Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Myślisz, że masz kiepskie zdrowie? Twoje ryzyko demencji jest większe

Myślisz, że masz kiepskie zdrowie? Twoje ryzyko demencji jest większe

dodane 2011-10-12 09:46

Ludzie, którzy oceniają, że ich zdrowie jest marne, są blisko dwa razy bardziej zagrożeni rozwojem demencji, wyjaśnia nowe badanie, opublikowane w naukowym przeglądzie Neurology.


Szlachetne zdrowie

Jeśli uważasz, że stan twojego zdrowia nie jest dobry, zwiększasz u siebie ryzyko demencji w późniejszym życiu, w porównaniu do ludzi, którzy uważają, że cieszą się dobrym zdrowiem, tak wynika z badania, przeprowadzonego przez francuskich naukowców.

Związek ten był o wiele silniej zaznaczony u ludzi, którzy nie mieli żadnych problemów poznawczych. Badacze z uniwersytetu w Bordeaux, we Francji podsumowują, iż lekarze mogą się posługiwać tym odkryciem jako bardzo prostym narzędziem diagnostycznym.

Lekarz może poprosić pacjenta, aby ocenił swoje własne zdrowie, a dzięki temu określić zagrożenie demencją w jego przypadku. Ma się to sprawdzać szczególnie w przypadku pacjentów, którzy nie mają żadnych objawów ani problemów z pamięcią, stwierdza główny autor tego badania Christopje Tzourio z Uniwersytetu w Bordeaux.

Jak badacze dotarli do takiego wniosku?

Badanie objęło obserwacją, na samym początku, 8 169 ludzi w wieku 65 lat i więcej. Ludzie ci zostali poproszeni o ocenienie stanu swojego zdrowia. Następnie, w ciągu kolejnych siedmiu lat, 618 spośród nich zachorowało na demencję.

Okazało się, że zagrożenie demencją było aż o 70% większe dla ludzi, którzy określili swoje zdrowie jako złe, w porównaniu do tych badanych, którzy określili swoje zdrowie jako dobre.

Co wpływa na nasze zdrowie?

Wiemy, że posiadanie szerokiej sieci społecznej, a także oddawanie się społecznym aktywnościom, jest związane z niższym ryzykiem zachorowania na demencję, mówi Christophe Tzourio. Dlatego, możliwe jest, że ocena stanu czyjegoś zdrowia jako złego może być związana z zachowaniami takimi jak ograniczone relacje społeczne, a w konsekwencji, może to przyśpieszać proces demencyjny.

Inne badania wykazały, że ludzie, którzy uważają, że ich zdrowie jest kiepskie, są bardziej zagrożeni chorobą naczyniową albo śmiercią z powodu tego typu chorób (atak serca, udar mózgu), w porównaniu do ludzi, którzy oceniają, że ich zdrowie jest dobre.

Objawy demencji pourazowej

Demencja pourazowa jest wynikiem doznanego urazu głowy. Dochodzi do niej wskutek uszkodzenia tkanek mózgu, lecz również nerwów, naczyń krwionośnych czy membran. czytaj więcej

Aricept i memantyna: leki przeciwko demencji pokazują swoje możliwości

Lek Aricept (donepezil) powszechnie jest używany do leczenia łagodnych i umiarkowanych postaci choroby Alzheimera. A teraz, jak się okazuje, być może znajdzie on również zastosowanie w w leczeniu pacjentów ze znacznie poważniejszymi postaciami tej choroby. Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy, którzy badal... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy