Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Najczęstsze nowotwory złośliwe u kobiet w Polsce

Najczęstsze nowotwory złośliwe u kobiet w Polsce

dodane 2017-03-09 16:25

Nowotwory złośliwe to groźne choroby, które są główną przyczyną przedwczesnej umieralności. Współczesna medycyna daje jednak sporo możliwości profilaktycznych, które pozwalają kobietom uniknąć choroby nowotworowej lub wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Dotyczy to szczególnie typowych dla kobiecych nowotworów, jak rak piersi oraz rak szyjki macicy. Obecnie coraz bardziej rozpowszechniona jest wiedza, jak ograniczyć współczynnik ryzyka zachorowania na poszczególne nowotwory. Najpier jednak, zanim podjęte zostaną działania zapobiegawcze, trzeba wiedzieć, jakie są najczęstsze nowotwory, na które narażone są kobiety w Polsce.

Polecamy również: Najczęstsze nowotwory złośliwe u mężczyzn w Polsce

Rak piersi

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. Z racji licznych działań profilaktycznych, przede wszystkim uświadamiających kobiety o konieczności samokontroli i regularnych badaniach kontrolnych, udało się zmniejszyć współczynnik zgonów spowodowanych tym nowotworem. Nie jest to więc nowotwór, który jest najczęstszą przyczyną zgonów, mimo że występuje on najczęściej.

Podstawowym badaniem, który wykrywa zmiany nowotworowe jest mammografia. U kobiet powyżej pięćdziesiątego roku życia zaleca się powtarzać badanie co dwa lata. Mammografia pozwala wykryć nowotwór w okresie, w którym nie daje on jeszcze żadnych objawów. Wykrycie na wczesnym etapie rozwoju, zwiększa szansę na wyleczenie.

Rak jelita grubego

Drugim nowotworem pod względem częstości zachorowań wśród kobiet w Polsce jest rak jelita grubego. Pierwsze objawy tego nowotworu są takie same, jak w przypadku wielu innych chorób układu pokarmowego. Alkohol, palenie papierosów i niewłaściwa dieta są wymieniane jako czynniki zwiększające ryzyko zachorowania. Otyłość wymieniana jest jako czynnik podwyższający ryzyko zachorowania. Dieta bogata w warzywa i owoce oraz aktywność fizyczna spełnia dużą rolę profilaktyczną w przypadku tego nowotworu.

Informacje na temat objawów tej choroby: Objawy raka jelita grubego

Rak płuca

Rak płuca wymienia się na trzeciej pozycji wśród nowotworów złośliwych, na które chorują kobiety w Polsce. Na uwagę zasługuje fakt, że jest on najczęstszą nowotworową przyczyną zgonów w Polsce. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Niestety w przypadku tego nowotworu nie ma skutecznych sposobów diagnostycznych, które wykluczyłyby w stu procentach, że płuco nie jest zajęte przez nowotwór we wczesnym stadium.  Szczególnie nie ma sposobów wykrywać stanów przedrakowych. Wykrycie raka płuca na wczesnym etapie rozwoju, kiedy jest możliwość usunięcia go chirurgicznie, zanim dojdzie do przerzutów, zwiększa szanse na wyzdrowienie. Rak płuca jest jednak najczęściej wykrywany przypadkowo podczas badań rentgenowskich lub tomograficznych.

Informacje na temat objawów tej choroby: Objawy raka płuc

Nowotwory narządów płciowych

Wśród kolejnych nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce wymienia się raka trzonu macicy, raka jajnika oraz raka szyjki macicy. Na uwagę zasługuje fakt, że rak szyjki macicy, poprzedzony jest  nawet kilkuletnim okresem przedrakowym. Stany przedrakowe oraz wczesne postacie raka szyjki macicy można wykryć dzięki badaniu cytologicznemu. W niektórych krajach rak szyjki macicy jest chorobą niezwykle rzadką z powodu tego, że kobiety systematycznie poddają się badaniom przesiewowym. Inaczej jest z rakiem trzonu macicy, gdyż w tym przypadku możliwości wczesnej diagnostyki są zdecydowanie bardziej ograniczone. Podobnie pod tym względem wygląda sytuacja z rakiem jajnika.

Inne nowotwory znajdujące się w pierwszej dziesiątce

W pierwszej dziesiątce nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce znajdują się jeszcze: rak tarczycy, rak nerki, rak żołądka i rak trzustki. Na uwagę zasługuje fakt, że w porównaniu z latami 70. XX wieku obserwuje się bardzo duży spadek zachorowań na raka żołądka. Obecnie notuje się 4-krotny spadek zachorowalności i umieralności w porównaniu z tamtym okresem, w którym to był najpopularniejszym nowotworem zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Zachorowalność na cztery wyżej wymienione nowotwory to mniej więcej 10% przypadków wśród wszystkich nowotworów złośliwych u kobiet.

Rak szyjki macicy: przełomowe odkrycie

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (Human Papilloma Virus), według badania opublikowanego w przeglądzie naukowym PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), jest odpowiedzialny głównie za raka szyjki macicy, poprzez przytwierdzanie się do jednego szczególnego typu komórek tego organu, powodując rozwó... czytaj więcej

Rak szyjki macicy: szczepionka jest dobra, według pewnego badania australijskiego

W całkowitej wyeliminacji raka szyjki macicy, który dotyka 500 000 kobiet każdego roku na całym świecie, szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego zdaje się przynosić owoce. Tak przynajmniej stwierdza badanie autralijskie, po trzech latach programu szczepień.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy