Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Migrena: a gdyby była genetyczna?

Migrena: a gdyby była genetyczna?

dodane 2011-06-28 10:23

Badacze ustalili bezpośredni związek między trzema genami a pojawianiem się chorób migrenowych. Badania genetyczne więc właśnie trwają i być może pozwolą naukowcom uchylić nieco rąbka tajemnicy tej powszechnej patologii, dotykającej wielu milionów ludzi na świecie.

Francuscy naukowcy z jednostki INSERM 708 ze szpitala Pitié Salpêtrière w Paryżu właśnie, we współpracy z międzynarodowymi zespołami badawczymi, zidentyfikowali trzy geny, które mają być powiązane z zaostrzonym ryzykiem migreny.

Rezultat ten, który otwiera liczne perspektywy, został uzyskany dzięki danym genetycznym zebranym od 23 203 kobiet, i potwierdzony przez inne prace, przeprowadzone tym razem na populacji męskiej.

Autorzy, w rzeczywistości, zidentyfikowali bezpośrednie powiązanie między chorobami migrenowymi a obecnością odmian trzech ściśle określonych genów. Ma chodzić tutaj odpowiednio o geny TRPM8, LRP1, PRDM16.

Powiązanie to jest stwierdzane dla wszystkich postaci migreny, co zapewnia tym rezultatom zasięg ogólny, wyjaśnia pan Tobias Kurthn, dyrektor Jednostki 708.

Blisko 20% Francuzów cierpi na migreny

Prace te pozwalają również przyjrzeć się nieco głębiej tajemnicom migreny.

Mimo że mechanizmy tej patologii pozostają jeszcze słabo zrozumiane, a jej podstawowe przyczyny są ciężkie do określenia, to identyfikacja tych wspólych cech pozwala rozjaśnić nieco biologiczne źródła migreny, która jest zarazem i częsta i upośledzająca, podkreśla Tobias Kurth.

Zachęca on społeczność naukową do przeprowadzania badań, które pozwolą wyjaśnić precyzyjne znaczenie tych genów.

Według instytutu INSERM, blisko 20% populacji francuskiej ma być dotknięte migreną.


Migreny związane z ryzykiem depresji u kobiet

Kobiety, które miewają migrenowe bóle głowy, są zagrożone bardziej niż inne kobiety rozwojem depresji, jak podaje nowe badanie, oparte na 14 latach obserwacji. Odkrycia te zostały zaprezentowane w dniu 22 lutego 2012 roku na corocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii (American Academy of Neurology).... czytaj więcej

Objawy migreny z aurą

Aurę możemy podzielić na typową i nietypową. Obdywa rodzaje mają charakterystyczne dla siebie objawy. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

genetyczna na 100%

I potwierdził to moj neurolog, ja mam migrenę po ojcu i jak twierdzi lekarz, takie dziedziczenie jest niestety silniejze w przypadku tej choroby. Mialam farta...

04-07-2011 13:24

~MalaMI

A nie jest genetyczna?

Na migrenę cierpiała moja babcia, odziedziczyły ją jej córki a do tego niektóre wnuczki w tym np. ja, więc od zawsze mi się wydawało że to choroba dzi...

29-06-2011 11:41

~Zuza

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy