Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Mózg może rekompensować sobie straty wywołane Alzheimerem

Mózg może rekompensować sobie straty wywołane Alzheimerem

dodane 2014-10-09 12:10

Ludzki mózg może naprawić pewne wczesne zmiany wywołane chorobą Alzheimera – pokazują badania Nature Neuroscience. Analizy wykazały dodatkową aktywność pewnych obszarów mózgu u niektórych ludzi. Aktywność ta pozawala zachować władzę umysłową, mimo zachodzących w mózgu zmian.

Naukowcy mają nadzieję, że to odkrycie rzuci nowe światło na fakt, że nie u wszystkich chorych z wczesnymi objawami utrata pamięci postępuje. Zastrzegają jednak, że potrzeba kolejnych badań, by zrozumieć to zjawisko.

„Mieszanina białek”

Badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego prowadzone były na grupie 71 dorosłych, którzy nie wykazywali żadnych objawów zaniku pamięci.

Skany mózgu 16 uczestników wykazały obecność złogów amyloidu - mieszaniny białek, której obecność traktuje się jako znak, że ktoś jest chory na Alzheimera.

Badani zostali poproszeni o przywołanie w pamięci serii wspomnień, a komputer mierzył w tym czasie aktywność ich mózgu. Następnie poproszono ich, by przypomnieli sobie kolejno całościowy sens wspominanego wydarzenia i wszelkie jego szczegóły. Wszyscy uczestnicy wypadli w badaniu dobrze, jednak u osób z amyloidem mózg wykazywał wzmożoną aktywność podczas odtwarzania wspomnień ze szczegółami.

Taki wynik według naukowców sugeruje, że mózgi tych osób mają zdolność do adaptacji i kompensowania wczesnych zmian spowodowanych działaniem białka.

Mózg naprawia się sam?

- To jedno badanie zasugerowało nam, że mózg może mieć zdolność do opierania się wczesnym zmianom wywoływanym przez białko odpowiedzialne za chorobę Alzheimera. Musimy jednak pamiętać, że potrzeba kolejnych testów, by prawidłowo i w pełni zinterpretować wyniki tego badania - stwierdza dr Laura Phipps z organizacji Alzheimer's Research w Wielkiej Brytanii.

- Potrzebne są długoterminowe badania, by potwierdzić, że wzmożona aktywność mózgu jest rzeczywiście znakiem kompensacji zniszczeń. Jeśli tak, należy też sprawdzić, jak długo mózg może być w stanie walczyć ze zmianami - dodaje Phipps.

Ważne, by trenować umysł

Naukowcy chcą też znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego mózgi pewnych ludzi, u których nagromadził się amyloid, działają lepiej.

Rozwiązanie podsuwa zaangażowany w badanie dr William Jagust: - Bardzo możliwe, że posiadaczami mózgów lepiej radzących sobie z potencjalnymi zmianami są osoby, które trenują swój umysł i przez całe życie pobudzają go do myślenia.

Witamina D i Alzheimer, czyli jak się pozbyć płytek amyloidowych z mózgu

Witamina D w poprzednich badaniach była wychwalana za jej możliwe korzystne działanie przeciwko płytkom amyloidowym, które są kluczowym elementem choroby Alzheimera. Teraz, zupełnie nowe badanie pokazuje, w jaki sposób ten składnik odżywiania może działać w mózgu i usuwać te niesławne już płytki.... czytaj więcej

Alzheimer poważniejszym zagrożeniem od raka piersi

Kobiety w wieku 60 lat i starsze mają 1 na 6 więcej szans zachorowania na chorobę Alzheimera i dwa razy więcej szans na rozwinięcie się tej dolegliwości w porównaniu z rakiem piersi, według raportu z Alzheimer's Association. W porównaniu do mężczyzn, 1 na 11 może zapaść na Alzheimera według raportu Facts and Figures z 2014 (wszystki... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy