Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Otyłość: nowe geny predyspozycji do otyłości zidentyfikowane u dziecka

Otyłość: nowe geny predyspozycji do otyłości zidentyfikowane u dziecka

dodane 2012-04-11 07:29

Według nowego badania, naukowcom udało się zidentyfikować dwa nowe geny, które predysponują do otyłości u dziecka. Odkrycie to przenosi nowe wiadomości na temat potencjalnych przyczyn tej choroby.

Otyłość stała się już prawdziwą epidemią, praktycznie na całym świecie; a liczne kraje podejmują różne działania, mające walczyć z otyłością dziecięcą.

Dlatego też, nowe odkrycie, przedstawione przez genetyków w czasie międzynarodowego konsorcjum Early Growth Genetics, jest bardzo ważne. Albowiem, naukowcom udało się zidentyfikowac dwa nowe geny, które podnoszą ryzyko otyłości dziecięcej.

Poprzednie badania już zidentyfikowały mutacje genetyczne przyczyniające się do pojawiania się otyłości u dorosłego, albo do ekstremalnych postaci otyłości u dziecka, albo jeszcze otyłości obecnej w rzadkich syndromach. Aczkolwiek, bardzo mało jeszcze wiemy na temat genów związanych z bieżącą otyłością u dziecka, jak podkreślali uczestnicy konsorcjum.

Aby zidentyfikować te geny, naukowcy przyjrzeli się rezultatom 14 badań, które pochylały się nad całością genomu. Badania te zostały przeprowadzone w Europie, w Australii, w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Objęły one obserwacją 5 530 otyłych dzieci, oraz 8 300 z grupy kontrolnej, o normalnej wadze, wszystkie pochodzenia europejskiego.

Badania polegały na przesianiu genomów poszczególnych jednostek tak, aby znaleźć prawie wszystkie wariacje gentyczne, najczęściej występujące w danej grupie. Pozwala to w ostatecznym rozrachunku na identyfikację wariacji genetycznych predysponujących, ponieważ okazują się one najpowszechniejsze u jednostek dotkniętych danym schorzeniem, w porównaniu do innych grup.

Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Nature Genetics .

A konkretnie, chodzi o to, że badaczom udało się zidentyfikować dwa wspomniane wyżej geny: OLFM4 na chromosomie 13 oraz HOXB5, znajdujący się na chromosomie 17, które nigdy wcześniej nie były powiązane z rozwojem otyłości.

Aż do tej pory. A teraz, według tych nowych informacji, owe geny miałyby działać na poziomie jelit. A obserwacje naukowe pozwoliły nawet ustalić powiązanie między genem OLFM4 oraz mikroflorą jelitową, która już teraz jest znana z tego, iż ma znaczenie dla przybierania na wadze i dla pojawiania się otyłości.

Jeżeli więc nawet odkrycia te stanowią zaledwie jeden krok do przodu w walce z otyłością, to jednakże dostarczają nam ważnych informacji na temat potencjalnych przyczyny tej choroby.

Co nie zmienia faktu, że wiele jeszcze pracy trzeba wykonać, aby móc opracować działanie prewencyjne – odżywianie, aktywność fizyczna, etc. – a także terapie, w oparciu o indywidualny genom, jak stwierdza jeden z głównych autorów tego badania, Struan Grant z centrum Center for Applied Genomics przy szpitalu Children’s Hospital w Filadelfii, w Stanach Zjednoczonych.

Otyłość jest chorobą

Amerykańskie stowarzyszenie American Medical Association oficjalnie nazwało otyłość chorobą, czyli przypadłością, która wymaga leczenia i prewencji. Dr Patrice Harris, członek AMA, wyjaśniał, iż uznanie otyłości za chorobę pozwoli zmienić sposób, w jaki społeczność medyczna radzi sobie z tym złożonym problemem.... czytaj więcej

Otyłość: choroba, która coraz częściej dotyczy zwierząt

Jaki pan taki kram? Według kanadyjekiej pani weterynarz, zwierzęta domowe, tak samo jak i ludzie, są coraz bardziej dotknięte nadwagą, a nawet otyłością. Przyczyną jest oczywiście nadmierne jedzenie. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy