Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Nadmierne opalania przyczyną czerniaka u osób starszych

Nadmierne opalania przyczyną czerniaka u osób starszych

dodane 2015-04-13 10:22

W samej Wielkiej Brytanii każdego roku diagnozuje się u 13 300 pacjentów czerniaka złośliwego, a u 2 100 z nich, kończy się on śmiercią. Dane są niepokojące i wskazują, że nowotwory skóry występują coraz częściej.

Cancer Research UK stwierdziło kilkunastokrotny wzrost liczby zachorowań na raka skóry wśród osób po 65. roku życia. Podczas gdy w 1970 roku zdiagnozowano 600 takich przypadków, to aktualnie liczba ta wynosi już 5 700. Skąd zatem taka różnica? Cancer Research UK twierdzi, że obecnej sytuacji wśród osób starszych winny jest „boom” wakacyjny z lat 60’. Wtedy to, wyjazd na zagraniczne wakacje był w zasięgu niemal każdego ze względu na przystępną cenę. Całe rodziny, każdego lata, korzystały zatem z możliwości taniego wypoczynku, wybierając najczęściej ciepłe kraje i spędzając długie godziny wygrzewając się na słońcu.

Według naukowców to właśnie niekontrolowany kontakt z promieniami słonecznymi może być przyczyną tak wysokiej zachorowalności na raka skóry wśród osób starszych. Kilka dekad temu nie wiedzieli oni zbyt wiele o szkodliwości nadmiernego opalania i zagrożeniach jakie niosą za sobą oparzenia słoneczne. Efektem tej niewiedzy jest podwyższone ryzyko wystąpienia nowotworu, mogące ujawnić się dopiero po wielu latach.

Zaledwie co drugie wakacje spędzone na opalaniu się bez zachowania odpowiednich środków ostrożności, sprawiają, że wzrasta prawdopodobieństwa zachorowania na czerniaka złośliwego. Doktor Julie Ostry radzi, aby przy kontakcie ze słońcem zawsze pamiętać o nakryciu głowy i osłaniać skórę przed promieniami oraz przebywać jak najwięcej w cieniu i stosować regularnie kremy ochronne o filtrze nie niższym niż 15 SPF. Jednak nie tylko naturalna opalenizna może być groźna, ponieważ podobne działanie na nasze zdrowie ma korzystanie z solarium.

Profesor Richard Marais przestrzega, że niezwykle ważne jest kontrolowanie stanu swojej skóry i zgłaszanie się do lekarza, gdy zauważymy jakieś niepokojące objawy. Chociaż czerniak w przypadku mężczyzn najczęściej występuje na plecach, a u kobietach na nogach, to nie jest to regułą i zmiany mogą zlokalizować się także w innych miejscach.

Liczba zachorowań na nowotwory skóry wzrasta nie tylko wśród osób po 65. roku życia, ale w przypadku wszystkich grup wiekowych. Dlatego tak ważna jest świadomość zagrożenia jakie niesie ze sobą opalanie i myślenie przyszłościowe, ponieważ nieodpowiedzialność w młodości może skutkować utratą zdrowia na starość.

Opracowała: Natalia Kocoń

Czerniak złośliwy: ipilimumab pozwala przeżyć 10 lat

Badanie, które przedstawiono w Amsterdamie na kongresie naukowym na temat raka, ujawnia zachęcające rezultaty. Naukowcy obserwowali dużą liczbę pacjentów chorych na zaawansowanego czerniaka złośliwego i leczonych ipilimumabem. czytaj więcej

Czerniak złośliwy: pierwszy test szczepionki

Pierwsza faza badania klinicznego, które ma na celu przestudiowanie szczepionki terapeutycznej na czerniaka złośliwego, właśnie się rozpoczęła na Wyss Institue przy Harvard University w Stanach Zjednoczonych. W badaniu udział bierze wielu naukowców z różnych dziedzin, inżynierów i lekarzy.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy