Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Nowy lek przeciwko zaawansowanemu rakowi nerki

Nowy lek przeciwko zaawansowanemu rakowi nerki

dodane 2012-01-31 08:05

Pacjenci z ciężkim do wyleczenia rakiem nerki, który rozprzestrzenił się na inne części ciała, mają teraz nowy lek do wyboru po tym, jak rządowa agencja ds. leków w Stanach Zjednoczonych zatwierdziła pigułkę, do zażywania dwa razy dziennie, wyprodukowaną przez laboratoria farmaceutyczne Pfizer.

Rządowa agencja FDA (Food and Drug Administration, agencja ds. leków i żywności) zatwierdziła lek, noszący nazwę Inlyta, jako drugą opcję dla pacjentów z rakiem komórek nerkowych, którzy nie odpowiedzieli na poprzedni lek.

Rak nerki, rak nerkowokomórkowy (łac. carcinoma renis, ang. renal cell carcinoma, RCC), jest jednym z najpowszechniejszych nowotworów tego organu. Ocenia się, iż w Stanach Zjednoczonych odnotowano około 61 000 nowych przypadków tego typu raka, jak podaje ankieta narodowego instytutu raka (National Cancer Institute).

Jedynie 11% pacjentów z zaawansowanym rakiem neki może przeżyć pięć lat po postawieniu diagnozy.

Tak jak inne najświeższe leki przeciwko rakowi, ten nowy, Inlyta, działa blokując proteiny, które sprzyjają wzrostowi guza oraz postępowaniu nowotworu. W ostatnich latach, rynek leków przeciwko rakowi nerki stał się niezwkle tłoczny, o czym świadczy sześć nowych leków, zatwierdzonych w ciągu sześciu ostatnich lat, włączając w to Avastin laboratoriów Roche oraz Votrient brytyjskiej firmy GlaxoSmithKline.

Lek firmy Pfizer jest drugim lekiem, który został określony jako wsparcie, jako druga linia terapii, po tym, jak inny lek przeciwko rakowi nerki zostanie przepisany. Firma Pfizer prowadzi również badania nad lekiem jako pierwszą opcją wyboru, także przeciwko rakowi nerki.

Jest to siódmy lek, który został zatwierdzony do leczenia zaawansowanego albo metastatycznego raka nerkowokomórkowego od 2005 roku , mówi doktor Richard Pazdur, dyrektor ds. leków przeciwko rakowi w Food and Drug Administration. Oznacza to, że mamy do czynienia z niezwykłym, wręcz bezprecedensowym rozwojem leków.

Agencja Food and Drug Administration zatwierdziła lek w oparciu o jedno badanie, w którym pacjenci zażywający Inlyta, znany również pod nazwą chemiczną axitinib, przeżyli dodatkowe dwa miesiące, a ich stan się nie pogorszył, w porównaniu do pacjentów zażywających Nexavar, czyli lek produkowany przez firmę Bayer and Onyx Pharmaceuticals.

Najpowszechniejszym skutkiem ubocznym leku Inlyta jest: biegunka, wysokie ciśnienie krwi, zmęczenie, mdłości, utrata wagi, spadek apetytu.

Rak jelita grubego: nowy lek zatwierdzony w Europie

Francuskie laboratorium farmaceutyczne Sanofi poinformowało w tym tygodniu, iż lek Zaltrap został zatwierdzony do sprzedaży przez władze regulacyjne Unii Europejskiej. Specyfik jest wskazany w leczeniu raka jelita grubego. czytaj więcej

Lek przeciwko rakowi piersi zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych

Na początku tego tygodnia, szwajcarskie laboratorium farmaceutyczne Roche ogłosiło, że amerykańskie władze zdrowotne zatwierdziły jeden z leków produkowanych przez tę firmę, opracowanych przeciwko rakowi piersi. Lek ten, używany w połączeniu z innym medykamentem oraz z chemioterapią, pozwala przedłużyć spodziewaną długość... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy