Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Nowy trop przeciwko starzeniu

Nowy trop przeciwko starzeniu

dodane 2012-06-24 12:50

Badacze francuscy odkryli mikro-RNA, które są zdolne chronić komórki mózgu przed starzeniem. W procesie starzenia, dziedzictwo genetyczne ulega zniszczeniu, a komórki nie funkcjonują normalnie , jak wyjaśnia doktor Christophe de Jaeger, fizjolog i autor książki "Nous ne sommes plus faits pour vieilli".

Według tego eksperta od długowieczności w dobrym zdrowiu, trzeba zwalczać tę fałszywą ideę, iż nie możemy zrobić nic przeciwko starzeniu.

Doświadczenie pokazuje, że możemy wpłynąć na mechanizmy komórkowe. Naszą bronią jest nasze zachowania oraz nasze środowisko.

Progeria, przyśpieszone starzenie

Jedno ze zjawisk starzenia komórkowego można przestudiwać dzięki progerii. W tej bardzo rzadkiej chorobie genetycznej, cały organizm starzeje się w sposób przyśpieszony. Cały organizm, poza mózgiem.

I to właśnie ta tajemnica zaintrygowała zespół, którym kierował dr Xavier Nissan z francuskiego instytutu Institut des cellules souches pour le traitement et l'étude des maladies monogéniques (Inserm/AFM). Całością badań kierował dr Marc Peschanski.

We współpracy z zespołem z instytutu INSERM w Marsylii, którym kierował dr Nicolas Levy (naukowiec ten odkrył mutację genetyczną odpowiedzialną za progerię), naukowcom udało się zidentyfikować mechanizm, który jest w stanie chronić przed starzeniem komórkowym.

Rezultaty tego badania zostały przedstawione w przeglądzie naukowym Cell Reports .

Dr Xavier Nissan wyjaśnia: od dłuższego czasu zastanawialiśmy się czy progeria jest chorobą przyśpieszonego starzenia, czy też może chorobą, która w wyglądzie przypomina starzenie. W ostatnim roku naukowcy zaczęli przychylać się do tej pierwszej hipotezy.

Zablokować produkcję progeryny

Naukowcy wykazali, że w normalnym procesie starzenia, komórki gromadzą tę samą proteinę, którą gromadzą w procesie choroby. Chodzi tutaj o progerynę, odpowiedzialną za deformację jądra komórkowego.

Cechą szczególną neuronów w progerii jest to, że produkują one mikro-RNA zdolne blokować produkcję progeryny. A to wyjaśnia dlaczego mózg nie jest ofiarą przedwczesnego starzenia, w odróżnieniu do reszty ciała. Te mikro-RNA mają więc mieć ochronne działanie przeciwko starzeniu mózgu.

Dr Mark Peschanski wyjaśnia: uważamy, że te fizjologiczne mikro-RNA mogą hamować ekspresję choroby w komórkach mózgu. Uważamy też, że ma to znaczenie dla innych chorób.

Profesor Carlos Lopez-Otin z uniwersytetu w Oviedo w Hiszpanii, podziela tę opinię: naszej ekipie udało się przedłużyć w sposób znaczący długość życia myszy-laboratoryjnych modeli progerii. Tym samym udowodniliśmy, że cała część genomu uważana za bezużyteczną zawiera w rzeczywistości grupę genów zdolnych fabrykować mikro-RNA niezbędne dla regulacji informacji genetycznej .

Te innowacyjne prace powinny otworzyć już wkrótce całkiem nowe perspektywy terapeutyczne.

Magiczna pigułka przeciwko starzeniu

Dr Christophe de Jaeger od razu studzi entuzjazm: nie oczekujmy magicznej pigułki czy też hipotetycznej terapii genowej przeciwko starzeniu. Mamy wiele środków naukowych, które pozwalają ocenić proces starzenia danej osoby. Interesujące jest to, że to nie data naszego urodzenia określa nasz wiek, ale nasz stan fizjologiczny. Na przykład, w procesie starzenia, tętnice stają się coraz sztywniejsze. Ale, kiedy mierzymy twardnienie tętnic, możemy przekonać się, że dana osoba może mieć tętnice młodsze lub starsze niż na to wskazuje jej metryka.

Poznanie wieku swoich arterii nie jest celem samym w sobie, ale odzwierciedleniem, wraz z innymi parametrami, tego, przez co przechodzi organizm.

Program dla długiego życia w dobrym zdrowiu jest prosty: rzucić palenie, uprawiać sport, zdrowo się odżywiać, ograniczyć tłuszcze, ograniczyć cukier, jeść mniej. Skuteczne, ale łatwiej powiedzieć niż zrobić.

Czynniki przyspieszające starzenie się organizmu ludzkiego

Starzenie się jest procesem fizjologicznym. Ma ono związek z upływem czasu. Starzenie się może mieć charakter przyspieszony lub być zwykłym procesem fizjologicznym. Warto wiedzieć co wpływa na to, że starzejemy się szybciej. Można stosować pewne środki profilaktyczne, aby zwolnić proces starzenia się.... czytaj więcej

Jak zmienia się nasze ciało wraz ze starzeniem się?

Tempo starzenie się organizmu człowieka jest zróżnicowane. W zależności od osoby może być ono szybsze lub wolniejsze. Niestety jest to proces nieuchronny. Zróżnicowane jest też tempo starzenia się poszczególnych narządów i układów funkcjonujących w organizmie człowieka.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy