Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Opracowano pierwszą metodę leczenia alergii na jajka

Opracowano pierwszą metodę leczenia alergii na jajka

dodane 2012-07-21 10:00

Do niedawna medycyna nie znała żadnych sposobów leczenia alergii na jaja. Lekarze zalecali pacjentom jedynie unikanie jaj. Jednak naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Północnej Karoliny odkryli, że alergię można wyleczyć … jedząc proszek jajeczny.

U badanych dzieci, które codziennie spożywały jajka w niewielkich ilościach przez kilkadziesiąt miesięcy, objawy alergii osłabły o 75%, a po dwóch latach 28% dzieci całkowicie pozbyło się alergii na jajka.

- Jest dokładnie tak, jak mieliśmy nadzieję – mówi prof. Wesley Burks z Departamentu Pediatrii UNC. – Przewidywaliśmy taki wynik, gdyż  na to wskazywały wcześniejsze badania, ale nie byliśmy do końca pewni. U prawie 1/3 dzieci zaszła trwała zmiana i nie były już uczulone na jajka - dodaje.

Wyniki badań zostały opublikowane 19 lipca 2012 r. w „New England Journal of Medicine”.

Prof. Burks ostrzega, że metoda nie jest jeszcze gotowa do powszechnego użycia. – Istnieje zbyt wiele skutków ubocznych, których jeszcze nie rozumiemy. Stosowanie metody samemu, w rodzinnych domach, byłoby niebezpieczne. Potrzebne jest więcej badań na temat bezpieczeństwa – uważa.

Alergia na jajka to jedna z najczęstszych alergii pokarmowych, występuje najczęściej u dzieci. Mija zazwyczaj po 5 roku życia, ale czasami utrzymuje się jeszcze w wieku dorosłym. Unikanie jaj jest bardzo trudne, gdyż znajdują się one w wielu produktach, np. makaronach, sosach. Spożycie jaj przez alergika nie zawsze wiąże się z poważnymi konsekwencjami, jednak możliwe są problemy z układem oddechowym, skórą, żołądkiem bądź jelitami.

W badaniu uczestniczyło 55 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat, które miały małe szanse na wyleczenie alergii. Codziennie aplikowano im dawkę proszku jajecznego, z początku w ilości odpowiadającej 1/3 jajka. Przez pierwsze kilka miesięcy u badanych nie wystąpiła żadna reakcja.

Po 10 miesiącach badanym zaczęto aplikować dawkę 5 g proszku jajecznego (odpowiadało to wartości całego jajka). Okazało się, że 55% badanych nie wykazało żadnych reakcji alergicznych. Po 22 miesiącach zaczęto aplikować 10 g proszku, czyli równowartość dwóch jaj - 75% dzieci wykazywało słabe reakcje alergiczne.

Badania zakończono po 24 miesiącach. Całkowicie udało się wyleczyć 28% dzieci.


Alergie pokarmowe: europejski apel o czujność

Europejska akademia EAACI (European Academy of Allergy and Clinical Immunology, Europejska Akademia Alergii i Immunologii Klinicznej), w obliczu wyraźnego wzrostu poziomu zachorowalności na alergie pokarmowe, postanowiła rozpocząć kampanię uwrażliwiającą społeczeństwo na ten coraz bardziej szerzący się problem.... czytaj więcej

Objawy alergii pokarmowej

Aleria pokarmowa charakteryzuje się różnorodnością objawów. Alergia pokarmowa może występować z innymi chorobami. Jest to powodem trudności w jej rozpoznaniu. Objawy dermatologiczne pozwalają na bardzo szybkie wykrycie alergii, a diagnostyczne wyzwanie polega na identyfikacji uczulającego alergenu.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy