Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

dodane 2019-03-02 15:33

Diplopia jest to zaburzenie wzroku polegające na podwójnym widzeniu przedmiotów. Jej najczęstszą przyczyną są zaburzenia działania ośrodkowego układu nerwowego lub porażenie mięśni oraz środków motorycznych oka.

Czym jest podwójne widzenie?

Jak zostało wcześniej powiedziane diplopia spowodowana jest najczęściej niesprawnością mięśni zewnętrznych gałki ocznej lub uszkodzeniem układu nerwowego. Podwójne widzenie powstaje w odpowiedzialnej za widzenie części mózgu, który otrzymuje w tym samym czasie dwa obrazy. Jest to możliwe w momencie, w którym gałki oczne nie są zsynchronizowane.

Diplopię można podzielić na fizjologiczną oraz patologiczną. Pierwsza z nich występuje u każdego człowieka, a objawia się tym, że spoglądając na tzw. drugi plan, przedmioty znajdujące się na pierwszym są rozmazane.

Natomiast podwójne widzenie patologiczne jest schorzeniem spowodowanym zaburzeniami optyki oka. Możemy je podzielić na jednooczne oraz obuoczne. Osoba cierpiąca na widzenie patologiczne jednooczne zaczyna widzieć podwójnie w momencie, kiedy zamknie właśnie jedno oko.

Powyższa wada najczęściej wywoływana jest poprzez zaburzenia rogówki, zaćmę oraz nieprawidłową budowę tęczówki oka. Natomiast diplopię obuoczną powoduje  nieprawidłowe funkcjonowanie jednego lub kilku mięśni zewnątrzgałkowych. Ujawnia się ona tylko wtedy, kiedy dana osoba spogląda na przedmiot obojgiem oczu.

Przyczyny diplopii

Najczęstszym powodem podwójnego widzenia jest uraz oka lub głowy. Zwykle diplopia jest objawem przejściowym, jednakże jeżeli trwa kilka, minut należy niezwłocznie zwrócić się z tym problemem do lekarza okulisty.

Przyczyn owego schorzenia jest wiele. Powszechnie występuje ono jako skutek infekcji oraz uszkodzeń dróg nerwowych wywołanych przez guzy, cukrzycę, leki, czy też narkotyki. Podwójne widzenie może być także objawem rozmaitych problemów neurologicznych, w tym szczególnie chorób mięśni. Bywa ona także następstwem chorób, jak np. stwardnienie rozsiane, miastenia, czy zapalenie mózgu.

Leczenie

Chcąc wyleczyć podwójne widzenie najważniejsze jest rozpoznanie przyczyny porażenia mięśni i nerwów. Diplopia najczęściej jest wynikiem jakiejś ciężkiej choroby, dlatego też na samym początku należy usunąć jej przyczynę. Jeśli lekarz okulista nie jest w stanie określić powodów porażania, najczęściej zostaje zastosowane leczenie polegające na stosowaniu leków przeciw obrzękowych oraz poprawiających krążenie.

Jeżeli zauważymy, że coraz częściej widzimy przedmioty podwójnie powinniśmy bezzwłocznie udać się do okulisty. Pamiętajmy, że oczy są jednym z najważniejszych naszych narządów i to dzięki nim możemy oglądać otaczającą nas rzeczywistość.

Autor: Agnieszka Witek

Lek do przemywania oczu pomoże uniknąć objawów wirusowego zapalenia spojówek

Badacze ze Szwecji pracują aktualnie nad lekiem przeciwko wirusowemu zapaleniu spojówek. Lek ten ma pozwolić na wyeliminowanie symptomów tej nieprzyjemnej choroby. Aktualnie, płyn ten musi przejść przez fazę pób klinicznych.... czytaj więcej

Zaczerwienienie oczu

Przyczyną zaczerwienienia oczu mogą być zarówno choroby bezpośrednio związane z okiem, jak i inne choroby niezwiązane bezpośrednio z narządem wzroku. Powodem zaczerwienienia często są stany zapalne, wywołane przez wirusy lub bakterie. Przyczyną zaczerwienienia oczu może być też reakcja alergiczna, nadciśnienie tętnicze krwi, a naw... czytaj więcej

Zobacz tagi:  choroby oczu, diplopia

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy