Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ocieplenie klimatyczne sprzyja chorobom zakaźnym?

Ocieplenie klimatyczne sprzyja chorobom zakaźnym?

dodane 2013-08-07 12:22

Ocieplenie klimatyczne ma i będzie miało rozliczne konsekwencje, także takie, które nigdy by nam nie przyszły do głowy. Do tej pory słyszeliśmy jedynie o strefach arktycznych, gdzie temperatury biją kolejne rekordy, o oceanach, które są coraz cieplejsze, czy też o jeziorach, występujących z brzegów. Ocieplenie klimatyczne może wpłynąć nawet na przemysł winiarski.

Ale może być nawet gorzej, według badania opublikowanego w magazynie Science.

Jak alarmują naukowcy, ocieplenie klimatyczne może także wpłynąć na wzrost liczby chorób zakaźnych! Badacze jednocześnie wyjaśniają, iż kwestia ta jest bardzo złożona, tym bardziej jeżeli mówimy na tę chwilę jedynie o przewidywaniach.

Jednak przyznają: - Wiemy już od pewnego czasu, że wzrost temperatur sprzyja niektórym chorobom. Weźmy przykład malarii, która zabija ok. 650 000 ludzi każdego roku i która „rozkwita” w regionach wilgotnych i ciepłych, gdzie może żyć roznoszący ją komar.

Ocieplenie klimatyczne oznacza, że terytorium, gdzie może żyć ów insekt, a także pasożyt malarii (Plasmodium) , będzie coraz większe. Tym samym coraz więcej osób będzie zagrożonych.

Naukowcy przypominają też, iż rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych zależy od wielu czynników. Na przykład, ludzie mogą chronić się przed komarami, mogą mieć coraz lepszy dostęp do opieki zdrowotnej, etc.

Dodajmy też, iż zdaniem naukowców, jeżeli nasz glob się ociepli, ludzie z całą pewnością ucierpią mniej niż zwierzęta i rośliny.

Na przykład, badanie z 2009 roku wykazało istnienie korelacji między klimatem a przeżyciem niektórych patogenów w arktycznej Norwegii.

Niemożliwe jest przewidzenie, jakie mogą być skutki ocieplenia klimatycznego na ekosystem danego regionu, ale odkryto, że jeżeli ważny gatunek łańcucha pokarmowego (w przypadku Arktyki, ryba zwana kapelanem) ucierpi z powodu nowego czynnika zakaźnego, liczne gatunki w tymże łańcuchu pokarmowym będą poważnie zagrożone.

Ocieplenie klimatyczne może sprzyjać śpiączce afrykańskiej

Przenoszona przez muchę tse-tse, śpiączka afrykańska, ang. sleeping sickness, może pod koniec tego wieku dotykać kilkadziesiąt milionów ludzi dodatkowo. Zagrożenie to jest związane z ociepleniem klimatycznymi, które będzie sprzyjać geograficznej ekspansji czynnika tej choroby.... czytaj więcej

CO2: ONZ dzwoni na alarm!

Obserwatorium zainstalowane na wulkanie Mauna Loa na Hawajach w kilka dni temu zarejestrowało atmosferyczne stężenie dwutlenku węgla na poziomie 400,03 PPM, jak poinformowała amerykańska agencja oceaniczna i atmosferyczna NOAA. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy