Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Obrzęk płuc - przyczyny, objawy, leczenie

Obrzęk płuc - przyczyny, objawy, leczenie

dodane 2019-04-09 16:31

Obrzękiem płuc nazywamy stan chorobowy, w trakcie którego w pęcherzykach płucnych zamiast powietrza zaczyna gromadzić się płyn przesiękowy, który utrudnia wymianę gazową w płucach. Może on być objawem ostrej choroby wysokościowej i wymaga konsultacji lekarskiej.

Kiedy dochodzi do obrzęku płuc?

Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej w przebiegu niewydolności krążenia, ale także w przypadku utrudnienia odpływu krwi z płuc - w przypadku wad serca. Do obrzęku płuc może dojść również w przypadku zaburzeń toksycznych lub przemiany materii, w trakcie których dochodzi do uszkodzenia pęcherzyków płucnych np. przy mocznicy lub zespole nerczycowym. Jeżeli obrzęk płuc narasta powoli, to nadmiar płynu gromadzi się głównie w tkance śródmiąższowej. Przy większym nasileniu choroby, płyn przenika także do światła pęcherzyków płucnych i do dróg oddechowych, co bardzo zakłóca proces oddychania.

Przyczyny obrzęku płuc

Obrzęk płuc występuje jako powikłanie wielu schorzeń o różnej etiologii. Obrzęk płuc bywa najczęściej wynikiem niewydolności lewej komory serca, zwłaszcza powstałej w sposób nagły. Najczęstszą przyczyną nagłego załamania wydolności lewej komory jest zawał serca.

Wśród rzadszych przyczyn wymienia się głównie: gwałtowną zwyżkę ciśnienia tętniczego, ostro powstałą niedomykalność zastawki dwudzielnej lub zastawek aorty. Obrzęk płuc bywa także wynikiem zaostrzenia przewlekłej niewydolności lewokomorowej w przebiegu nadciśnienia, wad serca lub schorzeń mięśnia sercowego.

Istnieją również czynniki zewnętrzne, które mogą powodować obrzęk płuc, są to np.: nagłe wzniesienie się na dużą wysokość, chemiczne i termiczne urazy płuc, utopienie, oraz liczne ciężkie urazy. Obrzęk płuc często bywa wynikiem przeszkody mechanicznej, utrudniającej odpływ żylny z krążenia płucnego.

Objawy obrzęku płuc

Objawy kliniczne pourazowego obrzęku płuc pojawiają się zwykle w kilkanaście godzin po doznanym urazie, przebytym wstrząsie lub ciężkim zabiegu operacyjnym. Zaburzenia czynności płuc spowodowane wewnątrzpłucnym przeciekiem krwi, mogą wyprzedzać pojawienie się zmian uchwytnych badaniem radiologicznym. Zwykle nie stwierdza się zmian osłuchowych, typowych dla obrzęku pęcherzykowego płuc. Zmianom płucnym nie towarzyszy powiększenie serca. Zmiany mają charakter odwracalny i - przy właściwym leczeniu - mogą ustąpić bez pozostawienia trwałych śladów. W przypadku bardzo ciężkiego obrzęku płuc może występować kwasica oddechowa, zależna od retencji dwutlenku węgla, jednak nie jest to objaw stały.

Leczenie obrzęku płuc

W leczeniu tego schorzenia często stosuje się tlenoterapię, leki moczopędne, morfinę, leki rozszerzające naczynia krwionośne co powoduje pozorne zmniejszenie ilości krwi krążącej. By wyleczyć obrzęk płuc stosuje się również zmianę pozycji na siedzącą by zmniejszyć zastój krwi w płucach, stosuje się też opaski uciskowe lub (wiele lat temu) upust krwi. W przypadku nieskuteczności wyżej wymienionych metod, należy rozważyć nieinwazyjną wentylację dodatnim ciśnieniem, a w ostateczności intubację i podłączenie do respiratora. Zawsze należy spróbować zidentyfikować przyczynę i zastosować leczenie przyczynowe.

Obrzęk płuc nie jest dolegliwością bardzo niebezpieczną, lecz tak jak przy każdej chorobie, gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ szybka reakcja jest podstawą pozytywnego wyleczenia pacjenta.

Autor: Kinga Setera

E-papierosy mogą negatywnie wpływać na płuca

Coraz popularniejsze ostatnio e-papierosy, mimo swoich terapeutycznych właściwości, mogą przyczynić się do uszkodzenia płuc. Do takich wniosków doszli uczestnicy spotkania naukowego European Respiratory Society's Annual Congress w Wiedniu.... czytaj więcej

Objawy azbestozy

Azbestoza inaczej zwana jest pylicą płuc i powstaje na skutek wdychania pyłów azbestu, co doprowadza do rozwoju przewlekłej choroby układu oddechowego. Schorzenie to zaliczane jest do tzw. chorób zawodowych. czytaj więcej

Zobacz tagi:  płuca: choroby, duszność

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy