Szacuje się, że z halitozą, czyli nieświeżym oddechem boryka się 15-30% społeczeństwa. Niestety rzadko kiedy osoby te zgłaszają się po pomoc tam, gdzie mogą ją uzyskać, czyli do dentysty. ?Badania potwierdzają, że u 85%-90% osób walczących z tym wstydliwym problemem, przyczyna tkwi w jamie ustnej, a nie - jak się powszechnie sądzi - w chorobach przewodu pokarmowego? - wyjaśnia Magdalena Łagoda, lekarz stomatolog z poznańskiego centrum stomatologii Orident. ?Halitoza to nie tylko dyskomfort w codziennym życiu, ale i przypadłość, która może prowadzić do halitofobii, czyli lęku (u niektórych osób urojenia) przed przykrym zapachem z ust?.
Higiena i leczenie
Nie tylko zęby
Resztki jedzenia, martwe komórki i bakterie najtrudniej usunąć z tych miejsc, których oczyszczaniem rzadko się zajmujemy (a powinniśmy!), a więc z języka i przestrzeni międzyzębowych. Tymczasem przykry zapach z ust (lotne związki siarki) to w 41% efekt ?działania? bakterii, które zalęgają na tylnej części języka. Dlatego podczas codziennej higieny jamy ustnej nie wolno zapominać o jego oczyszczeniu. Dentyści rekomendują specjalne akcesoria do oczyszczania języka, takie jak: skrobaczki, szczoteczki do zębów z przystosowaną do tego główką lub? plastikowe czy metalowe łyżeczki, których krawędzią można zeskrobać nalot. Nawykiem powinno być też używanie nici dentystycznych albo szczoteczek do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.

?Warto też pamiętać o stosowaniu płukanek - zarówno tych do codziennej higieny, jak i bardziej specjalistycznych - zwalczających bakterie wywołujące paradontozę, jak Octenidol? - dodaje. Zaznacza przy tym, że najważniejsze, aby wybrać płukankę bez alkoholu, który wysusza jamę ustną, utrudniając odzyskanie świeżego oddechu.
Uwaga - to może być paradontoza
Higienę dziąseł traktujemy trochę po macoszemu. Tymczasem choroby dziąseł są przez dentystów uważane za o wiele groźniejsze od próchnicy. Chore dziąsła są nabrzmiałe, często krwawią i zaczynają ?odlepiać się? od zęba. W ten sposób tworzą się tzw. kieszonki przyzębne stanowiące doskonałe schronienie dla bakterii chorobotwórczych i resztek pokarmów. Kieszonki powstają także w sytuacji, kiedy nie oczyszczamy zębów z kamienia. Tymczasem jest to zabieg kluczowy w profilaktyce chorób dziąseł i przyzębia. A te mogą być groźne dla zdrowia. Tzw. choroba odogniskowa ma często swoje źródło w jamie ustnej i ?sieje? bakterie po całym organizmie, powodując choroby wielu narządów, jak nerki czy serce.
Namnażanie się bakterii prowadzi też do paradontozy - choroby, której skutkiem są ruszające się i wypadające zęby. ?Dlatego każda osoba, która boryka się z nieprzyjemnym zapachem z ust, a do tego zauważa np. krwawienie dziąseł podczas szczotkowania, powinna niezwłocznie zgłosić się do specjalisty zajmującego się chorobami przyzębia - periodontologa.? - mówi doktor Łagoda. Wszyscy Poznaniacy i mieszkańcy Wielkopolski, którzy chcieliby sprawdzić, czy są zagrożeni paradontozą, mogą wziąć udział w programie Paradontoza Stop, który rusza już 2 kwietnia.
Bezpłatne konsultacje stomatologiczne przeprowadzane będą przez specjalistów Centrum Stomatologii Orident więcej on-line na stronie internetowej www.paradontozastop.pl
Objawy zapalenia dziąseł
Zapalenie dziąseł jest powszechnie występującą chorobą przyzębia. Jest to pierwszy etap choroby dziąseł. Główną przyczyną pojawienia się choroby jest obecność na zębach płytki nazębnej, w której znajdują się m. in. bakterie. czytaj więcej
Objawy chorób dziąseł
Infekcyjne choroby dziąseł, takie jak zapalenie dziąseł i paradontoza, mogą prowadzić do utraty zębów i groźnych dla zdrowia powikłań. W początkowej fazie choroby dostrzeżenie objawów może nie być łatwe, jednak po zauważeniu pierwszych symptomów należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który będzie w stanie dokonać d... czytaj więcej
Brak komentarzy