Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Obietnice testów diagnostycznych w kierunku depresji u nastolatków

Obietnice testów diagnostycznych w kierunku depresji u nastolatków

dodane 2012-05-04 08:12

Wstępne badanie zidentyfikowało 11 biomarkerów znajdujących się w krwiobiegu, które mogą posłużyć do diagnozowania wczesnych poważniejszych zaburzeń depresyjnych. Badanie było niewielkie, ale jego rezultaty są bardzo znaczące.

Główna autorka tego badania, doktor Eva E. Redei, a także profesor psychiatrii doktor David Lawrence z uniwersytetu Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago, mówią: celem naszych badań jest opracowanie testu krwi, który można łatwo i powszechnie zastosować do wykrywania depresji .

Taki test były wyjątkowo użyteczny dla lekarzy pierwszego kontaktu. Ze wszystkich grup wiekowych , wyjaśniają naukowcy, nastolatki najrzadziej widzą się z lekarzem. A kiedy już to robią, zazwyczaj jest to lekarz pierwszego kontaktu.

Stąd też idea opracowania prostego testu dla tych specjalistów.

Doktor Robert Scott Benson, rzecznik amerykańskiego stowarzyszenia psychiatrycznego American Psychiatric Assn. Assembly, a także psychiatra nastolatków i dzieci, stwierdza: badanie to jest bardzo ekscytujące. Mamy nadzieję, że pomoże nam ono lepiej zrozumieć depresję.

Poważna depresja dotyka około 11% nastolatków w wieku od 13 lat do 18 lat, jak stwierdzają statystki amerykańskiego instytutu zdrowia umysłowego, National Institute of Mental Health.

Ale oszacowania te prawdopodobnie są mocno niedokładne, ponieważ nie ma jednego obiektywnego sposobu na zdiagnozowanie zaburzenia, mówi doktor Eva E. Redei. Natomiast, lekarze muszą interpretować objawy występujące u swoich pacjentów, na podstawie ich własnych opisów.

Wyjątkowo trudne może być to u nastolatków, które przecież są w wieku wysoce nadwrażliwym.

Komunikacja z nastolatkami nie jest łatwa, dodaje doktor Eva E. Redei. Nasze bieżące metody diagnostyczne działały, ale nie działały tak dobrze jakby mogły.

Omawiane badanie ukazało się w przeglądzie naukowym Translational Psychiatry . Polegało na analizie 28 biomarkerów u szczurów. Dzięki tej analizie, badaczom udało się zidentyfikować 11 biomarkerów, które są związane z wczesnym pojawianiem się depresji.

Następnie, wyniki te zostały potwierdzone w badaniach nad 28 pacjentami, metodą próby podwójnie ślepej. Uczestnicy tego eksperymentu mieli od 15 lat do 19 lat, a u 14 z nich wcześniej zdiagnozowano wczesne zaburzenia depresyjne. Natomiast, pozostała czternastka była zdrowa.

Doktor Eva E. Redei wyjaśnia, że jej zespół badawczy planuje teraz przeprowadzić całkiem nowe badanie, tym razem przeprowadzone na większej ilości pacjentów, co najmniej 200.

Doktor Robert Scott Benson stwierdza: lepsze metody diagnostyczne pozwolą zdjąć pewien stygmat, a także opracować lepsze terapie ciężkiej depresji.

U nastolatków, zaburzenia te mogą wchodzić w interakcje z ich rozwojem, a także z wydajnością w szkole, a także zwiększyć dla nich ryzyko nadużywania różnych niebezpiecznych substancji. Jeżeli więc lekarze będą w stanie powiązać depresję z wiarygodnymi biologicznymi markerami, zwiększy to siłę dowodów na to, że jest to choroba.

Wielu lekarzy bowiem leczy depresję nie całkiem rozumiejąc biologioczne mechanizmy, które się za nią kryją. A zrozumienie tych mechanizmów może im pomóc określić jak najlepsze terapie dla pacjentów, dodaje jeszcze doktor Robert Scott Benson. Badanie to również powinno pomóc młodym pacjentom, a takze ich rodzicom w zrozumieniu tego, że choroba nie jest niczyją winą.

Doktor Robert Scott Benson podsumowuje: stygmatyzacja tej choroby w dalszym ciągu jest największą przeszkodą, która nie pozwala rodzinom na poszukiwanie skutecznego leczenia.

Objawy depresji u osób starszych

W wieku dojrzałym depresja często nie jest rozpoznawana. Przysłania ją demencja lub inne problemy zdrowotne. Za przyczynę złego stanu zdrowia psychicznego u osób starszych mylnie uznawane są liczne dolegliwości fizyczne lub przewlekłe choroby typowe dla tego wieku. Warto w związku z tym posiadać podstawową wiedzę na temat objawów dep... czytaj więcej

Objawy depresji poporodowej

Depresja poporodowa charakteryzuje się podobnymi objawami jak inne zaburzenia depresyjne, chociaż nie występuje w Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 jako odrębna jednostka chorobowa. Objawy te mogą nastąpić w ciągu trzech miesięcy od porodu i trwać od kilku do kilkunastu miesięcy.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy