Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Napadowe zawroty głowy i omdlenia w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie

Napadowe zawroty głowy i omdlenia w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie

dodane 2019-02-27 20:52

Zawroty głowy oraz omdlenia są powszechnymi problemami z którymi borykają się kobiety w trakcie ciąży. Najczęściej występują one w pierwszym trymestrze, jednakże mogą pojawić się również w późniejszych miesiącach ciąży.

Czym spowodowane są omdlenia?

Większość kobiet będących w ciąży doświadczyła zawrotów głowy oraz omdleń. Ma to ścisły związek z faktem, że podczas gdy spodziewajmy się dziecka, nasz układ sercowo-naczyniowy ulega zmianom.

Jednak główną przyczyną utraty przytomności jest podniesiony poziom hormonów we krwi. Powoduje on rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co krew łatwiej przepływa do dziecka, jednakże automatycznie spowalnia jej powrót do serca. W wyniku tego ciśnienie matki obniża się i mniej krwi dociera do mózgu.

Zawroty głowy i omdlenia łączą się także ze zbyt niskim poziomem cukru w organizmie oraz po prostu ze zwykłym fizycznym wyczerpaniem. Problem może być również związany z nadmiernym spadkiem morfologii krwi oraz zaburzeniami poziomu elektrolitów.

Ciężarne kobiety powinny unikać długiego stania oraz przebywania w dusznych i gorących pomieszczeniach. Do utraty przytomności może dojść nawet pod wpływem silnych emocji.

Powszechnie przyjęło się, iż zawroty głowy pojawiają się tylko w początkowym okresie ciąży, jednakże mogą one wystąpić także w późniejszych trymestrach. Związane jest to przede wszystkim z pozycją, w której kobieta spędza najwięcej czasu.

Leżąc na plecach może dojść do ucisku żyły głównej dolnej przez masę dziecka. Dlatego też zalecane jest, aby przyszłe mamy spały na boku. Utratę przytomności może wywołać także gwałtowna zmiana pozycji. Podczas siedzenia krew gromadzi się w niższych partiach ciałach, w momencie szybkiego wstawania może ona nie zdążyć wrócić do serca.

Jak przeciwdziałać zawrotom głowy oraz omdleniom?


Omdleniom można zapobiegać na wiele sposobów. Będąc w ciąży należy spożywać przede wszystkim regularne posiłki, unikać długich przerw między nimi. Zalecane jest unikanie spania na plecach oraz nagłych zmian pozycji, lepiej wszystko robić powoli.

Przyszłe mamy nie powinny brać gorących kąpieli oraz pryszniców. Spodziewając się dziecka należy nosić także swobodne i wygodne ubrania. Jeżeli kobieta odczuje pierwsze oznaki zawrotu głowy powinna zmienić swoją pozycję na wygodniejszą. Jeśli ciężarna musi stać przez dłuższy czas, powinna poruszać nogami, by poprawić krążenie. Pomocne jest także nakładanie specjalnych rajstop wspomagających krążenie w dolnej części ciała. Przyszła mama powinna unikać nadmiernego wysiłku oraz silnego stresu i lęku.

Co robić w wypadku gdy kobieta czuje, że może dojść do omdlenia?

Bez względu na przyczynę zawrotów głowy i omdleń, gdy tylko pojawią się niepokojące objawy, kobieta w ciąży powinna położyć się, by nie upaść, jeśli dojdzie do omdlenia. Jeżeli znajduje się w miejscu, w którym nie ma możliwości położenia się, powinna usiąść i spróbować umieścić głowę pomiędzy kolanami.

Najlepiej jest jednak położyć się na lewym boku, by przepływ krwi do serca i mózgu był optymalny. W takiej pozycji można zmniejszyć ryzyko omdlenia i pozbyć się zawrotów głowy. Kiedy świat "zaczyna wirować", warto wziąć kilka głębokich oddechów oraz rozluźnić ubranie. Można także poprosić osoby znajdujące się blisko o podanie wody oraz otwarcie okna, aby pozwolić na swobodną cyrkulację powietrza.

Zawroty głowy oraz omdlenia są naturalnym następstwem ciąży, jednakże kiedy występują zbyt często oraz towarzyszą im inne niepokojące objawy należy skontaktować się z lekarzem.

Autor: Edyta Zawora

Objawy ciąży rzekomej

Ciąża rzekoma jest to zaburzenie psychiczne u kobiet, które mimo, iż nie są w ciąży, mają objawy, które mogłyby sugerować, że urodzą dziecko. czytaj więcej

Zawroty głowy

Zawroty głowy są objawem towarzyszących wielu chorobom. Moga one świadczyc o poważnych schorzeniach neurologicznych ale również powodować je może niegroźne zatkanie ucha. Zawroty głowy mogą mieć też swoje podłoże psychiczne. Zawrotom głowy często towarzyszy wrażenie wirowania otoczenia. Poznanie przyczyny ułatwia analiza objawó... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy