Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy cukrzycy w jamie ustnej

Objawy cukrzycy w jamie ustnej

dodane 2017-02-24 15:22

Lekarz dentysta na podstawie stanu uzębienia oraz stanu jamy ustnej jest wstanie zauważyć objawy innych chorób ogólnoustrojowych. W obrębie jamy ustnej mogą uwidaczniać się pierwsze objawy cukrzycy. W związku z tym dentysta może być pierwszym lekarzem, który zasygnalizuje pacjentowi, że może być chory na cukrzycę.

Pierwsze objawy cukrzycy widoczne w gabinecie stomatologicznym

Lekarz stomatolog na podstawie stanu jamy ustnej może zaobserwować objawy cukrzycy. Oczywiście nie może z całą pewnością na podstawie badania uzębienia i jamy ustnej stwierdzić, że pacjent jest chory na cukrzycę ale może zasygnalizować, że jest takie prawdopodobieństwo. Zdarza się bowiem, że pierwsze objawy cukrzycy manifestują się w jamie ustnej. Dlatego więc pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że są chorzy i dowiadują się o takiej możliwości po raz pierwszy w gabinecie dentystycznym.

Nieświeży oddech i krwawiące dziąsła są to objawy, które mogą wskazywać na cukrzycę. Skutkiem cukrzycy jest problem z gojeniem się ran. Takie utrudnione gojenie się w porównaniu z pacjentem zdrowym można zaobserwować po ekstrakcji zęba lub innych zabiegach chirurgicznych związanych z jama ustną.

Cukrzyca a choroby dziąseł

Chorzy na cukrzycę są bardziej podatni na dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Warto jednak podkreślić, że nasilenie schorzeń jamy ustnej następuje przy baraku odpowiedniej kontroli cukrzycy. Jeżeli osoba chora na cukrzycę jest tego świadoma i jest odpowiednio leczona wskaźnik schorzeń jamy ustnej jest podobny, jak u osób zdrowych. Najczęstszym problemem są choroby dziąseł. Cukrzycy najbardziej narażeni są na paradontozę (zapalenie przyzębia - czytaj więcej), którą stwierdza się w zależności od rodzaju cukrzycy u 25 - 40 % chorych. Pacjenci skarżą się na bolesność dziąseł. Można zaobserwować ich zaczerwienienie.

Polecamy osobny artykuł na temat chorób dziąseł: Objawy chorób dziąseł

Na co skarżą się cukrzycy u dentysty

Osoby chore na cukrzyce skarżą się na nieświeży oddech i suchość w ustach, która m.in. powoduje potrzebę spożywania większej ilości płynów w porównaniu z osobami zdrowymi. Objawem cukrzycy w jamie ustnej może być również pieczenie języka oraz uczucie niesmaku w ustach. Cukrzyca może doprowadzić do rozchwiania zębów. U pacjentów z cukrzycą częściej odnotowuje się owrzodzenia jamy ustnej oraz kandydozę jamy ustnej. Cukrzyca może manifestować się częstym występowaniem zapalenia kącików ust.

Warto jednak podkreślić, że dbałość o higienę jamy ustnej oraz prawidłowe leczenie cukrzycy to zasadnicze kwestie, które pozwolą uniknąć dolegliwości związanych z jamą ustną.

Objawy zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł jest powszechnie występującą chorobą przyzębia. Jest to pierwszy etap choroby dziąseł. Główną przyczyną pojawienia się choroby jest obecność na zębach płytki nazębnej, w której znajdują się m. in. bakterie. czytaj więcej

Objawy chorób dziąseł

Infekcyjne choroby dziąseł, takie jak zapalenie dziąseł i paradontoza, mogą prowadzić do utraty zębów i groźnych dla zdrowia powikłań. W początkowej fazie choroby dostrzeżenie objawów może nie być łatwe, jednak po zauważeniu pierwszych symptomów należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który będzie w stanie dokonać d... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy