Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Malaria we Francji: liczba przypadków z importu mniejsza o 25%

Malaria we Francji: liczba przypadków z importu mniejsza o 25%

dodane 2012-06-02 14:23

Jak donoszą najnowsze wyniki badań, liczba przypadków tzw. „malarii z importu” spadła we Francji o około ¼ w ciągu 2011 roku, w stosunku do roku 2010. Eksperci stwierdzają, że wynik ten jest rezultatem skutecznej walki przeprowadzonej w niektórych krajach przeciwko komarom, które roznoszą ową chorobę.

Na nieszczęście, pasożyt Plasmodium falciparum oraz komar, który go roznosi wciąż mogą kolonizować nowe terytoria, dlatego też w dalszym ciągu należy zachować ostrożność.

Ostatnie wydanie francuskiego Tygodniowego Biuletynu Epidemiologicznego (BEH, Bulletin épidémiologique hebdomadaire ) stwierdza, że liczba zarejestrowanych przypadków malarii z importu we Francji nie przekroczyła 3 560 w 2011 roku.

Zdaniem wszystkich, którzy działają, aby zapobiegać tej chorobie, taki wynik stanowi bardzo znaczący postęp.

Doktor Eric Caumes ze szpitala Pitié-Salpêtrière w Paryżu oraz przewodniczący Komisji ds. chorób związanych z podróżami w HCSP (Haut conseil de santé publique) podkreśla, że przyczyn spadku liczby zachorowań na malarię jest wiele. Sytuacja ta może odpowiadać tej, która jest obserwowana na szczeblach lokalnych.

Przykładowo, może chodzić o spektakularne wycofanie się epidemii malarii na Komorach – gdzie odnotowano spadek liczby nowych zarażeń, aż o 82%! Tym samym, liczba przypadków malarii importowanej z tego kraju również jest mniejsza.

Doktor Eric Caumes dodaje - Zawdzięczamy to w pewnym stopniu szerokiemu zastosowaniu moskitier nasączonych środkami owadobójczymi w krajach endemicznych.

Jednakże, eksperci od razu nawołują do zachowania ostrożności. Pasożyt odpowiedzialny za malarię, czyli Plasmodium falciparum, prawdopodobnie nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Zaczyna nawet podbijać nowe terytoria, np. Grecję.

Podobnie komar roznoszący Plasmodium falciparum, który zdążył przystosować się już do moskitier nasączonych środkiem insektobójczym. W Senegalu, na przykład, komary zaczynają pojawiać się w ciągu dnia o wiele wcześniej niż kiedyś, aby gryźć ludzi, zanim osoby te zdążą zapuścić moskitiery przed położeniem się spać.

Z kolei przypadki malarii których część zakończyła się śmiercią, w dalszym ciągu są zgłaszane u osób podróżujących do krajów, gdzie choroba jest endemiczna.

Dlatego należy zachować daleko posuniętą ostrożność.

Poza malarią, ryzyko zgonu związanego z podróżami jest ocenione na 1:100 000. Jak stwierdza Bulletin épidémiologique hebdomadaire, przyczynami śmierci w podróży są:

- w połowie przypadków choroby sercowo-naczyniowe,

- wypadki na drogach publicznych,

- utonięcia,

- zabójstwa.

Infekcje są odpowiedzialne z kolei za około 1 - 3% zgonów pośród podróżujących.

Malaria słabnie na całym świecie

Dziesięć lat walki z malarią pozwoliło zredukować o połowę śmiertelność w ponad dziesięciu krajach afrykańskich. Ale celem pozostaje wyeliminowanie choroby w dziesięciu innych krajach, od dziś do 2015 roku, podkreśla generalny sekretarz Organizacji Narodów Zjednoczonych, Ban Ki-moon.... czytaj więcej

Walka z malarią: nowy trop dzięki obrazowaniu w 3D

Badacze amerykańscy określili precyzyjną postać enzymu, którego potrzebuje pasożyt Plasmodium falciparum, aby przeżyć. Wyjaśnienia: pasożyt Plasmodium falciparum jest odpowiedzialny za malarię. A odkrycia amerykańskich badaczy mogą się przysłużyć w opracowaniu nowych leków, które brałyby na cel dokładnie ten e... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy