W przeciwieństwie do kilku innych technik obrazowania 3D, aktualna technika jest w wysokiej rozdzielczości, co pozwala posługiwać się nią w sytuacji rzeczywistej.
Badacze z Cancer Research UK uważają, że narzędzie to lepiej pozwoli zrozumieć w jaki sposób pojawia się nowotwór i w jaki sposób się rozwija. Dzięki temu, będzie można lepiej go leczyć.
Mikroskopy cyfrowe pojawiły się już dziesięć lat temu i normalnie dają obrazy poprzeczne tkanek, tak jakby te zostały przerwane. Te obrazy w 2D ukrywają jednak dużo rzeczy.
Kompilując tysiące takich przekrojów poprzecznych, metoda, którą opracował zespół brytyjskich naukowców z uniwersytetu w Leeds, odtwarza model 3D tkanek. A model ten ma pomagać przede wszystkim specjalistom od nowotworów.
Technika ta powinna pomagać w namierzaniu nowotworów, których wcześniej lekarze mogliby nie zauważyć, mówi Derek Magee.
Jednakże, metoda ta w dalszym ciągu wymaga przecinania tkanki, którą chcemy obejrzeć, na tysiące supercieniutkich kawałków (po zamrożeniu). A więc, działa jedynie w przypadku tkanki, którą można zniszczyć. I to właśnie dlatego nowa technika przysłuży się przede wszystkim badaniom nad nowotworami.
Wczesne wykrywanie trisomii 21: w kierunku alternatywy do testów aktualnych
Ta nowina powinna ucieszyć kobiety w wieku prokreacyjnym, które chcą mieć dziecko i planują ciążę: firmy amerykańskie starają się jak najszybciej opracować test z krwi wykrywający trisomię 21 bardziej precyzyjnie niż testy, które są aktualnie są do dyspozycji. Test ten ma pozwolić na zaoszczędzenie amniopunkcji wielk... czytaj więcej
Systematyczne wykrywanie raka prostaty poddane w wątpliwość
Debata wokół wpływu regularnych testów wykrywających raka prostaty na spodziewaną długość życia nie jest w dalszym ciągu defintywnie zakończona: szerokie szwedzkie badanie sugeruje aktualnie ze swej strony, że regularne badanie krwi nie redukuje wcale ryzyka zgonu z powodu tego typu nowotworu wśród mężczyzn.... czytaj więcej
Brak komentarzy