Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Migrena zwiększa ryzyko wystąpienia porażenia Bella

Migrena zwiększa ryzyko wystąpienia porażenia Bella

dodane 2014-12-21 22:41

Migrena jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości. Jednak silne bóle głowy nie są jedynym problemem. Najnowsze badanie prowadzone przez zespół  naukowców z Uniwersytetu Yang-Ming oraz ze Szpitala dla Weteranów w Tajpei na Tajwanie, ujawniło, że osoby cierpiące na migrenę są obciążone większym ryzykiem wystąpienia paraliżu Bella, czyli paraliżu mięśni twarzy. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Neurology.

Symptomami porażenia Bella są skurcze mięśni oraz osłabienie mięśni jednej lub obywdu stron twarzy, częściowy lub kompletny paraliż, opadanie powiek lub kącików ust, ślinotok, suchość oczu lub jamy ustnej oraz upośledzenie zmysłu smaku.

Pacjenci z łagodną odmianą choroby nie wymagają leczenia, gdyż symptomy często zanikają same w ciągu 2 tygodni. Poważniejsze przypadki wymagają rehabilitacji oraz leczenia sterydami, aby zredukować obrzęk i stan zapalny. Osoby cierpiące na migrenę są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój paraliżu Bella.

Naukowcy przeanalizowali dane 136 704 osób z Tajwanu, w wieku powyżej 18 lat. Podzielili ich na dwie grupy - tych ze zdiagnozowaną migreną oraz tych, u których choroba dotychczas nie wystąpiła. Każdy z pacjentów był obserwowany przez ok 3,2 roku.

Okazało się, że u 671 osób cierpiących na migrenę rozwinął się paraliż Bella,  w porównaniu z 365 osobami, które nigdy nie miały migreny. Nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy płeć, zespół obliczył, że ryzyko u osób miewających migrenę jest dwukrotnie wyższe.

Została wysunięta teoria, że infekcje wirusowe mogą być przyczyną tego stanu. Cykliczne ataki migreny mogą powodować stany zapalne nerwów czaszkowych.

Paraliż Bella można w niektórych przypadkach powiązać również z niedokrwieniem. U osób starszych występuje wiele czynników ryzyka, takie jak nadciśnienie lub cukrzyca.

Badanie jest obciążone pewnymi błędami. Nie uwzględniono tych, którzy miewali migrenę w przeszłości, a jedynie tych, którzy wciąż się z nią zmagają.
Dodatkowo grupa kontrolna może zawierać osoby, które nie leczą swojej migreny, co może spowodować niedoszacowanie ryzyka zapadnięcia na paraliż Bella.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Headache.

Zuzanna Kućma

Objawy raka skóry powiek

Skóra powiek jest w dużym stopniu narażona na różnego rodzaju obrażenia. Do poważniejszych chorób bez wątpienia należą nowotwory skóry powiek, które mogą przybrać łagodną lub złośliwą postać. Łagodnymi formami nowotworu są torbiele, kaszaki, brodawki, rogi skórne oraz naczyniaki. Część ... czytaj więcej

Objawy zapalenia brzegów powiek

Stany zapalne brzegów powiek mogą być uciążliwym problemem, szczególnie jeśli dotyczą obu oczu w jednym czasie. Powodują one wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Dowiedz się jak rozpoznać zapalenie brzegów powiek. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy