Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Palenie może prowadzić do katarakty?

Palenie może prowadzić do katarakty?

dodane 2012-10-22 09:43

Palenie papierosów od dawna jest znane jako czynnik ryzyka wielu chorób. Teraz, naukowcy z Institute of Ophthalmology, Zhejiang University w Chinach przedstawiają swoje najnowsze odkrycie w artykule zamieszczonym w Investigative Ophthalmology & Visual Science.

Jak się okazuje, palenie może być również czynnikiem ryzyka katarakty związanej z wiekiem. Choroba ta jest wiodącą przyczyną ślepoty na całym świecie.

Główny autor tego badania, dr Juan Ye, wyjaśnia: mimo że kataraktę można chirurgicznie usunąć, aby przywrócić wzrok, wielu ludzi pozostaje niewidomymi z powodu złej opieki lekarskiej oraz wysokich kosztów operacji. Jeżeli uda nam się zidentyfikować czynniki ryzyka katarakty, na które mamy wpływ, być może uda nam się także wdrożyć właściwą prewencję pozwalajacą na zmniejszenie finansowego i klinicznego ciężaru choroby.

Naukowcy przeprowadzili metaanalizę na podstawie badań zrealizowanych w Ameryce Północnej, Europie, Afryce, Australii i Azji.

Rezultaty tych prac pokazały, że każda osoba, która kiedykolwiek paliła papierosy, miała większe ryzyko wystąpienia katarakty związanej ze starzeniem.

Bieżący palacze byli zaś najbardziej zagrożeni.

Co więcej, byli i aktualni palacze wykazywali pozytywne powiązanie z dwoma rodzajami katarakty: jądrową (zaćma w centrum oka) oraz podtorebkowa (zmętnienie znajduje się z tyłu torebki soczewki).

Natomiast analizy nie znalazły powiązania między paleniem a zaćmą korową, gdzie zmętnienie dotyczy kory soczewki.

Mimo że wszystkie te analizy pokazują, że palenie papierosów może zwiększać ryzyko katarakty związanej z wiekiem, naukowcy podkreślają, iż konieczne są dodatkowe badania, które wyjaśnią kryjące się za tym mechanizmy.

Kobiety palące papierosy szybciej przechodzą menopauzę, stwierdza badanie

Jak stwierdziło pewne badanie, opublikowane w dzienniku Menopause, kobiety, które palą, mogą wejść w menopauzę około jednego roku wcześniej niż te, które nie palą. Badanie to jest generalnie metaanalizą kilku poprzednich badań, przeprowadzonych na około 6000 kobiet, które pochodziły z Polski, ze Stanów Zjed... czytaj więcej

E-papierosy mogą negatywnie wpływać na płuca

Coraz popularniejsze ostatnio e-papierosy, mimo swoich terapeutycznych właściwości, mogą przyczynić się do uszkodzenia płuc. Do takich wniosków doszli uczestnicy spotkania naukowego European Respiratory Society's Annual Congress w Wiedniu.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Czynniki ryzyka

Czynników jest wiele, bardzo wiele - zaćma to w końcu bardzo powszechna choroba. Teoretycznie usunięcie jest bardzo proste. W praktyce - wiele osób musi cz...

18-02-2013 12:13

~BAF

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy