Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Papieros natychmiast po przebudzeniu podnosi ryzyko raka płuc i jamy ustnej

Papieros natychmiast po przebudzeniu podnosi ryzyko raka płuc i jamy ustnej

dodane 2013-04-09 11:01

Im wcześniej sięgasz po papierosa rankiem, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zachorujesz na raka, ostrzegają badacze z Penne State w USA. Prof. Steven Branstetter, współautor badania, mówi: - Odkryliśmy, że palacze, którzy palą zaraz po obudzeniu się, mają wysokie poziomy NNAL we krwi.

Wyższe, niż palacze, którzy czekają z pierwszym papierosem pół godziny lub więcej. I to niezależnie od liczby papierosów wypalanych na dzień, jak wynika z badań.

NNAL to metabolit NNK, związku kancerogennego specyficznego dla tytoniu.

Inne badania wykazały także, że NNK (4-(methylnitrosamino)-1-[3-pyridyl]-1-butanone) powoduje powstawanie guzów płuc u gryzoni. Poziomy NNAL (4-(methylnitrosamnino)-1-(3-pyridyl)-1-butanol) we krwi mogą więc przepowiadać ryzyko raka płuc zarówno u tych zwierząt, jak i u ludzi.

Dodatkowo, poziomy NNAL są stałe u palaczy przez cały czas i jest to jedyny pomiar, który odzwierciedla dokładnie ekspozycję na tytoń u danej osoby.

Naukowcy z Penn State przyjrzeli się danym na temat 1 945 palących dorosłych z ankiety National Health and Nutrition Examination Survey . Badani dostarczyli próbki moczu dla analizy NNAL, a także informacje na temat swoich zwyczajów palenia.

Z analiz wynika, że 32% uczestników zapalało pierwszego papierosa już 5 min po przebudzeniu.

31% - w ciągu 6 – 30 minut.

18% - w ciągu 31 – 60 minut.

19% - po upływie ponad 60 minut.

Poziom NNAL we krwi uczestników był skorelowany z ich wiekiem, płcią, wiekiem, w którym zaczęli palić, oraz z tym, czy mieszkała z nimi inna osoba paląca.

Badanie ukazało się w Cancer, Epidemiology, Biomarkers and Prevention.

– Odkryliśmy, że najwyższe poziomy NNAL mieli ludzie, którzy palili natychmiast po przebudzeniu. Uważamy, że ci ludzie po prostu głębiej się zaciągają, a to może wyjaśniać wysokie poziomy NNAL oraz ich większe ryzyko zachorowania na raka płuc i jamy ustnej - konkludują autorzy badania.

Rzadki rak płuc: na tropie kóz!

Czy istnieje jakiś związek między rakiem płuc, który generalnie dotyka niektórych zwierząt, a podobną postacią, która dotyka – w rzadkich przypadkach – człowieka? Takie pytanie postawiła sobie ekipa naukowców francuskich z Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego (CHU) w Lyon.... czytaj więcej

Rak: 365 000 nowych przypadków w 2011 roku, według INVS

W 2011 roku, 365 000 osób we Francji usłyszy, że ma raka. Tak przynajmniej przewiduje francuski instytut nadzoru sanitarnego. Statystyki te przedstawiają lekki wzrost – o 2,2% -  w stosunku do 2010 roku. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy