Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Naukowcy odkryli mechanizm, który mógłby zredukować otyłość na wielką skalę

Naukowcy odkryli mechanizm, który mógłby zredukować otyłość na wielką skalę

dodane 2012-12-11 10:00

Według Międzynarodowego Instytutu Nowotworowego, prawie 68% dorosłych obywateli USA to osoby z nadwagą oraz zmagające się z otyłością. Wskutek nadmiernej wagi, stanowią grupę podwyższonego ryzyka zachorowań na nowotwór, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę oraz wiele innych chorób przewlekłych. Grupa naukowców z całego świata, prowadzona przez naukowca Andrewa Larnera z Virginia Commonwealth University Massey Cancer Center, odkryła mechanizm, dzięki któremu problem otyłości mógłby być raz na zawsze rozwiązany.

Badacze eksperymentowali na myszach poprzez manipulację produkcji enzymu znanego jako białko kinazy tyrozynowej (ang. tyrosine-protein kinase-2, Tyk2 ).

Podczas badań naukowcy odkryli, że Tyk2 pomaga w regulowaniu otyłości u myszy i ludzi poprzez zróżnicowanie jednego z typów tkanki tłuszczowej, zwanego brązową tkanką tłuszczową (ang. brown adipose tissue - BAT).

Opublikowane badanie 5.12.2012 online w magazynie Cell Metabolism jest pierwszym ukazującym związek pomiędzy białkiem kinazy tyrozynowej a brązową tkanką tłuszczową.

Poprzednie badania kierowane przez Larnera ukazały, że Tyk2 hamuje wzrost i przerzuty raka piersi, natomiast obecne badanie sugeruje, iż sam enzym może znacznie pomóc w zapobieganiu otyłości, a nawet w jej leczeniu.

Naukowcy byli w stanie wyleczyć otyłość u myszy, u których nie zachodziły reakcje Tyk2 poprzez ekspresję białka zwanego przetwornikiem sygnału oraz czynnikiem transkrypcji-3 (STAT3).

"Odkryliśmy, że poziom Tyk2 u mysz mógł być regulowany poprzez dietę. Następnie, badając ludzkie próbki tkanek zauważyliśmy, że poziom Tyk2 był ponad 50 % niższy u osób otyłych" - powiedzieli Larner oraz Martha Anne Hatcher, profesor w dziedzinie onkologii i jedna z przewodniczących programu prewencji nowotworowej w VCU Massey Cancer Center. "Nasze odkrycie otwiera nowe potencjalne możliwości w zakresie badań i rozwoju nowych farmakologicznych i odżywczych metod leczenia otyłości."

Możemy wyróżnić dwa typy tłuszczów – białą tkankę tłuszczową (WAT) oraz brązową tkankę tłuszczową. WAT jest główną tkanką, w której magazynowana jest energia. Natomiast BAT odpowiada za utratę energii, w celu utrzymania temperatury ciała.

Tkanka BAT jest obecna u wszystkich ssaków - jednak jeszcze do niedawna naukowcy uważali, że BAT obecna jest tylko u dzieci. W ciągu ostatnich 4 lat naukowcy spostrzegli że BAT posiadają również osoby dorosłe - tkanka ta pomaga w regulacji utraconej energii.

Dodatkowo, badanie pokazało że zmniejszona aktywność BAT jest związana z zespołem metabolicznym - połączeniem zaburzeń zdrowotnych
zwiększającymi ryzyko rozwoju chorób układu krążenia i cukrzycy. Naukowcy szacują, że zespół metaboliczny może dotyczyć aż 25% mieszkańców USA.

"Podczas naszych badań doszliśmy do bardzo interesujących obserwacji, jednak wiele kwestii jest nadal niejasnych. Planujemy dalsze badania w dziedzinie Tyk2 oraz STAT3 w celu lepszego zrozumienia mechanizmów odpowiadających za rozwój brązowej tkanki tłuszczowej. Mamy nadzieję, że te badania pomogą odnaleźć nowe rozwiązania w leczeniu różnych chorób związanych z otyłością, takich jak rak, choroby układu krążenia i cukrzyca" - podsumowują naukowcy.


red. Justyna Dykas

Objawy otyłości

Otyłość jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Można mówić o otyłości w przypadku gdy waga w określonym wieku o 20% przekracza istniejącą normę dla danego wzrostu. Chcąc obliczyć dokładnie prawidłową masę ciała można skorzystać ze wskaźnika BMI, który nie może wynieść więcej niż 25.... czytaj więcej

Otyłość jest chorobą

Amerykańskie stowarzyszenie American Medical Association oficjalnie nazwało otyłość chorobą, czyli przypadłością, która wymaga leczenia i prewencji. Dr Patrice Harris, członek AMA, wyjaśniał, iż uznanie otyłości za chorobę pozwoli zmienić sposób, w jaki społeczność medyczna radzi sobie z tym złożonym problemem.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Otyłość a oglądanie telewizji (1)

Oglądanie telewizji ma związek z otyłością. Uwierzcie, wystarczy wcale nie oglądać telewizji lub przynajmniej znacznie ograniczyć i zobaczycie, że już...

05-01-2016 19:02

~Majka

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy