Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Mapa genetyczna sporządzona dla schizofrenii

Mapa genetyczna sporządzona dla schizofrenii

dodane 2012-05-16 18:23

Badacze amerykańscy właśnie ogłosili, iż udało im się sporządzić mapę genetyczną schizofrenii, identyfikując wielką liczbę genów, które są związane z pojawianiem się tej choroby. Jest to prawdziwa nadzieja dla 24 milionów chorych ludzi na całym świecie, którzy cierpią z powodu schizofrenii.

Podczas gdy przyczyny tej ciężkiej psychozy pozostają jeszcze dziś dość niejasne, to już wiemy nieco więcej na temat jej pochodzenia genetycznego.

W przeglądzie specjalistycznym Molecular Psychiatry, badacze amerykańscy w rzeczywistości przedstawiają swoje najnowsze dzieło, czyli kartografię genetyczną tej choroby psychicznej.

Odkodowaliśmy kod genetyczny schizofrenii identyfikując wiele genów związanych ze schizofrenią, a także ich mechanizm współpracy, który skutkuje pojawieniem się choroby, jak wyjaśnia w komunikacie prasowym doktor Alexander Niculescu, badacz z Indianapolis, pracujący w szkole medycznej Indiana University School of Medicine.

Lepsze poznanie przyczyn genetycznych schizofrenii może pozwolić na opracowanie lepszych leków i lepszych terapii, nie mówiąc już o lepszym wykrywaniu choroby, a być może nawet prewencji.

Jeżeli uda nam się zrozumieć podstawy genetyczne i biologiczne tej choroby, będziemy mogli opracować lepsze testy, a tym samym lepsze terapie, wyjaśnia jeszcze doktor Alexander Niculescu.

Schizofrenia pojawia się u młodych dorosłych. Jest to choroba charakteryzująca się rozpadem osobowości oraz utratą kontaktu z rzeczywistością. Objawia się ona zaostrzonymi okresami psychozy, które mogą obejmować halucynacje oraz obłęd.

Pojawiają się również inne symptomy przewlekłe, takie jak zaburzenia afektywne, intelektualne oraz psychmotoryczne.

W 2010 roku, badacze z Kanady przedstawili swoje badanie, w którym udowadniali, iż istnieją genetyczne mutacje, które mogą odpowiadać za predyspozycje danej osoby do schizofrenii. W ten sposób, kanadyjscy naukowcy pokazali, że choroba może być częściowo dziedziczna.

Określić ryzyko rozwoju choroby

Według statystyk, jeżeli dwójka rodziców ma schizofrenię, ryzyko, że ich potomstwo również będzie cierpiało z powodu tej choroby, zostało ocenione na 40% - 68%. Stąd też znaczenie badań przeprowadzonych przez badaczy z Indiana University School of Medicine.

Dzięki ich mapie genów, przyszły etap badań będzie polegał na opracowaniu testów genetycznych pozwalający określić, czy dane dziecko, którego przodkowie mają schizofrenię, naprawdę jest zagrożone pojawieniem się choroby. A jeżeli tak się okaże, być może uda się mu zaproponować odpowiednie leczenie.

Schizofrenia zaczyna się już w łonie matki

Naukowcom z Salk Institute pod okiem profesora Freda H. Gage'a w Kalifornii udało się wykazać, że - zgodnie z wcześniejszymi teoriami - sposób zachowania komórek macierzystych ma wpływ na późniejsze etapy rozwoju schizofrenii już w fazie płodowej.... czytaj więcej

Czy układ odpornościowy przyczynia się do rozwoju schizofrenii?

Schizofrenia to z punktu widzenia medycyny jedno z najbardziej skomplikowanych zaburzeń psychicznych. Diagnoza choroby jest niemożliwa za pomocą badań laboratoryjnych, lecz jedynie po przeprowadzeniu wywiadu oraz obserwacji zachowań. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy