Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Oznaki porodu

Oznaki porodu

dodane 2019-05-07 11:32

Po 9 miesiącach nieustannego wyczekiwania na maleństwo oraz licznych nowych doznań i przejść, wreszcie przychodzi okres, w którym dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat. Jednak wiele przyszłych matek nie jest w stanie określić, kiedy będzie to dokładnie.

Po czym poznać kiedy urodzi się dziecko?

Tak naprawdę, nie można konkretnie przewidzieć, kiedy maluch przyjdzie na świat. Sprawdza się tutaj powiedzenie, że to właśnie maluch sam decyduje, kiedy będzie gotowy opuścić łono matki. Można jednak określić przypuszczalny czas narodzin dziecka, na podstawie charakterystycznych objawów, które z początku mogą wydawać się nawet niezauważalne, by z czasem występować nawet co kilkanaście minut. Wszystko spowodowane jest zmianami hormonalnymi w ciele matki, które wywoływane są przez przysadkę mózgową nienarodzonego jeszcze dziecka.

Przemieszczenie się płodu

Pierwszymi oznakami zbliżającego się porodu jest przemieszczenie się dziecka w głąb miednicy. Można zauważyć charakterystyczne zmiany opuszczania się brzucha. Dodatkowo, będzie odczuwalna znaczna ulga w okolicach klatki piersiowej oraz poprawa w oddychaniu. Kobiety, którym doskwierała zgaga, również odczują zdecydowaną ulgę. Mogą pojawić się bóle w dolnej połowie brzucha, a żylaki mogą stać się jeszcze bardziej widoczne. Takie objawy, mogą wystąpić nawet tydzień przed porodem.

Śluz wydobywający się z pochwy

Innym objawem nadchodzącej ciąży może być specyficzny płyn wydalający się z pochwy, który swoją strukturą przypominać może galaretę koloru żółtego, czerwonego lub różowego. W rzeczywistości ten płyn nazywa się czopem śluzowym, który wydalany jest w wyniku pracy szyjki macicy, przygotowującej się do porodu. Tymi oznakami nie można jednak określić przypuszczalnego przyjścia potomka na świat.

Odejście wód płodowych

Najbardziej charakterystycznym objawem, który umożliwia najlepsze określenie czasu porodu jest właśnie odejście wód płodowych. Wody płodowe znajdują się w worku owodniowym, w którym również znajduje się dziecko. W momencie kiedy maluch jest gotowy do przyjścia na świat, worek pęka, a z pochwy wydala się strumień charakterystycznego płynu. W tym momencie poród uważa się za rozpoczęty. Samo pęknięcie worka nie jest bolesne, ani odczuwalne. Czasem jedynym objawem jest tylko wydalający się płyn. W niektórych przypadkach można usłyszeć charakterystyczny trzask, który oznacza pęknięcia worka. Od tego momentu w ciągu co najwyżej doby powinny rozpocząć się skurcze, które przygotowywać będą do porodu. Nie będą bardzo bolesne. W przypadku kiedy nie będą odczuwalne po 24 godzinach, należy natychmiastowo skontaktować się z lekarzem. Skurcze są ostatnim syndromem zbliżającego się porodu.

Biegunka przed porodem

W ciągu 24-48 godzin przed porodem organizm kobiety postanowi „posprzątać” i wydalić na zewnątrz wszelkie niepotrzebne składniki. Zazwyczaj są to wydzieliny z pochwy, masy kałowe lub nadmiar gazów z jelit. Wszystko to może objawiać się w postaci biegunki. Poród to taki rodzaj potrzeby fizjologicznej dla organizmu, więc musi odpowiednio się przygotować do tej czynności.

Zachowanie kobiety przed porodem

Wszystkie te zmiany objawiają się na podłożu fizycznym. Istnieje jednak jeszcze jeden, niecharakterystyczny objaw przyszłego porodu na podłożu psychologicznym. Otóż, przykład ten porównywalny może być do zwierząt, które budują gniazda dla młodego potomstwa. U kobiety, może objawiać się to chęcią sprzątania i segregacją rzeczy. Kobieta rzuca się w wir pracy sprzątania, zakupów i wszystkiego tego, co może wydawać się niezbędne dla dziecka, mimo tego, że w domu panuje ład i porządek. Nadmierna chęć wykonywania takich czynności może objawiać się zwłaszcza przy okresie przedporodowym.

Poród

Po przejściu wszystkich zmian w organizmie i objawów z nimi związanych przychodzi czas na poród. Kobieta powinna być świadoma, że jest już w pewien sposób przygotowana do niego, ponieważ jej organizm w ostatnich dniach mocno trenował przed porodem. Charakterystyczne skurcze występujące co kilkanaście minut są właśnie tym treningiem. Mięśnie macicy kurczą się, a następnie rozluźniają, co wydarzy się również podczas porodu, który dzięki temu nie musi być również aż tak bolesny, jak mogłoby się to wydawać.

Autor: Agnieszka Witek

Objawy dysplazji stawu biodrowego

Poprzez dysplazję stawu biodrowego określa się zaburzenia formowania i kształtowania struktur w obrębie stawu biodrowego. Choroba występuje u noworodków. Najczęściej choroba dotyka lewej strony. W 80% przypadków dysplazja jest jednostronna. Czasami jednak choroba dotyka obu stron. Występuje kilka czynników, któr... czytaj więcej

Objawy żółtaczki fizjologicznej

Dotyka ponad połowy niemowląt urodzonych o czasie i zwykle nie jest dla dziecka zagrożeniem. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy choroba ta jest mylnie diagnozowana wtedy, kiedy mamy do czynienia z groźnym schorzeniem – żółtaczką patologiczną.... czytaj więcej

Zobacz tagi:  poród, poród: objawy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy