Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Leki, dieta oraz sport, czyli o kontrolowaniu cukrzycy przez pacjentów w praktyce

Leki, dieta oraz sport, czyli o kontrolowaniu cukrzycy przez pacjentów w praktyce

dodane 2015-11-12 12:04

Z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy (14 listopad), Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej (SED) przeprowadziło krótką ankietę wśród pacjentów z cukrzycą, aby przekonać się, jaki jest ich stan wiedzy i jak radzą sobie na co dzień z kontrolowaniem choroby.

Jako że tytuł obchodów Światowego Dnia Cukrzycy w tym roku brzmi „Zdrowe życie zaczyna się od śniadania” nie mogło w tej ankiecie zabraknąć pytania o rolę właśnie tego posiłku.

Na pytanie „Który posiłek jest najważniejszy dla zdrowia i dobrej formy”, 2/3 pacjentów odpowiedziała bezbłędnie, że śniadanie. Dla 17% takim posiłkiem był obiad, a tyle samo pacjentów nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie. Wydawać by się więc mogło, że wiedzę pacjentów  nt. roli śniadania należałoby wzmocnić, ale okazuje się, że o ile wiedza nt. wagi codziennego śniadania dla ogółu społeczeństwa pozostawia może nieco do życzenia, to jeśli zadamy pacjentom pytanie „Czy zgadzają się z twierdzeniem, że codzienne śniadanie pozwala lepiej kontrolować poziom cukru u osób z cukrzycą?”, to twierdzącej odpowiedzi udzieliło aż 95% ankietowanych.

Jak odżywiają się osoby z cukrzycą?

Zdecydowana większość, bo ok. 75%, zgodnie z zaleceniami je 4-5 albo więcej posiłków w ciągu dnia. Mniej niż 3 posiłki jada tylko 2 % ankietowanych, a kolejne 3% jada nieregularnie, czyli każdego dnia inaczej.

Czy osoby z cukrzycą są aktywne fizycznie?

73% ankietowanych pacjentów określiła się jako osoby aktywne fizycznie, czyli ćwiczące lub w inny sposób zażywające ruchu nie mniej niż 3 razy w tygodniu i poświęcające na te aktywności średnio ponad 120 minut tygodniowo. Wśród osób, które przyznały, że nie należą do aktywnych fizycznie, jako tego powód większość  podawała zły stan zdrowia.

Czy pacjenci regularnie oznaczają poziom cukru przed i 2 godziny po posiłku?

Tylko 33% pacjentów regularnie, tzn. codziennie i przy okazji wszystkich posiłków  oznacza poziom cukru przed nim i 2 godziny po jedzeniu. Kolejne 33% robi tak, ale w sposób mniej systematyczny, tzn. nie co dzień i nie po każdym posiłku. 15% przyznaje, że dokonuje takich pomiarów jedynie 1-2 razy w ciągu tygodnia.

Czy pacjenci stosują się do zaleceń lekarzy i pielęgniarek diabetologicznych?

57% pacjentów twierdzi, że stara się stosować dokładnie i to do wszystkich zaleceń (uwaga: ankieta była przeprowadzana przez personel medyczny!). 31% szczerze przyznało, że o ile stosują się rzetelnie do zaleceń dotyczących przyjmowania leków, to nie zawsze udaje im się wprowadzić w życie zalecenia dotyczące diety, aktywności fizycznej, unikania stresu czy rezygnacji z nałogów. Natomiast 8% oświadczyło, że do wszelkich tego typu zaleceń stosuje się rzadko.

Tyle życie, bo jeśli chodzi o wiedzę nt. czynników istotnych dla prawidłowego prowadzenia cukrzycy, to 65% odpowiedziało zgodnie z podręcznikową definicją, że prawidłowa terapia cukrzycy to: regularne zażywanie przepisanych leków, odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. 16% postawiła przede wszystkim na odpowiednią dietę, w tym codzienne śniadanie (wśród ankietowanych były osoby we wczesnej fazie cukrzycy, które kontrolują poziom cukru tylko dietą).

Badanie przeprowadzone w listopadzie 2015 na grupie 100 dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 przez Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej. 48% grupy stosowała doustne leki przeciwcukrzycowe, 42% insulinę lub insulinę wraz z lekami doustnymi, 10% stosowała jedynie dietę.

Wywiad z prof. Leszkiem Czupryniakiem: Cukrzyca - objawy, powikłania. Nowoczesne metody leczenia cukrzycy

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. W Polsce boryka się z nią blisko 2 mln Polaków. Ponad połowa chorych nie wie, że jest chora, nie leczy cukrzycy, co może niestety może skutkować groźnymi powikłaniami. Na jakie objawy zwracać uwagę, jak radzić sobie z chorobą i jakie możliwości leczenia mają Pacjenci w Polsce - na te i inne pytani... czytaj więcej

Cukrzyca: jagody i jabłka obniżają ryzyko

Jedzenie większych ilości jagód, gruszek oraz jabłek może być związane z mniejszym ryzykiem cukrzycy, jak pokazuje nowe badanie przeprowadzone przez naukowców amerykańskich. Owoce te bowiem mają być naładowane flawonoidami, które są naturalnym składnikiem obecnym w niektórych owocach, warzywach i ziarnach.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy