Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Kwas foliowy jako czynnik zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi

Kwas foliowy jako czynnik zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi

dodane 2014-02-28 16:51

Kwas foliowy jest bardzo dobrze znanym suplementem dla kobiet, a w szczególności tych, które są lub chcą zajść w ciążę. Jednakże nowe badania pokazują, że przyjmowanie dużych ilości folianu i jego syntetycznych postaci, czyli np. kwasu foliowego, może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi.

Folian w codziennym życiu

Naukowcy publikując wyniki swoich badań w magazynie PLoS ONE zwrócili uwagę na kontrowersyjność tematu kwasu foliowego i jego powiązania z rakiem. Dr. Young-In Kim, autor badań i pracownik naukowy w St. Michael's Hospital w Kanadzie potwierdza, iż jest to bardzo poważna kwestia z racji zwiększania zawartości kwasu foliowego w produktach żywieniowych oraz powszechnego stosowania go w postaci suplementów witaminowych.

Badacze podkreślają, iż przyjmowanie folianu znacznie wzrosło w ciągu ostatnich 10 lat z powodu obowiązkowych wzmocnień występowania kwasu foliowego w jedzeniu. Ma to na celu zmniejszenie przypadków uszkodzeń cewek nerwowych, np. rozszczepu kręgosłupa u noworodków. Ponadto od 1998 roku kanadyjski i amerykański rząd wymaga od producentów żywności, aby mąka, makaron i płatki zbożowe były wzbogacane o kwas foliowy.

Wysokie dawki kwasu foliowego a sprzyjanie rozwoju komórek rakowych

Biuro ds. Suplementów Diety określiło rekomendowaną dzienną dawkę spożycia folianu dla mężczyzn i kobiet po 19. roku życia. Powinna wynosić ona 400 mikrogramów. Jednakże według Centrów Zwalczania i Zapobiegania Chorobom, amerykańska służba zdrowia w 1991 roku zalecała, aby kobiety planujące zajść w ciążę spożywały 4000 mikrogramów kwasu foliowego dziennie aż do końca pierwszego trymestru.

Dr. Kim i jego współpracownicy pokazali, że kwas foliowy w zwiększonych dziennych dawkach (od 2,5 do 5 razy większych) sprzyjał rozwijaniu się komórek przedrakowych lub rakowych w gruczołach sutkowych szczurów.

Katarzyna Szuba

Rak piersi: dodatkowa radioterapia redukuje ryzyko nawrotów

Jedna dodatkowa radioterapia poprawia poziom przeżycia kobiet dotkniętych rakiem piersi w stadium wczesnym, a także redukuje ryzyko nawrotów, według pewnego badania klinicznego zrealizowanego przez Narodowy Instytut Raka w Kanadzie. czytaj więcej

Objawy niedoboru kwasu foliowego

Z brakiem kwasu foliowego, z wiąże się najpopularniejsza awitaminoza na świecie. U prawie połowy z badanych, stwierdza się jego niedobór! Nie bez powodu, kwas foliowy kojarzony jest z kobietami w ciąży, skutki niedoboru mogą być bardzo poważne dla układu nerwowego dziecka, dlatego przede wszystkim o jego odpowiednią suplementacj... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy