Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ostatni miesiąc ciąży: Co czują przyszli rodzice. Jak się wspierać?

Ostatni miesiąc ciąży: Co czują przyszli rodzice. Jak się wspierać?

dodane 2019-03-04 20:41

Ostatni miesiąc przed porodem jest połączeniem ekscytacji, radości i strachu jednocześnie. Najczęściej kobieta marzy o tym, by wreszcie zakończyło się całe zamieszanie związane z ciążą i oczekiwaniem na dziecko. Pojawiają się zmęczenie związane z ciążącym brzuchem oraz intensywne przygotowania do porodu. Jak przeżyć ostatni miesiąc ciąży?

Rola mężczyzny w czasie ciąży

Choć minęło już 36 długich tygodni, ostatnie 30 dni wydają się ciągnąć w nieskończoność. Bóle stopniowo zwiększają się, powoli zaczyna się też pojawiać strach przed porodem. Dlatego w tym okresie młoda mama nie tylko powinna unikać nadmiernych wysiłków, ale też podjąć środki, które przyczynią się do tego, by poród zaczął się bezstresowo i w ustalonym czasie.

Intensywniejsze dolegliwości

Pod koniec ciąży, dolegliwości, które towarzyszyły przez cały jej okres zaczynają towarzyszyć przyszłym matkom na co dzień. Dają o sobie znać jeszcze silniej i intensywniej. Pojawią się obrzęki, bóle kręgosłupa, miednicy i bioder, zgaga i skurcze mięśni. Brzmi przerażająco, ale łatwo też częściowo złagodzić ciążowe dolegliwości.

Warto ćwiczyć metody uwalniające od bólu, których zapewne większość mam ćwiczyło na zajęciach we wcześniejszych etapach ciąży. W celu utrzymania mięśni w dobrej kondycji, powinno się ćwiczyć jogę. W ostatnich dniach taka forma aktywności wydaje się być niewygodna, ale powinna być kontynuowana do samego końca.

Jeżeli pojawiają się obrzęki, warto stosować różnego rodzaju żele łagodząco – chłodzące. W przypadku skurczy, zażywać dużo magnezu, a jeśli problemem stają się zaparcia, warto w ostatnich dniach zrezygnować w czekolady, kawy czy herbaty i sięgnąć do produktów bogatych w błonnik.

Strach przed porodem

Na pewno każda przyszła mama doznała strachu przed porodem, obawiając się bólu czy innych komplikacji. Im bliżej finiszu, tym więcej niepokoju i lęku. Pojawiają się pytania o to, ile to wszystko będzie trwało, jak bardzo będzie bolało, czy wszystko będzie w porządku – to całkiem normalne, mając świadomość, że nosi się pod swoim sercem nowe życie. Przez głowę przechodzą naprawdę różne myśli, które najczęściej wynikają z niewiedzy i zupełnie nowej sytuacji.

Dlatego jeśli coś trapi, zastanawia, warto dostarczyć sobie dostatecznej ilości wiedzy na dany temat i poczytać różnego rodzaju poradniki dla ciężarnych czy strony internetowe. Sama wiedza o tym, jak sama akcja porodowa będzie wyglądała i jakie są poszczególne etapy wydawania na świat dziecka zmniejsza lęk.

Aby spokojniej oczekiwać na poród, warto także wykonywać ćwiczenia technik relaksacji, medytacji i ćwiczeń oddechowych. Dlatego młode mamy – nie martwcie się! Wasze ciała są tak zaprojektowane, by dać odpowiednią przestrzeń do rozwoju płodu i urodzić dziecko własnymi siłami.

Tata też się martwi

Mimo, że mężczyźni czasami nie zdają sobie sprawy, ile wysiłku i pracy wymagają ostatnie miesiące ciąży, to oni także w tych końcowych dniach zaczynają „integrować” swoje uczucia z obawami partnerki. Dla nich to też trudny czas. Również odczuwają lęk i niepokój, które często przytłaczają ich zdrowy rozsądek.

Dlatego ważne jest, aby zadbać o partnera, by był przygotowany i opanowany, zwłaszcza w dniu kiedy jego kobieta zacznie rodzić – musi być przecież gotowy na przewiezienie do szpitala i w miarę spokojnego oczekiwania na poród. Wzajemne wsparcie przyczyni się do większej i jeszcze weselszej świadomości przyjścia na świat potomka.

Pod koniec ciąży rób to, na co masz ochotę!

Teraz najważniejszy jest wypoczynek. Bez żadnych wyrzutów sumienia zapewnij sobie zwolnienie z wszelkich obowiązków – przecież jako przyszła mama masz prawo do zmęczenia i odrobiny lenistwa. Namów partnera, by poznał tajniki masażu, aby w każdej chwili był gotowy zafundować ci chwilę relaksu. A jeśli masz za dużo energii, to wykorzystaj ją w pożyteczny, zdrowy sposób.

Pamiętaj, że dźwigasz przed sobą wielki brzuch – dlatego nie przechodź od razu do przenoszenia gór. Możesz przygotować mieszkanie na przybycie dzieciątka, wyprasować jego ciuszki czy przygotować i zamrozić posiłki. Spotkaj się też ze znajomymi, kup sobie jakiś nowy ciuch, wybierz się do fryzjera. Po prostu – pomyśl o sobie!

A przede wszystkim, ciesz się tymi ostatnimi chwilami! To ostatni czas, w którym dziecko jest tylko i wyłącznie twoje, kiedy tylko ty możesz poczuć jego ruchy i głaskać się je po brzuchu.

Kiedy mija termin …

Jeżeli dziecku nie spieszy się na świat, powinnaś zgłosić się do lekarza po dalsze wskazówki. To naprawdę już ostatnie dni, więc pozostań w domu i spokojnie oczekuj na „tę” chwilę.  Jako przyszła mama przygotuj się do porodu, nabierz sił i bądź siebie pewna – na pewno dasz sobie radę! Pamiętaj, że twoje ciało i obecność bliskiej osoby pomogą poprowadzić cię przez to ważne wydarzenie.

Autor: Paulina Poznańska

Zmutowany wirus ptasiej grypy: strach przed bioterrorystami

Badacze studiujący potencjalnie śmiertelną nową wersję wirusa ptasiej grypy dobrowolnie zawiesili swoje badania na 60 dni, z powodu obaw, iż wirus ten może być użyty jako niszcząca postać bioterroryzmu. Tak przynajmniej wynika z listu opublikowanego w amerykańskich przeglądach naukowych Nature i Science, w zeszłym tygodniu.... czytaj więcej

Większe ryzyko astmy u dzieci, których ojcowie palili przed ich poczęciem

Według najnowszego badania, nawyk palenia papierosów u mężczyzn może mieć wpływ na zdrowie układu oddechowego ich przyszłego potomstwa, zwiększając ryzyko astmy. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy