Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Możliwa nowa terapia przeciwnowotworowa

Możliwa nowa terapia przeciwnowotworowa

dodane 2012-04-23 08:27

Nowe badania pokazują, że możliwe jest unieszkodliwienie guzów nowotworowych bez wpływania na inne komórki i tkanki ciała. Konkretnie, chodzi tutaj o działanie dwóch szczególnych protein: o działanie białka glejaka siatkówki oraz o działanie gamma-tubuliny. Badanie to zostało przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Lund w Szwecji, a nowe odkrycia dotyczą nowotworów piersi, płuc oraz jelita grubego, między innymi.

W swoim badaniu, szwedzcy naukowcy posłużyli się tkankami i materiałami genetycznymi od pacjentów, który chorowali na różne typy nowotworów: rak piersi, rak pęcherza, rak oka, rak jelita grubego, rak płuc drobnokomórkowy.

Stwierdzono, że dwie wyżej wymienione proteiny odgrywały ważną rolę w każdej z tych chorób; a także, jedną z nich można znaleźć w wielu innych typach guzów nowotworowych.

Doktor Maria Alvarado-Kristensson stwierdza: to bardzo ekscytujące odkrycie. Znaleźć coś, co jest znaczące dla wielu typów powszechnych nowotworów. Oznacza to, że nasze odkrycia wpłyną na wielu pacjentów, jeżeli okaże się, że mamy rację.

Wiele leków przeciwnowotworowych powszechnie stosowanych w chemioterapii wiąże się z ciężkimi skutkami ubocznymi, ponieważ dotykają one nie tylko komórek nowotworowych, ale również komórek w całej reszcie ciała, co nie jest bez znaczenia dla zdrowia ogólnego całego organizmu.

Natomiast, naukowcy z uniwersytetu w Lund odkryli powiązanie między tymi dwoma proteinami, które w różny sposób kontrolują podział komórkowy oraz możliwość rozwoju guza nowotworowego.

Białko glejaka siatkówki nie pozwala na podział komórkowy i jest nieobecne w większość guzów nowotworowych. A nowe badania pokazują, że ten brak obecności prowadzi do wzrostu poziomu innej proteiny, czyli gamma-tubuliny, która, kiedy jest obecna w wysokich poziomach, sprzyja rozwojowi nowotworów.

Aczkolwiek, kiedy gamma-tubulina zostaje zablokowana, nowotworowe komórki umierają, a zdrowe pozostają nietknięte.

Aktualnie, naukowcy z uniwersytetu w Lund przyglądają się substancjom, które mogłyby zahamować działanie gamma-tubuliny na podział komórkowy, mając nadzieję na opracowanie nowych leków, które działałyby na wiele typów nowotworów.

Co więcej, zagrożenie wystąpieniem skutków ubocznych również byłoby mniejsze, ponieważ substancja docierałaby bezpośrednio tam, gdzie trzeba. A skutków ubocznych nie będzie, jeżeli w organizmie umierać będą jedynie komórki raka, a nie komórki zdrowe.

Doktor Maria Alvarado-Kristensson z uniwersytetu w Lund, jedna z autorek tego badania, ocenia: uważam, że szanse na znalezienie bazy pod nowy lek są duże, częściowo dlatego, iż już mamy do dyspozycji substancje, które blokują proteiny pokrewne do gamma-tubuliny. Jeżeli więc wszystko pójdzie dobrze, lek powinien być gotowy do początkowych testów na pacjentach – znanych jako 1 faza badań – już za pięć – sześć lat.

A
ktualnie, naukowcy szwedzcy skupiają się nad znalezieniem skutecznych substancji, co obejmuje badania nad szeroką liczbą różnego rodzaju związków, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych.

Rak jelita grubego: nowy test przepowiadający ryzyko

Francuskie badaczki z instytutu INSERM właśnie opracowały test, który pozwala przewidzieć ryzyko zachorowania na raka jelia grubego u pacjentów, którzy przeszli operację z powodu łagodnych polipów. Test ten opiera się na obecności proteiny nazywanej progastryną.... czytaj więcej

Rak jelita grubego: nowy lek zatwierdzony w Europie

Francuskie laboratorium farmaceutyczne Sanofi poinformowało w tym tygodniu, iż lek Zaltrap został zatwierdzony do sprzedaży przez władze regulacyjne Unii Europejskiej. Specyfik jest wskazany w leczeniu raka jelita grubego. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy