Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Najczęstsze problemy przy porodzie

Najczęstsze problemy przy porodzie

dodane 2019-03-07 16:22

Poród powinien być dla kobiety niesamowitym przeżyciem, bowiem wydaje ona na świat nowe życie. Niestety ta ważna chwila może przemienić się w koszmar, jeżeli podczas jej trwania nastąpią niespodziewane komplikacje. Najczęściej spotykanymi problemami przy porodzie są: poród powolny, nieprawidłowe ułożenie płodu, poród przedwczesny oraz wypadnięcie pępowiny.

Poród powolny

Niestety czasami bywa tak, że poród nie przebiega tak jakbyśmy tego chcieli. W przypadku porodu powolnego komplikacje mają swoje źródło w zbyt wolnym powiększaniu się rozwarcia szyjki macicy, czyli nieprawidłowym przebiegu pierwszej fazy rodzenia.

Jeżeli lekarze nie dostrzegają zasadnych przesłanek, które mogłyby świadczyć o zagrożeniu dla życia lub zdrowia matki i dziecka sytuacja powoli rozwija się sama. W przypadku jednak, kiedy przyszła mama wykazuje już oznaki wycieńczenia lub istnieją inne argumenty ku temu, że coś może pójść nie tak lekarze mogą zdecydować się na inne rozwiązania.

Specjaliści w celu przyspieszenia akcji porodowej mogą podać kobiecie kroplówkę naskurczową, której skład chemiczny wywołuje skurcze macicy. Podanie kroplówki często wiąże się jednak ze zwiększeniem intensywności odczuwanego bólu, dlatego też zaleca się równoczesne podanie znieczulenia. Drugą metodą na przyspieszenie porodu jest przerwanie przez położną błon płodowych. Jest to zabieg z reguły bezbolesny, mało inwazyjny i zajmuje tylko chwilę, a dzięki niemu poród może skrócić się o 2 godziny.

Nieprawidłowe ułożenie płodu

Jedną z przyczyn trudnego porodu jest nieprawidłowe ułożenie główki płodu. Prawidłowo maluch powinien wychodzić główką do przodu, niestety często zdarza się tak, że jego ułożenie będzie nieprawidłowe. Może to być wywołane dysproporcją pomiędzy kształtem i rozmiarem główki a miednicą matki, osłabieniem czynności skurczowej macicy lub wystąpić bez konkretnie zdiagnozowanej przyczyny.

Do niedawna metodą, która pomagała przyjść na świat takiemu dziecku była natychmiastowa cesarka, dziś jednak lekarze próbują zmienić ułożenie dziecka poprzez np. ułożenie ciężarnej na boku lub zastosowanie próżnociągu lub kleszczy.

Poród przedwczesny

Nawet w przypadku normalnego przebiegu ciąży może dojść do niespodziewanej, przyspieszonej akcji porodowej. Często bywa tak, że wynikiem takiego wczesnego porodu są dzieci, które ważą znacznie poniżej 1 kg i nie są one w pełni przygotowane do życia poza organizmem matki. Bardzo ważne jest, żeby kobieta, która zacznie rodzić przedwcześnie (pomiędzy 23 a 37 tygodniem jej trwania) jak najszybciej znalazła się pod opieką lekarzy, którzy zajmą się nią i dzieckiem.

Wypadnięcie pępowiny

Jest to bardzo rzadkie i niebezpieczne powikłanie, nie mniej jednak takie sytuacje się zdarzają. Pępowina wyślizguje się przez szyjkę macicy do kanału rodnego, jeszcze przed wyjściem maleństwa na zewnątrz. W wyniku tego zostaje ona uciskana przez płód, co blokuje zaopatrzenie dziecka w utlenioną krew i zagrożenie życia. W takiej sytuacji najkorzystniejsze okazuje się być cesarskie cięcie. Niestety nieprawidłowości tej nie można wcześniej przewidzieć, dlatego nie da się zapobiec jej wystąpieniu.

Ogólnie rzecz biorąc za poród trudny uważa się poród, w którym konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia. Jest to podwójnie stresująca sytuacja zarówno dla rodziców maleństwa, jak i lekarzy, którym również zależy na tym, żeby nasze dziecko przyszło na świat całe i zdrowe. Dlatego kobiety w trakcie trwania ciąży powinny regularnie udawać się na badania do ginekologa, który podjął się prowadzenia ciąży.

Autor: Anna Pająk

Objawy pęknięcia krocza

Poród to finałowy etap ciąży, podczas którego może dojść do wielu komplikacji. Jedną z nich jest właśnie pęknięcie krocza u kobiety, które jest skutkiem porodu przebiegającego w sposób naturalny. czytaj więcej

Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego

Wzmożone napięcie mięśniowe jest chorobą dotykającą niemowlaki, której źródło leży w nieprawidłowym rozwoju mięśni. Przyczyny tego zaburzenia mogą być różne. Przede wszystkim jednak na rozwój choroby mają wpływ wszelkie komplikacje zarówno podczas życia płodowego, jak również w czasie p... czytaj więcej

Zobacz tagi:  poród, poród: komplikacje

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy