Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Odwodnienie - przyczyny, objawy, leczenie

Odwodnienie - przyczyny, objawy, leczenie

dodane 2019-02-27 20:42

Do odwodnienia dochodzi, gdy w organizmie znajduje się mniej wody niż potrzeba do jego prawidłowego funkcjonowania. Stan ten zagraża zdrowiu i życiu osoby chorej. Dowiedz się co wywołuje odwodnienie, poznaj jego objawy oraz metody leczenia.

Przyczyny odwodnienia

Odwodnienie może być spowodowane przez wiele czynników. Najczęściej wywołuje je niedostateczna podaż wody lub nadmierne przyjmowanie płynów o działaniu odwadniającym takich jak alkohol, kofeina itp. Stan ten bardzo często pojawia się też w konsekwencji spożywania zbyt dużej lub małej ilości soli, która reguluje gospodarkę wodną organizmu.

Do innych czynników mogących wywołać odwodnienie należy:

  • szybki ubytek masy ciała,
  • gorączka oraz długotrwałe przebywanie w suchym lub gorącym powietrzu,
  • biegunki,
  • wzmożone pocenie,
  • hipoglikemia oraz glikozuria w przebiegu cukrzycy,
  • wstrząs anafilaktyczny.

Objawy odwodnienia

Objawy zmieniają się wraz z coraz większym ubytkiem wody z organizmu. Z początku u chorego występuje uczucie silnego pragnienia, które oznacza brak wody równy ok. 2%  masy ciała chorego. Wraz z ciągłym spadkiem ilości wody w organizmie pojawiają się też suchość w ustach, ból głowy, uczucie osłabienia oraz zaciemnienie oddawanego moczu.

Następnie dochodzi do poważnych zmian w organizmie takich jak zaburzenia widzenia, omdlenia, nudności i wymioty, tachykardia, niedociśnienie oraz bezmocz. Kolejno podwyższy się także temperatura ciała, pojawią się skurcze mięśni oraz przyspieszony oddech, ustanie również wydzielanie się śliny. Później odwodniony stanie się senny, a w jego ciele pojawią się parestezje.

Gdy ubytek wody sięgnie 10-15% masy ciała człowiek nie będzie w stanie mówić, pojawią się u niego drgawki, zaburzenia świadomości, objawy delirium, a następnie wystąpi utrata przytomności. W przypadku jeszcze większego obniżenia poziomu wody w organizmie chory umiera.

Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne u dzieci, ponieważ racji ich niewielkiej masy objawy nasilają u nich w bardzo szybkim tempie.

Leczenie odwodnienia

Na wczesnym etapie choroby wystarczy uzupełnić płyny. Gdy objawy już lekko przybrały na sile warto wypić napój izotoniczny, który może mieć znacznie skuteczniejsze działanie z uwagi na składniki mineralne w które jest wzbogacany.

Jeżeli wystąpił już jednak w twoim organizmie wystąpiło znaczne obniżenie poziomu wody, musisz niezwłocznie udać się do lekarza. Pamiętaj, że w takim stanie nie wolno ci prowadzić samochodu! Jeśli w pobliżu nie znajduje się osoba, która mogłaby cię przetransportować do szpitala, wezwij pogotowie (dzwoniąc pod nr 112 lub 999).

Gdy zauważysz pierwsze objawy odwodnienia u swojego dziecka zabierz je natychmiast do najbliższej placówki medycznej, ponieważ u dzieci przebieg choroby jest znacznie szybszy. Ponadto samodzielna próba uzupełniania płynów u malucha może się nie powieść, gdyż ich gardło ulega znacznemu obkurczeniu.

Odwodnienie jest chorobą, której nie należy ignorować, ponieważ bardzo szybko może zacząć zagrażać życiu. Najlepiej jest działać zapobiegawczo regularnie przyjmując płyny oraz stosując odpowiednio zbilansowaną dietę. Gdy jednak zauważysz u siebie lub u osoby z twojego otoczenia objawy znacznie obniżonego poziomu wody wezwij lekarza.

Autor: Wiktoria Karwicka

Odwodnienie może pogorszyć twój nastrój, pokazuje badanie

Amerykańska aktorka, Jennifer Aniston, przyznała się w zeszłym roku, iż staje się nieznośna, kiedy nie pije wystarczających ilości wody, o czym donosił magazyn Arizona Republic. A teraz nowe badania pokazuje, że może kryć się za tym jakieś potwierdzenie naukowe.... czytaj więcej

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego u dziecka

Atakuje nagle, nie wykazując wcześniej żadnych, niepokojących symptomów. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby między 10. a 30. rokiem życia. Pojawić może się jednak zarówno w znacznie wcześniejszym jak i późniejszym okresie i wtedy też bywa szczególnie niebezpieczne.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy