Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Kształt ciała a choroby nerek

Kształt ciała a choroby nerek

dodane 2013-04-15 12:17

Według wyników badań opublikowanych w Journal of the American Society of Nephrology (JASN) wysokie ciśnienie krwi w nerkach u osób z ciałem przypominającym kształtem jabłko może być powiązane z wyższym ryzykiem rozwinięcia się chorób nerek. Podejrzewa się, że takie osoby mogą skorzystać na leczeniu wysokiego ciśnienia krwi.

Ludzie z kształtem ciała przypominającym jabłka – dzieje się tak, gdy tłuszcz jest skoncentrowany głównie w rejonach brzucha – bardziej niż ci z kształtem gruszkowatym są narażeni na rozwinięcie się chorób nerek. Mechanizm stojący za tą prawidłowością nie jest do końca znany i dobrze zbadany.

Arjan Kwakernaak, doktorant z dziedzin medycyny z holenderskiego University Medical Center Groningen, oraz jego współpracownicy sprawdzali zależność między stosunkiem obwodu talii do obwodu bioder (stosunek ten odzwierciedla rozmieszczenie tłuszczu w centralnej części ciała) a pomiarami nerek u 315 zdrowych osób ze średnim wskaźnikiem masy ciała wynoszącym 24,9 kg/m2 (przyjmuje się, iż prawidłowy wskaźnik masy ciała dla osób dorosłych powinien mieścić się w przedziale 18,5 do 24,9 kg/m2).

Im większy był stosunek obwodu talii do obwodu bioder, tym nerki funkcjonowały gorzej, co przejawiało się w gorszym przepływie krwi oraz ciśnieniu wewnątrz tego organu.

- Odkryliśmy, że osoby z ciałem przypominającym z kształtu jabłko, nawet jeśli są zdrowe i ich ciśnienie ogólne krwi mieści się w normie, wykazują tendencję do podwyższonego ciśnienia krwi w nerkach. Taki efekt wzmaga dodatkowo nadwaga czy otyłość - stwierdza Kwakernaak.

Podwyższone ciśnienie krwi w nerkach u takich osób może być odpowiedzialne za zwiększone ryzyko zapadnięcia w przyszłości na poważne choroby nerek.

W uprzednio prowadzonych badania wykazano, iż zaburzenia związane z tym organem mogą być leczone przez ograniczanie spożywania soli oraz zażywanie medykamentów blokujących tak zwany układ renina-angiotensyna-aldosteron.

Naukowcy wierzą, iż takie interwencje działają pozytywnie na pacjentów, u których dochodzi do odkładania tłuszczu w centralnej części ciała.

Anorektycy mają zaburzony obraz ciała, co wpływa nawet na ich ruchy

Ludzie, którzy cierpią na anoreksję (anorexia nervosa) błędnie postrzegają swoje ciało – widzą je o wiele większe, niż jest w rzeczywistości. Badacze odkryli teraz, że taka wizja własnego ciała wpływa nawet na to, w jaki sposób anorektycy się poruszają! Prace ukazały się w PLOS ONE.... czytaj więcej

Objawy zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego

Zapalenie to jest wywołane bakteriami, grzybem, wirusem lub pasożytem dotyka szczególnie osoby te, u których często występują jakieś ogniska zapalne. Zapalenie to występuję w postaci ostrej lub przewlekłej. Schorzenie to objawia się przede wszystkim występującym silnym bólem oka.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy