Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ostra grypa zwiększa ryzyko choroby Parkinsona: badania UBC

Ostra grypa zwiększa ryzyko choroby Parkinsona: badania UBC

dodane 2012-07-24 08:58

Ostra grypa podwaja prawdopodobieństwo rozwoju choroby Parkinsona w późniejszym okresie życia, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Odwrotna jest jednak sytuacja osób, które miały typowy przypadek odry jako dzieci - są one o 35 procent mniej narażone na rozwój choroby Parkinsona – zaburzenia układu nerwowego charakteryzujące się spowolnionymi ruchami, drżeniem, zesztywnieniem kośćca, a w późniejszych etapach utratą równowagi.

Odkrycia naukowców ze Szkoły Badań nad Populacją i Zdrowiem Publicznym w UBC oraz Centrum Badań nad Chorobą Parkinsona w Rejonie Pacyfiku, opublikowane w tym miesiącu w internetowym wydaniu czasopisma Movement Disorders , są oparte na wywiadach przeprowadzonych z 403 pacjentami z chorobą Parkinsona i 405 osobami zdrowymi w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

Autorka Anne Harris zbadała również, czy ekspozycja na drgania w pracy - np. obsługa sprzętu budowlanego – może zwiększyć ryzyko Parkinsona.

W innym badaniu, opublikowanym w internetowym wydaniu American Journal of Epidemiology z tego miesiąca, ona i jej współpracownicy poinformowali, że wystawienie na drgania w pracy w rzeczywistości zmniejsza ryzyko zachorowania o 33 procent, w porównaniu do osób, które nie są narażone na taki kontakt.

W międzyczasie Harris odkryła, że osoby narażone na działanie intensywnych drgań - na przykład przez prowadzenie skuterów śnieżnych, czołgów lub motorówek - mają wyższe ryzyko zachorowania na Parkinsona niż osoby, których praca nie jest tak narażona na drgania (np. praca na pojazdach drogowych).

Harris powiedziała, że poziom ryzyka spadł poniżej progu istotności statystycznej zazwyczaj używanego do ustanowienia korelacji, ale był na tyle silny i spójny, aby zasugerować przystąpienie do dalszych studiów.

Nie ma żadnego lekarstwa lub programów zapobiegających chorobie Parkinsona, po części dlatego, że ciągle nie rozumiemy, co wywołuje ją u niektórych ludzi, a u innych nie, mówi Harris, która prowadziła badania podczas robienia doktoratu na UBC. Ten rodzaj skrupulatnej pracy epidemiologicznego detektywa ma kluczowe znaczenie w rozpoznaniu mechanizmów, które pozwolą rozwinąć skuteczne strategie zapobiegawcze.

Choroba Parkinsona zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego

Osoby, które cierpią na chorobę Parkinsona, są aż do dwóch razy bardziej zagrożone niż pozostali zachorowaniem na śmiertelnego raka skóry, według pewnej ostatnio przeprowadzonej metaanalizy, odnoszącej się do 12 badań i opublikowanej niedawno.... czytaj więcej

Objawy choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Częściej spotykana jest u mężczyzn niż u kobiet. Średni wiek chorych wynosi 58 lat. Za przyczynę choroby Parkinsona uważa się obumieranie komórek nerwowych, które znajdują się w istocie czarnej i wytwarzają dopaminę. Prowadzi to do uszkodzenia systemu wewną... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy