Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Przełom medyczny w dziedzinie chirurgii przeciwko rakowi

Przełom medyczny w dziedzinie chirurgii przeciwko rakowi

dodane 2012-02-18 17:07

Badacze kanadyjscy ze szkoły politechnicznej w Montrealu (École Polytechnique de Montréal) dokonali niezwykłego postępu. Otóż, udało im się zmodyfikować materiał genetyczny komórki nowotworowej. A dokonali tego dzięki zastosowaniu całkowicie nowej metodzie nanochirurgii.

Za odkryciem tym stoi profesor Michel Meunier. Rezultaty tego badania zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Biomaterials.

Całkiem nowa metoda kanadyjskich lekarzy

Nowa metoda została opracowana przez zespół naukowców, którym kierował wspomnany już profesor Meunier. Metoda ta opiera się na zastosowaniu lasera o ultrakrótkich impulsach, skoniugowanego z nanocząsteczkami złota.

Nanocząsteczki tego szlachetnego metalu, kiedy zostaną złożone na komórkach, koncentrują energię laseru i pozwalają na interwencję chirurgiczną jedyną w swoim rodzaju. Ekstremalnie precyzyjną, a także, co najważniejsze, nieinwazyjną.

Technika ta pozwala przede wszystkim na zmodyfikowanie ekspresji genów w komórkach nowotworowych. Można ją zastosować w celu zahamowania ich migracji, a w ten sposób możliwe jest zapobiegnięcie tworzeniu się metastaz, jak wyjaśnia swoją nową metodę profesor Michel Meunier.

Alternatywa dla konwencjonalnych strategii

Co więcej, nowa technika stanowi rozwiązanie zamienne dla tradycyjnych technik transfekcji komórkowej, takich jak lipofekcja. Lipofekcja to transfekcja liposomami zawierającymi DNA lub RNA; innymi słowy, jest to technika, która pozwala na wprowadzenie matriału genetycznego do komórki.

Doświadczenie przeprowadzone w laboratorium w szkole politechnicznej w Montrealu, na komórkach ludzkich złośliwego czerniaka skóry, wykazało skuteczność 70%, tak samo jak i zwrot transfekcji, który był trzy razy większy niż w przypadku leczenia techniką lipofekcji.

W przeciwieństwie do leczenia konwencjonalnego, które niszczy integralność fizyczną komórek, nowa metoda zapewnia również zdolność komórek do przeżycia. Ten znaczący postęp otwiera więc drogi w kierunku nowych aplikacji medycznych, jak podsumowują swoje odkrycie kanadyjscy badacze.

Czerniak złośliwy: ipilimumab pozwala przeżyć 10 lat

Badanie, które przedstawiono w Amsterdamie na kongresie naukowym na temat raka, ujawnia zachęcające rezultaty. Naukowcy obserwowali dużą liczbę pacjentów chorych na zaawansowanego czerniaka złośliwego i leczonych ipilimumabem. czytaj więcej

Odkrycie "czujnika glukozy" w mózgu pomoże opracować nowe metody leczenia cukrzycy

"Czujnik glukozy" to enzym znajdujący się w mózgu, który odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu i kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi. To podstawowy mechanizmem, który  wydaje się łączyć zarówno cukrzycę typu 1 i typu 2 ? uważają amerykańscy badacze, którzy sugerują, że ich odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych metod... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy