Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Odżywianie w czasie ciąży: Co jeść a czego unikać?

Odżywianie w czasie ciąży: Co jeść a czego unikać?

dodane 2019-04-16 15:39

Ciąża to niezwykły czas dla kobiety. Przede wszystkim dlatego, że nosi w sobie dziecko, ale także z powodu zmian, jakie zachodzą w jej ciele. Młoda mam musi na czas ciąży przystosować się do nowych warunków a także zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe.

Czego potrzebuje kobieta w ciąży?

W czasie ciąży dieta przyszłej mamy powinna być odpowiednia zarówno dla niej, jak i dziecka. Bardzo ważne jest właściwe uzupełnianie. Dieta ułożona prawidłowo nie wymaga uzupełnień, ponieważ organizmowi kobiety dostarczane są wszystkie niezbędne składniki. Często jest jednak tak, że przyszłe mamy mają złe nawyki żywieniowe, jeszcze sprzed ciąży. Jedzenie posiłków typy fast food, słodyczy, spożywanie w szybkim tempie – to wszystko powinno ulec zmianie w czasie ciąży. Przyszła mama musi pamiętać, że od tej pory nie karmi tylko siebie, ale również swoje dziecko.

Nie ma idealnej kompozycji posiłków dla mamy. Pomocna okazuje się kobieca intuicja. Znane wszystkim zachcianki, jakich doświadczają kobiety w ciąży, to nic innego jak wskazanie przez organizm na pewne braki. Ciało domaga się pewnych składników odżywczych. Jeżeli np. kobieta w ciąży czuje ogromną ochotę na substancje kredowe, to może to oznaczać zwiększone zapotrzebowanie na wapń lub inne minerały. Warto słuchać swojego ciała, które podpowiada kobiecie czego tak naprawdę potrzebuje. Każdy organizm jest inny i dlatego różne są potrzeby. Mózg kobiety odgaduje, czego w danym momencie kobiecie potrzeba i próbuje tego dostarczyć.

Zalecenia w czasie ciąży

Wiadomo, że pożywienie nie dostarczy kobiecie w ciąży wszystkich ważnych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego przebiegu ciąży. Dlatego zalecana jest sumplementacja. Przyszła mama może przyjmować codziennie 0,4 mg kwasu foliowego. Jeżeli chodzi o witaminy, to podobnie jak ze wszystkimi przyjmowanymi środkami - należy uważać. Szczególnie należy unikać nadmiaru witaminy A. Dlaczego? Witamina A, która jest w pożywieniu, nie stanowi żadnego zagrożenia dla matki. Jest to oczywiste. Jednakże jej nadmierna ilość w organizmie matki, spowodowana np. nadmiernym spożywaniem wątróbki lub marchewki, może już być szkodliwa. Zwiększane jest bowiem ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwojowych płodu. Bardzo ważne jest przyjmowanie przez przyszłą mamę takich pierwiastków jak: cynk, magnez i miedź.

Kobieta w ciąży nie powinna hamować się również przed odmawianiem sobie przyjemności czy wspomnianych wcześniej zachcianek. Pamiętać należy jednak o pewnych granicach. Przejadanie się nie wyjdzie na dobre ani matce, ani tym bardziej dziecku.

Rzeczą bardzo ważną jest także odstawienie wszelkich używek: leków, papierosów, alkoholu, kawy czy mocnej herbaty. Przyszłe mamy powinny liczyć się z tym, że swoimi nieodpowiedzialnymi zachowaniami, jak np. piciem alkoholu, mogą spowodować poważne zaburzenia w rozwoju płodu.

A co z wegetarianizmem i weganizmem w ciąży?

Mówiąc o zmianach żywieniowych w czasie ciąży, nie można łączyć tego z drastycznymi rewolucjami w spożywanych posiłkach. Przejście przez przyszłą mamę na wegetarianizm lub weganizm nie jest najlepszym rozwiązaniem. Na pewno nie wyjdzie na dobre dziecku. Są także potrawy, które przyszła mama powinna sobie odpuścić na czas ciąży, np. dania bogate w tofu, imbir, wodorosty czy soję. Zaleca się także unikanie orzechów i owsa, ponieważ mogą one pobudzać do produkowania aflatoksyny, a tym samym doprowadzić do uszkodzenia płodu.

Oczywiste wydaje się, że kobieta w ciąży powinna być pod stała opieką lekarza prowadzącego. To u niego przyszła mama może rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące prawidłowego żywienia. Lepiej zawsze zapytać, to nic nie kosztuje, a daje pewność, że daje się swojemu dziecku wszystko co najlepsze.

Co na talerzu przyszłej mamy?

Co w takim razie powinno znaleźć się na talerzu kobiety w ciąży? Przede wszystkim należy brać pod uwagę wszystkie grupy produktów spożywczych. Kobieta w ciąży musi jeść: owoce, warzywa, nabiał, mięso, ryby, tłuszcze roślinne, pić dużo wody mineralnej. Dieta powinna być urozmaicona tym samym zawierać w sobie dużo substancji odżywczych. Posiłki powinny być bogate w błonnik i substancje mineralne. Wartościowe dla kobiet w ciąży są produkty zbożowe, które pomagają w zaparciach. Bardzo dobre dla przyszłych mam są otręby owsiane, które można jeść z mlekiem, jogurtem czy na sucho. Za każdym razem dostarczą organizmowi dużo błonnika. Na czas ciąży lepiej odstawić wszystkie gotowe mieszanki przypraw i zamiast tego do potraw dodawać zioła, które są naturalne.

Jeżeli chodzi o przygotowywanie posiłków, to lepszym rozwiązaniem będzie pieczenie lub gotowanie mięsa niż smażenie. Należy pamiętać o tym, że smażenie dostarcza organizmowi jeszcze większej ilości tłuszczu niż tego potrzebuje. Decydując się na wybór produktów, trzeba myśleć przede wszystkim o tym, jakich składników odżywczych dostarczą one zarówno mamie, jak i dziecku.

Odżywianie kobiety w czasie ciąży to wbrew pozorom bardzo ważna czynność. Od doboru posiłków i sposobu ich przyrządzenia zależy to, jak rozwijać się będzie płód. Warto poświęcić temu nieco więcej uwagi i mieć pewność, że robi się wszystko dla dobra dziecka.

Autor: Katarzyna Bolesta

Objawy ciąży rzekomej

Ciąża rzekoma jest to zaburzenie psychiczne u kobiet, które mimo, iż nie są w ciąży, mają objawy, które mogłyby sugerować, że urodzą dziecko. czytaj więcej

Objawy ostrego zapalenia przydatków w ciąży

Stan zapalny przydatków wywołany jest przez drobnoustroje, które z pochwy i macicy przedostają się do jajowodów. Rozwój zapalenia przydatków ułatwia miesiączka, poród, poronienie czy zabiegi takie jak łyżeczkowanie, dlatego bardzo duże znaczenie ma higiena osobista.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy