Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera

Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera

dodane 2012-05-08 08:36

Żywność bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 może chronić twój mózg w miarę tego, jak się starzejesz, sugeruje całkiem nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z centrum medycznego Columbia University Medical Center.

Naukowcy ci stwierdzają, że dieta pokarmowa bogata w kwasy tłuszczowe omega 3, oparta na produktach takich jak ryby, orzechy oraz kurczaki, jest związana z niższymi poziomami protein beta-amyloidowych, które są powiązane z chorobą Alzheimera.

Badanie, opublikowane w przeglądzie naukowym Neurology , zostało oparte na obserwacji 1219 osób w wieku 65 lat i więcej, którzy nie mieli demencji.

Naukowcy przez czternaście miesięcy obserwowali dietę swoich uczestników, biorąc pod uwagę zawartość składników odżywczych, takich jak omega-3 oraz omega-6, witamina E, witamina C, witamina D, witamina B12, a także beta karoten.

Pod koniec badania, naukowcy przebadali krew uczestników w kierunku protein beta-amyloidowych. Jak się okazało, większa konsumpcja  kwasów tłuszczowych omega-3 wiązała się z niższymi poziomami protein beta-amyloidowych we krwi.

A bardziej dokładnie, wygląda to tak: konsumpcja jednego gramu kwasów tłuszczowych omega-3 dziennie powyżej średniej ilości omega-3 spożywanych w badaniu, jest powiązana z 20% - 30 % redukcją poziomów beta-amyloidów  we krwi.

Jeden gram kwasów tłuszczowych omega-3 można uzyskać dzięki spożyciu pół fileta z łososia raz w tygodniu.

Nie jest łatwo zmierzyć poziom złogów beta-amyloidowych w mózgu w tego rodzaju badania, ale łatwo jest zmierzyć poziom beta-amyloidów we krwi, które w pewnym stopniu odzwierciedlają poziom w mózgu, mówi autor tego badania, doktor Nikolaos Scarmeas.

Z pewnością nie jest to pierwsze badania, które wiąże kwasy omega-3 z mózgiem.  Wcześniejsze badanie, opublikowane również w przeglądzie Neurology, pokazało, że niski poziom omega-3 jest związany z mniejszą objętością mózgu, a także z gorszą wydajnością w testach pamięciowych.

Uważam, że możemy powiedzieć, iż kwasy tłuszczowe omega-3 są ważne dla funkcji mózgu, a specyficznie kwas tłuszczowy DHA, mówi doktor Elaine Pelc, która jest dietetykiem klinicznym w centrum medycznym University of Maryland Medical Center, niezwiązana z tym badaniem.

Kwas tłuszczowy DHA jest aktywnie obecny w mózgu, a jego większe spożywanie jest powiązane z pamięcią, z funkcjami mózgu oraz z funkcjami poznawczymi.

Objawy niedoboru kwasów omega - 3

Kwasy tłuszczowe nienasycone omega-3 są bardzo ważne dla naszego organizmu, ponieważ wspomagają one pracę wielu systemów. Można je znaleźć w olejach pochodzenia roślinnego, np. w oleju z lnu, kokosa, rzepaku, soi i orzechów włoskich. Ich cennym źródłem są również ryby, a najlepszym te żyjące dziko w mors... czytaj więcej

Omega-3 poprawia pracę neuronów

U większości Amerykanów zauważa się zaburzenie równowagi pomiędzy kwasami tłuszczowymi  omega-6, a omega-3, co spowodowane jest występowaniem nienasyconych omega-6 w żywności przetworzonej. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy