Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Leki przeciwko cukrzycy wzmagają ryzyko zachorowania na raka pęcherza

Leki przeciwko cukrzycy wzmagają ryzyko zachorowania na raka pęcherza

dodane 2012-08-21 10:19

Amerykańscy naukowcy z Perelman School of Medicine na Uniwerstrecie pensylwańskim odkryli, że popularne leki przeciwko cukrzycy podnoszą ryzyko zachorowania na raka pęcherza. Pacjenci, którzy zażywają farmaceutyki bazujące na powszechnie stosowanym tiazolidynedionie (TZDs), są od dwu- do trzykrotnie bardziej narażeni na raka pęcherza niż osoby przyjmujące leki oparte na sulfonylomoczniku.

Około 30 na 100 000 osób jest narażonych na raka pęcherza. Wśród cukrzyków ten stosunek wynosi 40 do 100 000.

Naukowcy przeanalizowali 60 000 przypadków cukrzycy drugiego typu i odkryli, że u pacjentów leczonych przez ponad pięć lat Actos lub Avandią – lekami opartymi na TZD – ryzyko zachorowania na raka pęcherza zwiększyło się trzykrotnie.

Badacze przypuszczają, że spośród tych pacjentów, 170 na 100 000 zachoruje w przyszłości. Jeśli chodzi o chorych leczonych sulfonylomocznikiem, na raka zapadnie tylko 60.

- Cukrzyca jest jedną z najpowszechniejszych chorób przewlekłych, dotykających 285 mln ludzi na całym świecie. Przepisując leki, lekarz musi wziąć pod uwagę wiele czynników – tłumaczy doktor medycyny Ronac Mamtani z Wydziału Hematologii i Onkologii w Centrum Nowotworów Penn's Abramson – nasze badania uczulają lekarzy na najdrobniejsze sympotymy raka pęcherza, jakie mogą pojawić się u pacjentów, jak np. krew w moczu.

Amerykańscy chorzy nie zażywają już Avandii, ponieważ powiązano ten lek z problemami sercowo-naczyniowymi.

Jednak Actos jest dziewiątym najczęściej przepisywanym lekiem przeciw cukrzycy. Rocznie aż 15 mln pacjentów dostaje na niego receptę.

Actos został dotychczas powiązany z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka pęcherza. Stąd Niemcy i Francja wycofały lek z rynku. Wyniki badań amerykańskich uczonych dostarczyły kolejnych argumentów opowiadających się przeciwko całej klasie leków TZD.
red. Aleksandra Lasota-Barańska

Rak pęcherza moczowego - główne objawy nowotworu

Każdego dnia w Polsce o zachorowaniu na raka pęcherza moczowego dowiaduje się 16 osób. Duża część pacjentów przychodzi do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Z tego względu tak ważne jest poznanie głównych objawów nowotworu ? szczególnym wskazaniem do wizyty u lekarza jest  krwiomocz, któremu może, ale nie musi towarzy... czytaj więcej

Nikotynizm: ustalony związek z połową liczby nowotworów pęcherza u kobiet

Nikotynizm jest odpowiedzialny za połowę nowotworów pęcherza u kobiet, co jest proporcją równą tej, stwierdzanej u mężczyzn, i wyższej niż ta, którą poprzednio szacowano, według badania opublikowanego i przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy