Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Myślenie o ćwiczeniach pomoże wzmocnić mięśnie

Myślenie o ćwiczeniach pomoże wzmocnić mięśnie

dodane 2015-01-19 15:41

Dla niektórych osób utrzymanie dyscypliny w chodzeniu na siłownię to tylko połowa drogi do utrzymania kondycji. Jednak nowe badania sugerują, że już samo myślenie o uprawianiu sportu może wzmocnić mięśnie a nawet pobudzać je do wzrostu.

Naukowcy z Uniwersytetu Ohio doszli do takich wniosków podczas eksperymentu dotyczącego mocy jaką posiada myśl. W doświadczeniu brały udział dwie grupy uczestników. Każdej osobie została zabandażowana i usztywniona jedna ręka na 4 tygodnie. Zadaniem osób z pierwszej grupy było myślenie o wykonywaniu ćwiczeń przez 11 minut 5 dni w tygodniu. Mieli oni wyobrażać sobie, że rozciągają mięśnie swoich rąk. Natomiast druga grupa nie dostała podobnych instrukcji. Po 4 tygodniach uczestnicy z obu grup zostali poddani testom pozwalającym ocenić rozwój mięśni lub ich zanik.

Wyniki badań pokazały, że grupa, której zadaniem było myślenie o wykonywaniu ćwiczeń, posiadała w rękach dwa razy więcej siły niż grupa druga. Potwierdziło to moc jaką posiadają myśli w osiąganiu sukcesów w sporcie.

- Wyniki naszych badań pokazują, że wyobrażanie sobie wysiłku fizycznego może być cennym narzędziem pozwalającym na zapobieganie lub spowolnienie procesu osłabiania mięśni w momencie, kiedy dana osoba posiada problemy zdrowotne niepozwalające na uprawianie sportu - mówił Brian Clark pomysłodawca eksperymentu oraz profesor fizjologii i neurobiologii na Uniwersytecie Ohio.

Skoncentrowane myślenie poprawia wytrzymałość psychiczną

Aby lepiej zrozumieć cały proces, naukowcy postanowili przeprowadzić test za pomocą rezonansu magnetycznego, który pozwoli im zobaczyć obszary mózgu odpowiedzialne za mięśnie ramion. Odkryli, że istnieje powiązanie między mózgiem a ciałem oraz że skoncentrowane myślenie może nie tylko pobudzić rozwój mięśni, ale także poprawić wytrzymałość psychiczną.

Uczestnicy, którzy wyobrażali sobie wykonywanie ćwiczeń, mieli nie tylko silniejsze ramiona ale i umysł. Ich wyobrażone ćwiczenia wzmocniły ich nerwowo-mięśniowe połączenia.

Połączenia nerwowo-mięśniowe są to szlaki komunikacyjne między mózgiem a mięśniami. Przygotowują one ciało do tego, co będzie od niego wymagane podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Pozwalają one na wysyłanie impulsów nerwowych, które sygnalizują na przykład podnoszenie ciężarów lub pobudzenie układu sercowo-naczyniowego.

Psychiczne przygotowanie się do ćwiczeń jest fizycznym działaniem pozwalającym na wykorzystanie połączeń nerwowo-mięśniowych. Nauka potwierdza, że połączenia te są przekazywane bezpośrednio do mózgu, który daje sygnał mięśniom i całemu organizmowi, jak ma reagować oraz zachować się podczas wykonywania ćwiczeń, nawet wtedy, kiedy nie są one wykonywane w rzeczywistości.

Nie można jednak powiedzieć, że wystarczy tylko myśleć o wykonywaniu ćwiczeń, ponieważ prawdziwe korzyści i efekty uzyskuje się poprzez prawdziwą pracę. Jednak te odkrycia pokazują silne powiązania między umysłem a ciałem, które działają wspólnie a nie jako osobne podmioty.

- Mimo to, że traktujemy nasz umysł i ciało jako osobne jednostki to są one niezaprzeczalnie ze sobą połączone - napisał Clayton Mosher w magazynie Scientific American.

Kluczowe jest więc to, że powinniśmy wiedzieć o tym, że ciało i umysł są ze sobą ściśle połączone oraz że potrzeba obu tych podmiotów do tego aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo.

- Najważniejszym odkryciem nie jest bezpośrednie zastosowanie kliniczne tego zjawiska, ale lepsze zrozumienie tego, jak bardzo ważny jest mózg w kontrolowaniu i regulowaniu siły naszych mięśni. Ta informacja może radykalnie zmienić nasze myślenie o zaniku siły mięśni u starszych ludzi. - dodaje Clark.

Paulina Osowska

Objawy rdzeniowego zaniku mięśni

Rdzeniowy zanik mięśni to choroba uwarunkowana genetycznie. W wyniku degradacji jąder przednich rdzenia kręgowego i jąder opuszki, następuje osłabienie mięśni, a także ich zanik, co przekłada się na trudności w chodzeniu, utrzymaniu właściwej postawy ciała czy mówieniu i przełykaniu.... czytaj więcej

Objawy rabdomiolizy - rozpad mięśni szkieletowych - objawy

Zwiększenie w surowicy krwi białka zwanego mioglobiną oraz enzymów uwalnianych z mięśni zaliczamy do objawów rabdiomiolizy, które możemy zaobserwować w badaniu krwi. Objawem rozpadu mięśni szkieletowych jest również stwierdzenie na podstawie badania moczu obecności w jego osadzie krwi bez erytrocytów.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy