Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Leki przeciwko otyłości wymagają badań w kierunku ryzyka dla serca

Leki przeciwko otyłości wymagają badań w kierunku ryzyka dla serca

dodane 2012-03-31 09:36

Jak stwierdziły amerykańskie władze zdrowotne, niezbędne są badania nad nowymi lekami przeciwko otyłości, które sprawdzą, czy leki te nie zagrażają zdrowiu serca. Będzie to dodatkowym wymogiem dla producentów tego typu leków, którzy starają się o zatwierdzenie swoich produktów przez amerykańską agencję FDA, i którzy chcieliby sprzedawać swoje specyfiki na rynku amerykańskim.

Wymóg ten ma obowiązywać również wtedy, kiedy nawet próby kliniczne nie wykażą początkowo zagrożenia dla zdrowia serca.

Leki przeciw otyłości mają za sobą złą historę ryzyka sercowo-naczyniowego , mówi doktor Marvin Konstam, profesor szkoły medycznej School of Medecine na uniwersytecie Tufts University, który jest również członkiem panelu doradczego FDA.

A jak trzeba stwierdzić, Food and Drug Administration zazwyczaj stosuje się do zaleceń panelu doradczego, nawet jeżeli nie jest to wymagane przy ostatecznym podejmowaniu decyzji.

Nowe zalecenia mogą dotknąć przede wszystkim dwie firmy amerykańskie pracujące nad lekami odchudzającymi, które starają się o wypuszczenie ich specyfików na rynek już od ponad dziesięciu lat: Vivus Inc oraz Arena Pharmaceuticals.

Jeszcze wcześniej, agencja Food and Drug Administration zaleciła firmie Orexigen Therapeutics Inc przeprowadzenie badań nad jej lekiem Contrave, właśnie w kierunku ryzyka dla zdrowia serca. Przeprowadzenie tych badań jest warunkiem, które laboratoria muszą spełnić, zanim w ogóle FDA zacznie się zastanawiać, czy pigułka na utratę wagi trafi na rynek.

Członkowie panelu doradczego byli podzieleni odnośnie tego, czy firmy mogą przeprowadzać metaanalizy istniejących danych, aby zyskać zatwierdzenie ze strony FDA, czy też może chciałby się skupić na pełnym klinicznym badaniu nad bezpieczeństwem serca, zanim dany lek odchudzający znajdzie się na rynku amerykańskim.

Nowe kliniczne badanie może być o wiele bardziej kosztowne i będzie wymagać znacznie więcej czasu. A niektórzy doradcy ostrzegają przed zmniejszeniem inwestycji w badania poszukujące leków przeciwko otyłości.

Wielu członków panelu zgadza się co do tego, iż potrzeba próby nad danym lekiem, jeszcze przed zatwierdzeniem, może zależeć od tego jak wielka utrata wagi wiąże się z tym specyfikiem i jakie inne zagrożenia się pojawiły. Jeżeli się pojawiły.

Eksperci również doradzają zwerbowanie pacjentów z większym ryzykiem choroby serca do takich prób, na przykład ludzi starszych. Takie same zasady dotyczą zresztą producentów leków przeciwko cukrzycy typu 2: firmy te mają udowodnić, iż ich medykamenty nie zwiększają zagrożenia zawałem serca u tych pacjentów, ani innymi problemami sercowymi.

Otyłość stała się wielkim problemem w Stanach Zjednoczonych, a eksperci jednogłośnie mówią dziś o prawdziwej epidemii otyłości i nadwagi. Z otyłością wiąże się coraz większa zachorowalność na cukrzycę oraz na inne powiązane choroby, włączając w to niewydolność serca. Ale większość potencjalnych leków odchudzających zawiodła, albo została wycofana ze względów bezpieczeństwa.

W badaniach nad zdrowiem publicznym, naukowcy powszechnie powiązali utratę wagi z lepszym zdrowiem serca, z obniżeniem ciśnienia, a także z innymi pozytywnymi skutkami. Ale kilka badań nad długoterminowym bezpieczeństwem dla serca leków przeciwko otyłości wykazało, że specyfiki te w rzeczywistości przyczyniają się do zwiększenia zagrożeń dla tego organu (albo nie mają wpływu na jego zdrowie).

Niesławny lek odchudzający, znany jako fen-phen (kombinacja dwóch specyfików) został usunięty z rynku w 1997 roku, kiedy pojawiły się doniesienia o problemach z zastawką serca. A laboratoria Abbott Laboratories musiały usunąć swój lek odchudzający Merdia po tym, jak się okazało w 2010 roku, że zwiększa on ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu u niektórych pacjentów.

Jakby nie było, ostateczna decyzja i tak należy zawsze do FDA.

Otyłość: nowe geny predyspozycji do otyłości zidentyfikowane u dziecka

Według nowego badania, naukowcom udało się zidentyfikować dwa nowe geny, które predysponują do otyłości u dziecka. Odkrycie to przenosi nowe wiadomości na temat potencjalnych przyczyn tej choroby. czytaj więcej

Nowy lek przeciwko zaawansowanemu rakowi nerki

Pacjenci z ciężkim do wyleczenia rakiem nerki, który rozprzestrzenił się na inne części ciała, mają teraz nowy lek do wyboru po tym, jak rządowa agencja ds. leków w Stanach Zjednoczonych zatwierdziła pigułkę, do zażywania dwa razy dziennie, wyprodukowaną przez laboratoria farmaceutyczne Pfizer.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy