Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Nikotynizm: szczepionka genetyczna przeciwko nikotynie?

Nikotynizm: szczepionka genetyczna przeciwko nikotynie?

dodane 2012-07-02 11:45

Skuteczna u myszy, ale czy zadziała u człowieka? Jedna dawka genetycznej szczepionki pozwoliła gryzoniom na wytworzenie przeciwciał skierowanych przeciwko nikotynie.

W ten sposób udało się zablokować jej neurologiczne działanie.

Badacze z Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku właśnie przedstwili swoje najnowsze odkrycie na łamach przeglądu naukowego Science Translational Medicine .

Być może, szczepionkę będzie można użyć u osób uzależnionych od nikotyny, aczkolwiek trzeba jeszcze produkt ten przetestować na człowieku.

Naukowcy posłużyli się adenowirusem, który niesie ze sobą sekwencję DNA, pozwalającą na syntezowanie ciał przeciwko nikotynie. Wirus ten jest nieszkodliwy, zarówno dla gryzonia, jak i dla człowieka.

Wektor wirusowy integruje swój genom z genomem komórek wątroby myszy, w ten sposób przekształcając ten narząd w fabrykę przeciwciał.

Skuteczność szczepionki przetestowano podając myszom dużą dawkę nikotyny (równowartość 2 papierosów). Okazało się, że po szczepionce stężenie nikotyny w mózgach gryzoni spadło o 85%.

Przyjrzano się również skutkom fizycznym molekuły: gryzoniom z grupy kontrolnej spadło ciśnienie tętnicze, a także częstość bicia serca po zażyciu nikotyny, co jest oznaką rozluźnienia, charakterystyczną dla palaczy.

Natomiast, żadnych tych objawów nie zaobserwowano u zaszczepionych myszy.

Osiemnaście tygodni po podaniu szczepionki okazało się, że poziomy przeciwciał w organizmach gryzoni w dalszym ciągu są wysokie. Autorzy tych prac przypuszczają teraz, że takie efekty przetrwają przez całe życie myszy, a podobne skutki będzie można zaobserwować u człowieka.

Objawy uzależnienia od nikotyny

Nikotyna zaburza równowagę chemiczną w mózgu. Wpływa na nastrój i uczucie przyjemności. W związku z tym osoby, które po raz pierwszy sięgnęły po papierosa, mogą chcieć to powtórzyć, aby ponownie odczuć przyjemność. Po którym papierosie dojdzie do uzależnienia, w dużej mierze zależy to od indywidualnych cech palacza.... czytaj więcej

Nastoletnim palaczom trudno rozstać się z nałogiem

Jak wykazują najnowsze badania, gdy nastoletnie osoby uzależnione od nikotyny usiłują rzucić nałóg, zaczynają odczuwać podobne skutki psychologiczne, co ludzie dorośli palący od lat. Te informacje mogą przyczynić się do zwiększenia skuteczności programów mających na celu walkę z paleniem.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy