Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Otyłość wpływa na możliwość nawrotów raka

Otyłość wpływa na możliwość nawrotów raka

dodane 2014-06-04 11:11

W świecie nauki zostało już potwierdzone, że osoby cierpiące na otyłość mają zwiększone ryzyko zachorowania na kilka typów nowotworów. Jednak najnowsze badania, przedstawione w 2014 roku na konferencji naukowej American Society of Clinical Oncology, sugerują, że oprócz tego, otyłość zwiększa szansę nawrotu raka, co tym samym daje większe prawdopodobieństwo śmierci tych pacjentów.

Dokładne badania odkrywają efekty otyłości

Naukowcy przyjrzeli się 80 tys. pacjentów podczas 70 testów klinicznych wczesnego wykrywania raka piersi i przeanalizowali ich wskaźniki masy ciała BMI, receptory estrogenowe, status menopauzalny, przypadki nawrotu raka i ich prognozy.

W okresie 10-letnim porównano kobiety z wysokim wskaźnikiem BMI (powyżej 30) z kobietami ze BMI w normie (20-25). Odkryto, że wśród młodych kobiet, przed menopauzą, z wczesnym stadium raka piersi, występuje silny wpływ otyłości na nawroty raka oraz śmiertelność pacjentek.

W szczególności oszacowano, że kobiety ze wskaźnikiem BMI powyżej 30 miały 21,5% ryzyka zgonu, podczas gdy u kobiet z BMI na odpowiednim poziomie wynosiło ono 16,6%. Jednak według autora badań Hongchao Pan, z University of Oxford, związek ten występuje jedynie w sytuacji, gdy receptory hormonalne nowotworu piersi są dodatnie, a kobiety z rakiem o receptorach estrogenowych ujemnych nie miały żadnych widocznych efektów otyłości.

W obliczu raka należy zadbać o prawidłową wagę ciała

Dr Ruth O'Regan, onkolog z  Winship Cancer Center, wyraża opinię, że te ostatnie badania jednoznacznie rekomendują, żeby kobiety ze zdiagnozowanym rakiem piersi zadbały o utrzymanie zdrowej wagi swojego ciała.

Odkrycia tych badań, odnośnie kobiet w okresie przedmenopauzalnym, były zaskakujące dla Susan Neuhausen, zajmującej się problemem raka piersi w City of Hope w Duarte, w Kalifornii. Stwierdza ona, że nadal nie wiadomo dlaczego jest to prawdziwe jedynie dla kobiet przed okresem przekwitania, jednak w oparciu o te informacje, specjaliści diagnozujący raka u kobiet przed menopauzą, powinni zwrócić na nie szczególną uwagę, jeśli są one jednocześnie obciążone otyłością.

Amerykański autorytet ostrzega przed lekceważeniem otyłości

Wiadomo, że otyłość może wywoływać stany zapalne w organizmie, co potwierdza dr Clifford A. Hudis, prezydent American Society of Clinical Oncology - zapalenia te mogą aktywować CYP19, gen aromatazy, który jest odpowiedzialny za konwersję hormonów do estrogenów, a estrogen przyczynia się do rozwoju nowotworu z dodatnimi receptorami hormonalnymi.

Ponadto, doktor Hudis uważa, że jest to niewiarygodne, że jedynie 4% ludzi wątpi w związek między paleniem papierosów a rakiem, a jedynie 10% ludzi potrafi zrozumieć wpływ otyłości na rozwój nowotworów. W jego opinii, niezależnie od punktu widzenia, otyłość stanie jest głównym czynnikiem wywołującym choroby nowotworowe, dołączając do już powszechnie znanych wyrobów tytoniowych.

Rak: bakterie i otyłość zwiększają ryzyko

Otyłość sprzyja pojawieniu się chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i problemy sercowo-naczyniowe. Według badania Obepi z 2012, ponad 1 400 000 000 ludzi w wieku powyżej 20 lat cierpi na otyłość i w związku z tym zagrożonych jest ciężkimi chorobami. Wiele badań już wykazało wpływ nadwagi na pojawienie się raka piersi, ... czytaj więcej

Otyłość jest chorobą

Amerykańskie stowarzyszenie American Medical Association oficjalnie nazwało otyłość chorobą, czyli przypadłością, która wymaga leczenia i prewencji. Dr Patrice Harris, członek AMA, wyjaśniał, iż uznanie otyłości za chorobę pozwoli zmienić sposób, w jaki społeczność medyczna radzi sobie z tym złożonym problemem.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy