Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Lek na łuszczycowe zapalenie stawów skuteczny w testach klinicznych

Lek na łuszczycowe zapalenie stawów skuteczny w testach klinicznych

dodane 2012-07-17 09:13

Colgene Corp ogłosiła w ubiegły czwartek, że jej eksperymentalny lek na łuszczycowe zapalenie stawów (apremilast) okazał się skuteczny w zaawansowanej fazie testów klinicznych, nie wykazując przy tym istotnych skutków ubocznych. W związku z tym firma zamierza wystąpić o dopuszczenie leku do obrotu w pierwszej połowie przyszłego roku.

Łuszczycowe zapalenie stawów to choroba atakująca stawy, która powoduje ból, sztywność oraz ich puchnięcie. Jest zazwyczaj powiązana z łuszczycą skóry.

Po przeprowadzeniu pierwszego z trzech testów klinicznych obejmujących zaawansowaną fazę badań, firma Colgene ogłosiła, że statystycznie istotna liczba pacjentów, spośród 495 osób biorących udział w testach, zanotowała częściowe ustępowanie objawów w ciągu 24 tygodni. Nie podała jednak konkretnej liczby pacjentów, u których doszło do poprawy stanu zdrowia.

Testowano dwie dawki leku, 20- i 30-miligramową. Podana została informacja, że zarówno wśród osób przyjmujących mniejszą jak i większą dawkę doszło do 50 procentowej poprawy stanu zdrowia. U niektórych pacjentów, przyjmujących 30 miligramową dawkę leku, doszło nawet do 70 procentowego ustąpienia symptomów.

Jeśli chodzi o efekty uboczne, są one podobne do tych, jakie obserwowano we wcześniejszych fazach testów. Są to głównie zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz infekcje górnych dróg oddechowych. Były one jednak równie częste u osób, którym podawano lek, jak i u pacjentów przyjmujących placebo.

Colgene Corp rozpoczęła również badania leku w połączeniu z metotreksatem jako kuracji na reumatoidalne zapalenie stawów, nie przyniosły one jednak satysfakcjonujących wyników.

Druga seria testów, z których wykluczony zostanie metotreksat, zaplanowana jest na trzeci kwartał bieżącego roku.

Firma testuje apremilast również jako lek na łuszczycę. Pod koniec tego roku planowane jest ogłoszenie wyników zaawansowanych testów klinicznych, a w połowie przyszłego firma planuje wystąpić po dopuszczenie go do obrotu jako leku na tę chorobę skóry.

Korporacja planuje wprowadzenie apremilastu w Europie jednocześnie jako leku zarówno na łuszczycowe zapalenie stawów jak i na łuszczycę w drugiej połowie przyszłego roku.

Reumatoidalne zapalenie stawów: gdzie jesteśmy?

Przewlekła degeneracyjna choroba zapalna, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, to choroba mocno upośledzająca. W czasie kongresu European League against Rhumatism, który miał miejsce kilka dni temu, specjaliści mogli podsumować skuteczność wszystkich terapii oraz przyszłe możliwe postępy.... czytaj więcej

Objawy łuszczycowego zapalenia stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą stawów współistniejącą z łuszczycą - zapada na nią około 20-30% chorych na łuszczycę. Najczęściej rozpoczyna się między 30 a 55 rokiem życia, zdarza się jednak, że występuje u dzieci.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy