Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Menopauza: nowe lekarstwo przeciwko uderzeniom gorąca?

Menopauza: nowe lekarstwo przeciwko uderzeniom gorąca?

dodane 2012-03-14 09:31

Kilka sesji... terapii behawioralnej, nawet w wersji „zrób to sam”, może pomóc niektórym kobietom w uśmierzaniu uderzeń gorąca, które są jednym z objawów menopauzy, jak stwierdza nowe badanie przeprowadzone w Zjednoczonym Królestwie. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie specjalistycznym Menopause.Sześć tygodni terapii wystarczy? Jak stwierdzają badacze brytyjscy, wystarczyło zaledwie sześć tygodni terapii poznawczo-behawioralnej, aby ponad dwie trzecie kobiet, które wzięły w niej udział, doznały klinicznej znaczącej poprawy objawów związanych z uderzeniami gorąca i nocnymi potami.

Hormonalna terapia zastępcza jest uważana za najbardziej skuteczną terapię uderzeń gorąca, ale ponieważ hormony te zostały powiązane z większym ryzykiem choroby serca, powstawania skrzepów krwi oraz raka piersi, wiele kobiet chce terapii alternatywnych.

Niektóre badania pokazały, że część leków antydepresyjnych uśmierza uderzenia gorąca, ale „naturalne produkty”, takie jak soja, siemię lniane i czarny Cohosh nie wytrzymały prób klinicznych.

Rezultaty brytyjskiego badania sugerują z kolei, że terapia zachowawczo-kognitywna, która została zaproponowana w grupie albo w postaci „samopomoc”, jest efektywną opcją leczenia dla kobiet w okresie przejścia menopauzalnego oraz w okresie postmenopauzy, z problematycznymi uderzeniami gorąca oraz nocnymi potami.

Terapia zachowowczo-kognitywna jest terapią propnowaną na cały wachlarz problemów, poczynając na depresji, kończąc na zaburzeniach snu, przechodząc przez zaburzenia trawienne po drodze.

Tego typu strategia ma na celu zmianę niezdrowych wzorów myślenia i zachowań, które mogą zasilać objawy fizyczne i umysłowe. Pani doktor Mary Hunter, główna autorka tego badania z King’s College London wyjaśnia, że terapia polega na przyjęciu przyjaznych strategii, z pełną akceptacją dla uderzeń gorąca, a także posługuje się ćwiczeniami oddechowymi, które odciągają uwagę od tych nieprzyjemnych objawów i negatywnych myśli.

Pani doktor Mary Hunter do swojego badania zaprosiła 140 kobiet, które odczuwały uderzenia gorąca oraz nocne poty przynajmniej dziesięć razy w tygodniu, przez jeden miesiąc albo więcej. Kobiety te zostały następnie przypadkowo przypisane do grupy opartej na terapii, do grupy z wersją „samopomocy”, a także do grupy bez żadnego leczenia.

Sesja w grupie odbywała się cztery razy w miesiącu. Terapia „samopomocy” polegała na jednym spotkaniu oraz kontakcie telefonicznym z psychologiem, ale generalnie kobiety posługiwały się książką oraz płytą CD.

Po sześciu tygodniach, 65% kobiet, które uczestniczyły w terapii grupowej, donosiło o znaczącej poprawie w objawach uderzeń gorąca. To samo stwierdzono u 73% kobiet z grupy samopomocy. Natomiast, w grupie bez terapii, stwierdzono jedynie 21-procetową poprawę.

Korzystne działanie było w dalszym ciągu widoczne po sześciu miesiącach. Co ważne, poprawy doznała również jedna trzecia grupy kobiet bez żadnego leczenia. Dodatkowo, korzyści te zdają się raczej wynikać z tego, w jaki sposób kobiety postrzegają własne objawy.

Kwestia przyzwyczajenia? Kobiety bowiem mówią, że mogą mieć w dalszym ciągu uderzenia gorąca, ale już ich po prostu nie dostrzegają. A wtedy czują się o wiele pewniejsze siebie i łatwiej sobie z nimi radzą.

Terapia kognitywna zwalcza depresję związaną z menopauzą

Psychoterapia i techniki mindfullness mogą pomóc kobietom zmagającym się z depresją związaną z menopauzą, twierdzą badacze. Do tej pory za mało badań skupiało się na alternatywnych metodach walki z depresją. Jak dodają badacze, nie wszystkie kobiety chcą leczyć ją farmakologicznie.... czytaj więcej

Estrogen pomaga w nocnych uderzeniach gorąca, ale nie wpływa na sen

Kobiety, które budzą się co najmniej trzy razy w ciągu nocy z powodu uderzeń gorąca, budzą się mniej, kiedy zażywają estrogen, ale jakość ich snu pozostaje taka sama, według nowego badania. Estrogen jest już znany z tego, iż ogranicza uderzenia gorąca u kobiet przechodzących menopauzę.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy