Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Mierzenie poziomu cukru we krwi za pomocą lasera?

Mierzenie poziomu cukru we krwi za pomocą lasera?

dodane 2014-08-26 09:21

Naukowcy pracują nad sposobem wykorzystania technologii laserowej do pomiaru stężenia glukozy we krwi w sposób nieinwazyjny. Chociaż nie jest jeszcze to całkowicie możliwe dla celów użytkowania codziennego to naukowcy już teraz posiadają urządzenie laserowe, które jest przenośne i będzie mogło być wykorzystywane w domu.

W czasopiśmie Biomedical Optics Express, zespół inżynierów elektrycznych z Uniwersytetu Princeton opisuje, jak ich prototypowe urządzenie laserowe może być wykorzystywane w celu pomiaru cukru we krwi.

Starszy autor badania, Claire Gmachl, profesor inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Princeton stwierdza: - Dzięki tej pracy, mamy nadzieję, że dojdzie do poprawy jakości życia wielu osób cierpiących na cukrzycę, którym zależy na częstym monitorowaniu stężenia glukozy we krwi.

Urządzenie działa w ten sposób, że wysyła wiązkę lasera przez komórki skóry bez powodowania szkód. Laser dociera do cząsteczek cukru, a następnie informuje o jego zawartości. Dokładnie mówiąc, laser nie mierzy poziomu samego cukru, ale "bada" płyn śródmiąższowy, który pozostaje w silnej korelacji z cukrem.

Laser kierowany jest na dłoń osoby, następnie przechodzi przez skórę, a później wysyła dane do monitora, który podaje odpowiednie informacje. Laser podpięty może być do laptopa, co będzie mogło skutkować „aktualizacjami” oraz poszerzaniem informacji płynących z pomiarów laserem.

Zespół badaczy zaskoczony był dokładnymi odczytami lasera. Obecne urządzenia do pomiaru glukozy we krwi, z których korzystają pacjenci w domach, wykazują jedynie odczyty w granicach 20% rzeczywistego poziomu cukru we krwi pacjenta.

Sabbir Liakta, jeden z autorów badania, mówi, że pierwsze domowe wersje lasera będą spełniały ten wymóg, będą nawet bardziej precyzyjne, gdyż gwarantować będą minimum 84% procent dokładności. Obecnie trwają pracę nad udoskonaleniem lasera. Konkretnie chodzi o jego budowę i wagę. U osób starszych może być to bardzo kłopotliwe, więc przed pierwszymi sprzedażami, naukowcy chcą wszystko dokładnie opracować.

Opracował: Damian Nowaczek

Objawy niedocukrzenia krwi

Hipoglikemia powszechnie znana jako niedocukrzenie powstaje na skutek niskiego stężenia cukru we krwi. Zaburzenie to pojawia się wówczas, gdy poziom glukozy w organizmie spada poniżej 50 mg%, a sytuacja taka może nastąpić przykładowo po pominięciu posiłku, przedawkowaniu insuliny, po nagłym wysiłku bądź w sytuacji silnego stres... czytaj więcej

Wywiad z prof. Leszkiem Czupryniakiem: Cukrzyca - objawy, powikłania. Nowoczesne metody leczenia cukrzycy

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. W Polsce boryka się z nią blisko 2 mln Polaków. Ponad połowa chorych nie wie, że jest chora, nie leczy cukrzycy, co może niestety może skutkować groźnymi powikłaniami. Na jakie objawy zwracać uwagę, jak radzić sobie z chorobą i jakie możliwości leczenia mają Pacjenci w Polsce - na te i inne pytani... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy