.

Jednak po wynikach najnowszych badań prowadzonych przez naukowców z Kings College w Londynie przy współpracy z brytyjską firmą Proteome Sciene może się to zmienić. Badacze z tych dwóch ośrodków zidentyfikowali 10 białek we krwi, na podstawie których ich zdaniem można przewidzieć prawdopodobieństwo wystąpienia Alzheimera. Początkowo badanie będzie wykorzystywane w celu identyfikacji pacjentów do udziału w badaniach klinicznych nad lekami powstrzymującymi postęp choroby Alzheimera.

Potwierdzono istnienie 10 biomarkerów

Na łamach periodyku Nature Medicine ukazała się informacja o identyfikacji 10 biomarkerów. W marcu 2014, po opublikowaniu tej informacji, amerykańscy naukowcy potwierdzili, że są coraz bliżej ustalenia nowego sposobu badania krwi dla tej choroby. Jak mówi główny autor badań z Instytutu Psychiatrii w Kings College, dr Abdul Hye: - Mamy teraz zestaw 10 białek, za pomocą których można przewidzieć, czy u osoby z wczesnymi objawami utraty pamięci lub łagodnymi zaburzeniami poznawczymi będzie rozwijać się Alzheimer w ciągu roku, z bardzo dużą dokładnością.

Dotychczas nie znano prostego sposobu, aby przewidzieć jak rozwinie sie otępienie

Alzheimer jest chorobą mózgu, gdzie mózg chorego ma przede wszystkim problem z analizą i wykorzystywaniem informacji. Prowadzi to do upośledzenia procesów myślowych, utraty pamięci i samodzielności.

Łagodne zaburzenie poznawcze (MCI) to problemy z pamięcią pojawiające się z dnia na dzień. Może być wczesnym objawem demencji, ale może być również objawem stresu lub lęku. MCI może rozwinąć się w Alzheimera. U około 10% osób MCI rozwija się w ciągu roku w demencję. Oprócz testów pamięci nie ma jednak niezawodnych sposobów, aby przewidzieć kto znajdzie sie w grupie ryzyka. Na podstawie obrazowania mózgu i badań płynu mózgowo-rdzeniowego również można przewidzieć, czy łagodne zaburzenie poznawcze przejdzie w demencję. Pierwsze badanie jest jednak bardzo drogie, a drugie inwazyjne, dlatego stworzenie niezawodnego, a do tego prostego testu jest tak ważne.

Na podstawie badania krwi będzie można określić prawdopodobieństwo wystąpienia Alzheimer

Dzięki badaniu krwi, nad którym pracują naukowcy, będzie można określić, czy u osoby z łagodnym zaburzeniem poznawczym wystąpi choroba Alzheimera w ciągu roku z dokładnością do 87%. Pozwoli to na szybką diagnozę i wcześniejsze rozpoczęcie leczenia. Poprzez badanie krwi będzie można również stwierdzić ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera lub zaburzeń funkcji poznawczych u zdrowych osób z dokładnością do 90%. Pozwoli to również na stworzenie skuteczniejszych leków powstrzymujących postęp choroby, a nawet jej zapobiegających.

Początkowe wyniki badań będą wykorzystywane na potrzeby prób klinicznych

Narazie wyniki badań muszą być zatwierdzone. Trwają kolejne badania nad poprawą jakości i zmniejszenia ryzyka błędnej diagnozy, aby w ostateczności stworzyć prosty i niezawodny test, który będzie ogólnodostępny. Dr Eric Karran biorący udział w badaniach mówi, o niemożności wykorzystania na ten czas testu powszechnie, dlatego będzie on służył początkowo do poprawy badań klinicznych nad nowymi metodami leczenia. W przyszłości jednak to badanie krwi pozwoli na podstawie 10 odkrytych białek stwierdzić ryzyko zachorowania na Alzheimera i miejmy nadzieję, będzie dostępne dla całej populacji. Będzie ono znacznie łatwiejsze i tańsze niż obrazowanie mózgu czy badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.
W tym momencie trwają poszukiwania partnerów handlowych do współpracy nad badaniem krwi.

Choroba Alzheimera: badania idą do przodu

Międzynarodowa Konferencja na temat choroby Alzheimera została otwarta w Paryżu 17 lipca 2011 roku. Ponad 5 000 ekspertów zebrało się na pięć dni, aby wymienić się rezultatami swoich ostatnich badań nad chorobami neurodegeneracyjnymi, a w szczególności nad chorobą Alzheimera, która tak niepokoi wszystkich lekarzy, p... czytaj więcej

Zapobieganie chorobie Alzheimera

Badacze z kanadyjskiego uniwersyteckiego instytutu zdrowia umysłowego Douglas (Institut universitaire en santé mentale Douglas) w Montrealu, mają zamiar podjąć niedługo pierwsze badania epidemiologiczne dotyczące choroby Alzheimera. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy