Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Nowe badanie krwi

Nowe badanie krwi "może dokładnie przewidzieć ryzyko zawału serca"

dodane 2014-01-16 13:33

Według The Heart Foundation, ponad 920 tysięcy Amerykanów ucierpi w tym roku na atak serca, a u wielu z nich pojawi się bez ostrzeżenia. W odpowiedzi na te dane naukowcy z The Scripps Research Institute w Kalifornii stworzyli badanie krwi, które może być w stanie przewidzieć, czy pacjenci są objęci wysokim ryzykiem ataku serca czy nie.

Zespół badawczy kierowany przez prof Pete Kuhn, mówi, że w obecnie nie ma dostępnego testu, który może przewidzieć wystąpienie zawału serca z dobrą dokładnością. Dodają jednak, że ich nowe badania, których dane zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Physical Biology, jak dotąd okazały się skuteczne w identyfikacji zarówno osób, które są w trakcie leczenia niedawnego ataku serca, jak i tych, którzy są zdrowi.

Nowy test wykorzystuje technikę "płynu biopsji". Działa on poprzez identyfikację obecności komórek śródbłonka w krwiobiegu.

Według badaczy, komórki śródbłonka, które krążą we krwi są związane z atakami serca. Wierzą, że komórki śródbłonka trafiają do krwiobiegu w wyniku tworzenia się chorych płytek,  przebicia lub owrzodzenia tętnic, co prowadzi do stanu zapalnego. Takie uszkodzenie tętnic może prowadzić do utworzenia się skrzepów krwi. Powoduje to zatrzymanie przepływu krwi przez tętnice, czego efektem może być zawał serca.

Korzystając z nowo utworzonej procedury o nazwie High-Definition (HD-CEC), naukowcy byli w stanie zidentyfikować komórki śródbłonka w próbkach krwi 79 pacjentów, z których wszyscy już doznali ataku serca.

Naukowcy przetestowali także dwie grupy kontrolne. Jedna grupa składała się z siedmiu pacjentów leczących się na choroby układu sercowo-naczyniowego, a druga grupa składała się z 25 zdrowych pacjentów. Badacze odkryli, że test HD- CEC jest w stanie wykryć krążące komórki śródbłonka w krwi pacjentów poprzez ?cechy morfologiczne i ich reakcję ze specyficznymi przeciwciałami". Pacjenci po ataku serca mieli znacznie wyższy poziom komórek śródbłonka we krwi, w porównaniu do zdrowych pacjentów.

Badacze uważają, że technika jest już gotowa do przeprowadzania badań na pacjentach, którzy wykazują objawy zwiększonego ryzyka ataku serca, ale jeszcze go nie doświadczyli.

Sara Borys

Czas, w którym nastąpił zawał, ma wpływ na jego leczenie

Osoby, które lądują w szpitalu z zawałem serca w godzinach pracy, mają większe szanse na przeżycie niż te, które pojawiają się na wieczorami, w weekendy lub święta ? jak podają najnowsze badania. czytaj więcej

Zawał serca: coraz mniej zgonów, ale coraz więcej ofiar płci żeńskiej

W ciągu 15 lat, poziom śmiertelności związanej z zawałem serca znacząco spadł we Francji, jak stwierdzają autorzy artykułu opublikowanego w Journal of The American Medical Association (JAMA). Odnotowany spadek określono na 70%. Niestety, naukowcy podkreślają także, że pacjenci dotknięci zawałem mięśnia sercowego są coraz młodsi,... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy