Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Nowotwory lepiej operowane dzięki &quotwirtualnej wątrobie"

Nowotwory lepiej operowane dzięki "wirtualnej wątrobie"

dodane 2012-01-11 08:28

W zeszłym tygodniu, Komisja Europejska zaprezentowała zmyślne urządzenie przeznaczone do pomocy chirurgom. Dzięki temu urządzeniu, lekarze będą mogli lepiej planować i realizować operacje wątroby. Przy pomocy wirtualnego organu, lekarzom uda się określić z precyzją rozmiar oraz lokalizację nowotworów.

Każdego roku, tysiące osób umiera z powodu chorób wątroby. Najczęściej są to zgony spowodowane rakiem wątroby albo marskością wątroby.

Nawet jeżeli możliwe jest usunięcie zniszczonej części narządu, który  może się zresztą sam zregenerować, to jednakże niecałe 50% pacjentów przechodzi przez takie operacje. W rzeczywistości, chirurgom jest bardzo ciężko operować, biorąc pod uwagę to, że muszą oni znać dokładnie rozmiar oraz położenie strefy uszkodzonej, a także stan zdrowia chorego.

Ale Komisja Europejska właśnie przedstawiła urządzenie, które może znacznie pomóc lekarzom. Dzięki niemu, oceniają eksperci, będzie możliwe przeprowadzanie większej ilości operacji.

Wirtualna wątroba na pomoc chirurgom

A tak, chodzi tutaj o system „wirtualnej wątroby”, który został opracowany przez naukowców ze Szwecji, z Niemczech, ze Zjednoczonego Królestwa, a także z Francji. Badacze ci pracowali w ramach projektu PASSPORT  (Patient-Specific Simulation and Pre-Operative Realistic Training ).

Zasada jest prosta. Albowiem wirtualna wątroba może być skonstruowana dla każdego pacjenta, dzięki obrazom wysłanym przez radiologów, którzy mają połączenie z projektem PASSPORT.

Dzięki temu narzędziu, chirurdzy mogą lepiej zwizualizować i zlokalizować ewentualne nowotwory, a to pomoże im w lepszym podejmowaniu decyzji, kiedy chodzi o operowanie danego pacjenta, wyjaśnia swoją ideę Komisja Europejska.

Urządzenie to jest znaczącym postępem, które pozwoli ulepszyć diagnozę oraz chirurgię, a także przyczyni się do ratowania życua, cieszy się ze swej strony komisarz europejska Neelie Kroes.

Projekt PASSPORT był koordynowany przez instytut badawczy IRCAD (Institut de recherche contre les cancers de l’appareil digestif, instytut prowadzący badania przeciwko nowotworom aparatu trawiennego), który ma swoją siedzibę we Strasburgu.

Badanie trwało od czerwca 2008 do grudnia 2011 i kosztowało w sumie 5 400 000 euro, z czego 3 600 000 dała Unia Europejska.

Objawy alkoholowych chorób wątroby

W razie wystąpienia objawów należy całkowicie zaprzestać spożywania alkoholu. Należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Jeżeli odczuwa się bardzo silną potrzebę picia alkoholu, można zgłosić się do poradni leczenia uzależnień.... czytaj więcej

Alkohol powoduje raka wątroby i inne choroby tego narządu

Lekarze apelują, by pacjenci pamiętali o związkach między piciem alkoholu a rakiem wątroby i innymi chorobami tego organu. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy