Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Najczęstsze nowotwory złośliwe u mężczyzn w Polsce

Najczęstsze nowotwory złośliwe u mężczyzn w Polsce

dodane 2017-03-07 16:10

Ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy gwałtownie zwiększa się z wiekiem. W związku z tym, że społeczeństwo starzeje się, przybywa ludzi w starszym wieku, obserwuje się wzrost zachorowalności na nowotwory złośliwe oraz wzrost liczby umieralności z powodu chorób nowotworowych. Wśród polskich mężczyzn nadal najczęstszym nowotworem złośliwym jest rak płuc.

Polecamy również: Najczęstsze nowotwory złośliwe u kobiet w Polsce

Numer jeden: Rak płuc

W Polsce najczęstszym nowotworem występującym u mężczyzn jest rak płuca. Choć w ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się spadek zachorowalności na ten nowotwór, to jednak mniej więcej co trzeci przypadek nowotworu diagnozowany jest jako rak płuca. Istnieje związek między spadkiem zachorowalności na ten nowotwór a zmniejszeniem częstotliwości palenia papierosów w społeczeństwie. W czasach, kiedy palenie było bardzo popularne odnotowano gwałtowny wzrost zachorowalności na raka płuc.

Rak płuc w początkowej fazie nie daje objawów. W związku z tym wykrycie choroby we wczesnym stadium jest bardzo trudne. Nie ma opracowanych skutecznych metod diagnostycznych, które pozwalają wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Można go wykryć przy pomocy podstawowego badania rentgenowskiego ale należy też zdawać sobie sprawę, że prawidłowy wynik RTG klatki piersiowej nie wyklucza nowotworu, który może być umiejscowiony w okolicach o ograniczonej dostępności.

Czytaj więcej na temat objawów tej choroby: Objawy raka płuc

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego to drugi co do częstotliwości występowania nowotwór u mężczyzn. W przypadku raka jelita grubego opracowane są badania przesiewowe, które pozwalają na wykrycie go we wczesnym bezobjawowym stadium zaawansowania. W celu wykrycia raka stosuje się badanie na obecność krwi utajonej w kale oraz badania endoskopowe. W Polsce obserwuje się spadek umieralności na raka jelita grubego. Powodem tego jest zwiększenie się liczby wykryć tego nowotworu we wczesnej fazie rozwoju.

Czytaj więcej na temat objawów tej choroby: Objawy raka jelita grubego

Rak żołądka

Kolejnym nowotworem złośliwym występującym u mężczyzn jest rak żołądka. Tutaj należy zaznaczyć, że jest to nowotwór, którego częstość występowania systematycznie maleje w ostatnich latach. Jednym z objawów nowotworu jest smolisty stolec, który jest konsekwencją krwawienia z guza.

Czytaj więcej na temat objawów tej choroby: Objawy raka żołądka

Nowotwory gruczołu krokowego

Rak gruczołu krokowego jest czwartym z kolei nowotworem złośliwym, który dotyka mężczyzn w Polsce. Inaczej niż jest to w przypadku raka żołądka, obserwuje się w ostatnich latach coraz szybszy wzrost częstości występowania. W krajach wysokorozwiniętych rak gruczołu krokowego jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn. W początkowej fazie, kiedy guz jest małych rozmiarów rak gruczołu krokowego może nie dawać żadnych objawów. Dopiero, gdy gruczoł krokowy powiększy się, wtedy rodzi to problemy z oddawaniem moczu.

Czytaj więcej na temat objawów tej choroby: Objawy raka gruczołu krokowego

Polecamy również artykuł na temat objawów chorób prostaty: Objawy chorób prostaty

Badania naukowców wykazują związek między aktywnością fizyczną a wyleczalnością tego nowotworu. Według badań przeżywalność mężczyzn chorych na raka prostaty jest większa, jeśli prowadzą aktywny tryb życia. Niektórzy naukowcy stwierdzili nawet, że szybki spacer przez co najmniej trzy godziny tygodniowo, może  zatrzymać rozwój choroby.

Źródła:
http://www.objawy.net/artykuly/Aktywno%C5%9B%C4%87+fizyczna+pomaga+w+walce+z+rakiem+prostaty-517
http://www.objawy.net/artykuly/Zwalcza%C4%87+raka+prostaty-13

Pierwsza dziesiątka nowotworów złośliwych w Polsce

Wśród dziesięciu najczęściej spotykanych nowotworów złośliwych wśród mężczyzn można jeszcze wymienić następujące: rak pęcherza moczowego, rak nerki, białaczki, rak krtani, rak trzustki oraz chłoniaki. Warto wiedzieć, że pierwsza dziesiątka nowotworów stanowi około 70% przypadków wszystkich nowotworów złośliwych wśród mężczyzn. Najwięcej mężczyzn chorych na nowotwór umiera na skutek raka płuc.

Rak pęcherza moczowego - główne objawy nowotworu

Każdego dnia w Polsce o zachorowaniu na raka pęcherza moczowego dowiaduje się 16 osób. Duża część pacjentów przychodzi do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Z tego względu tak ważne jest poznanie głównych objawów nowotworu ? szczególnym wskazaniem do wizyty u lekarza jest  krwiomocz, któremu może, ale nie musi towarzy... czytaj więcej

Rak jelita grubego: nowy test przepowiadający ryzyko

Francuskie badaczki z instytutu INSERM właśnie opracowały test, który pozwala przewidzieć ryzyko zachorowania na raka jelia grubego u pacjentów, którzy przeszli operację z powodu łagodnych polipów. Test ten opiera się na obecności proteiny nazywanej progastryną.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy