Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Najczęstsze nowotwory, na które chorują starsze osoby

Najczęstsze nowotwory, na które chorują starsze osoby

dodane 2016-12-09 16:07

Niektóre nowotwory występują częściej od pozostałych. U starszych ludzi są to przede wszystkim nowotwory płuc, jelita grubego, odbytu, piersi, prostaty, żołądka oraz macicy. Wśród nowych przypadków zachorowań, 60% nowotworów pojawia się u ludzi powyżej 65 roku życia.

Najczęstsze nowotwory u starszych mężczyzn

Najczęstszą przyczyną zgonów wśród mężczyzn powyżej 65 roku życia jest rak płuc. Wykryć go we wczesnej fazie rozwoju jest bardzo trudno. Początkowo nie daje on objawów. Oznakami raka płuc może być kaszel mokry lub suchy, zmiana tembru głosu oraz krew w wydzielinie. We wczesnej fazie rozwoju wykrywany jest zazwyczaj przypadkowo, kiedy chory poddaje się badaniu RTG z innych powodów, nie związanych z podejrzeniem nowotworu.

Inne najczęściej pojawiające się nowotwory u starszych mężczyzn to: nowotwory prostaty, jelita grubego lub odbytu, pęcherza i żołądka.

Rak prostaty jest drugą najczęstszą przyczyna zgonów u mężczyzn powyżej 55 roku życia. Problemy z prostatą nasilają się bardzo wyraźnie po 80 roku życia.

Polecamy: Objawy chorób prostaty

Najczęstsze nowotwory u starszych kobiet

Najczęstszym nowotworem u starszych kobiet jest rak piersi. Wśród kobiet chorych na raka piersi 50% to kobiety po 65 roku życia. Niezwykle istotne w wykrywaniu we wczesnej wazie jest samobadanie piersi (raz w miesiącu) oraz regularne kontrole mammograficzne ( co rok). Szczególnie zagrożone są kobiety, u których choroba ta wystąpiła w rodzinie.

Nowotwór najczęściej występujący u kobiet po menopauzie, około 60 roku życia, to rak macicy (śluzówki macicy). Również w tym przypadku czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania to m.in.: przypadki raka macicy w rodzinie.

Często starsze kobiety chorują na nowotwory niezidentyfikowane. O takim nowotworze mówimy wówczas, kiedy wiadomo, że dana osoba cierpi na nowotwór, nie można jednak stwierdzić, gdzie jest on umiejscowiony.

Najczęstsze nowotwory u osób starszych niezależnie od płci

Jednym z najczęściej występującym nowotworów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jest rak żołądka. Najwięcej przypadków tego nowotworu odnotowuje się u osób powyżej 60 roku życia. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania jest Helicobacter pylori, bakteria wywołująca zapalenie żołądka i wrzody. Niekorzystne jest również spożywanie wędlin i mięsa solonego oraz produktów konserwowanych przy pomocy octu, palenie tytoniu, picie alkoholu, wcześniejsze operacje żołądka lub inne schorzenia żołądka.

Innym bardzo często występującym nowotworem u mężczyzn i kobiet w starszym wieku jest rak jelita grubego. Choroba ta dotyka 40 mężczyzn i 30 kobiet na tysiąc. 70% osób chorujących na raka jelita grubego to osoby po 70 roku życia. Objawami raka jelita grubego pozwalające podejrzewać chorobę, są zaparcia, biegunki i przede wszystkim zawartość krwi w stolcu. Krew w stolcu nie zawsze da się zauważyć. To co najczęściej wskazuje na domieszkę krwi, to ciemny kolor stolca ale rzadko w tym przypadku krew pochodzi z jelita. Na ten temat więcej informacji można przeczytać TUTAJ

W aptekach dostępne są testy na zawartość krwi w stolcu.

Rak piersi u mężczyzn: niska świadomość kosztuje życie, mówi nowe badanie

Częstość występowania raka piersi u mężczyzn wynosi mniej niż jeden procent. Ale kiedy to mężczyzna zachoruje, często nowotwór jest już w bardzo zaawansowanym stadium w momencie diagnozy, stwierdza nowe badanie. Badanie to, opublikowane w Journal of Clinical Oncology, przyglądało się rakowi piersi w sześciu krajach na świecie... czytaj więcej

Rak: 365 000 nowych przypadków w 2011 roku, według INVS

W 2011 roku, 365 000 osób we Francji usłyszy, że ma raka. Tak przynajmniej przewiduje francuski instytut nadzoru sanitarnego. Statystyki te przedstawiają lekki wzrost – o 2,2% -  w stosunku do 2010 roku. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy