Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Problemy ze snem po urazach mózgu

Problemy ze snem po urazach mózgu

dodane 2013-12-19 11:35

Około 2 miliony ludzi co roku doznaje w USA uszkodzeń mózgu. Znacznie ponad połowa z nich po tego typu urazach ma później problemy ze snem, które osłabiają także uwagę i pamięć u tych pacjentów. Bezsenność, odsypianie w ciągu dnia obniżają jakość życia tych osób, a co gorsza opóźniają ich powrót do zdrowia.

Nie istnieje aktualnie metoda leczenia takich problemów jak zaburzenia pamięci, uczenia się czy zaburzenia snu, które są spowodowane uszkodzeniami mózgu. Jednak naukowcy z University of Pennsylvania dokonali ciekawego odkrycia. W przeprowadzonych przez nich ostatnio badaniach porównano myszy zdrowe z tymi, które doznały uszkodzeń mózgu. Okazało się, że chore myszy mają znacznie większy problem z zaśnięciem przez dłuższy okres czasu. Naukowcy odkryli również, że neurony oreksyny w mózgu, które pomagają w procesie czuwania tak u myszy jak i u ludzi, u chorych zwierząt są znacznie mniej aktywne niż te same u myszy zdrowych. Badania układu immunologicznego wykazały zmniejszone stężenie oreksyny w płynie mózgowo-rdzeniowym u osób, które doznały uszkodzenia mózgu.

Na podstawie wyników wcześniej przeprowadzonych badań naukowcy poddali chore myszy leczeniu dietą bogatą w kwasy o łańcuchach rozgałęzionych. Związki te ludzie najczęściej czerpią z produktów bogatych w proteiny. Do takich właśnie należą między innymi czerwone mięso, drób czy jaja.

Kwasy, o których jest mowa są budulcem neuroprzekaźników, czyli środków chemicznych uwalnianych przez neurony w mózgu. Tak jak olej w silniku samochodowym, kwasy te pomagają neuronom dobrze płynąć i zwiększają ich pobudliwość. Podczas badań okazało się, że te właśnie kwasy przywróciły neurony oreksyny w mózgach chorych myszy do normalnego poziomu aktywności, co pociągnęło za sobą poprawę stanu czuwania u zwierząt z uszkodzeniami mózgu.

Wyniki przeprowadzonych badań dają podstawy do tego, by starać się o przeprowadzenie tego typu diety interwencyjnej w leczeniu ludzi z uszkodzeniami mózgu. Jeśli ten suplement diety okazałby się skuteczny, z pewnością pomógłby uporać się z problemami poznawczymi czy tez zaburzeniami snu. W znacznej mierze pomogłoby to chorym przywrócić kluczowe funkcje.

Naukowcy zwracają uwagę na to, że ludzie z różnymi zaburzeniami byli już poddawani leczeniu terapią aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach w ciągu dwóch lat i nie zauważono żadnych niekorzystnych efektów. Zatem dalsze badania prowadzone w tym kierunku mogą się okazać bardzo zadowalające. Jednakże obecne dowody nie są jeszcze wystarczające, by móc zastosować ten typ leczenia za pomocą dostępnych na rynku lekarstw z dodatkami tych kluczowych aminokwasów.

Objawy guzów mózgu

Guzy mózgu są jednymi z najczęstszych przyczyn, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Przekonanie o złożoności zagadnienia jest wysoce stosowne, biorąc pod uwagę wiele aspektów dotyczących patologii choroby.... czytaj więcej

Objawy raka mózgu

Obecność guza mózgu oraz jego objawy są uwarunkowane przez jego rodzaje oraz umiejscowienie. Objawy związane z nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym są różne od objawów ogniskowych, czyli zależnych od miejsca w mózgu. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Urazy mózgu na zamówienie. Zbrodnicze \\\"wybryki\\\&qu

Ich grubiaństwo, zuchwalstwo oraz brak odpowiedzialności nie znają granic. Zamęczają osoby wybrane na ofiary tylko dlatego, że po dobroci (czyt. wskutek s...

10-08-2014 13:26

~men

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy